| simina a întrebat:

Este sau nu este obligatoriu studierea religiei in scoli?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu este.

| Bia_8599 a răspuns:

Nu cred ca este obligatorie, sau cel putin nu va mai fi. Dar ne intrebam apoi de ce e lumea asa cum e, atat suferinta, necaz, criza, boli, lipsuri etc? Cred ca Dumnezeu este foarte întristat de toate aceastea, la fel ca si noi, dar noi de ani de zile Ii spunem sa iasă din scolile noastre, din guvernul si din vietile noastre. Si, fiind El un adevărat gentleman, cred ca pur si simplu S-a dat calm la o parte. Cum putem noi să-I cerem binecuvântarea si protectia Sa daca Ii cerem sa ne lase în pace?
E ciudat cum oamenii Îl dispretuiesc pe Dumnezeu, si apoi se întreabă de ce totul merge tot mai prost. E ciudat cum de credem tot ceea ce scriu ziarele, dar noi ne îndoim de ceea ce spune Biblia.

| DarthLina a răspuns (pentru Bia_8599):

@Bia_8599: Si atunci cum se face ca suntem cu multi ani in urma in privinta tehnologiei? Daca scumpa ta biserica nu incerca sa-i reduca la tacere pe oamenii de stiinta, o duceam mult mai bine. Da trebuia biserica ta iubita sa se bage in seama si sa zica:Nu! Nu se poate asa ceva, e erezie, pe rug cu persoana respectiva! Si despre "Biblie"...eu cred ca e doar o simpla carte SF. happy

| Bia_8599 a răspuns (pentru lolosaurus):

Romania e cea mai credincioasa tara din Europa cu NUMELE, ca de fapt nu prea e credincioasa, mai mult e cu traditiile, cu ritualurile, obiceiurile in cadrul religiei.

Te-ai intrebat, in tarile pe care le-ai amintit, cati ortodocsi sunt? Iti spun eu: foarte putini. Romania e printre tarile cu cei mai multi ortodocsi cu numele, nu crestini adevarati.

In tarile amintite si altele sunt probabil multi necredinciosi in comparatie cu procentele oficiale de necredinciosi din Romania aprox 0, 2%, dar numarul de credinciosi din aceste tari ii intrec cu siguranta pe cel din Romania.

A fi credincios nu inseamna a respecta traditiile, obiceiurile care au fost create de oameni cu scopul de a devia poporul de la cunoasterea adevarului. Mai ales vrajitoria care este o practica oculta frecvent intalnita in tara noastra practicata chiar de asa numitii CREDINCIOSI, desi este in afara Bibliei.

Si da, nici eu nu sunt de acord cu finantarea de la buget a bisericilor etc, Biserica ar trebui sa fie separata de stat.

| Bia_8599 a răspuns (pentru DarthLina):

Fii sigura ca Biserica mea nu s-a implicat in asa ceva.
Crezi ce vrei DarthLina!

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Nu e obligatoriu, iti faci cerere ca esti de alta religie, o aproba directoru' si nu mai vii la ora. Trebuie sa schimbe ora de religie daca nu e prima sau ultima ora din zi, e putin mai complicat, dar se poate face. Si-o sa ai vreo 2-3 sutimi in minus la medie.

| DorelSudoru a răspuns:

Religia e buna, zici 2 cuvinte si iei nota marelaughingMie imi place

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru DorelSudoru):

Am zis 2 cuvinte :Sunt ateu. Urmatoarea mea nota la religie a fost 5. tongue

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Nu, nu este obligatorie, insa trebuie sa faci o cerere. uite aici modelul.
http://www.secularhumanism.ro/......rinti.html

| Catalinnna a răspuns:

Religie in scoli nu este obligatoare, este inclusa in trunchiul comun de materii pentru ca, Slava Domnului, in Romania majoritatea populatiei este ortodoxa. Daca nu vrei participi la orele de religie, fie ca marturisesti ca esti oficial ateu, sau ai alta religie, faci o cerere, o duci la director, iar astfel in timpul acelei ore esti liber. Lucru ce aseamana cu lepadarea de Hristos! Mai bine stai acolo, poate mai inveti ceva. Sunt lucruri foarte frumoase si interesante in religia noastra ortodoxa, depinde de profesor daca stie sa ti le arate si in ce maniera o face.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Nu este obligatorie pentru nimeni, trebuie sa faci cerere, dar totusi trebuie sa fii prezent la ora, un fel de pasager, ca nu faci orele, iar notele, nu mai stiu exact cum le obtii, dar profa noastra a zis ca asa ceva inseamna lepadare de Dumnezeu. whatever, in concluzie, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteWolf7 a răspuns (pentru lolosaurus):

Da?/Eu asa stiu ca trebuie, pentru ca am fost de fata la sfarsitu unei ore de religie cand un ateu d ela noi din clasa a intrebat-o pe profa cu m sa faca sa nu mai faca orele de religie, si ea i-a explicat de formularul asta, dar i-a mai zis si ca, ar trebui sa fie prezent la orele respective de religie...
lolozilla, stai linistita ca li se intamplaa si lor, poate nu la fel de multe, dar o patesc si ei, nimeni nu e scutit.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteWolf7 a răspuns (pentru lolosaurus):

Aa, super tare, o sa-i zic, mersi mult.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteWolf7 a răspuns (pentru WhiteWolf7):

NU am zis ca esti femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteWolf7 a răspuns (pentru lolosaurus):

Scuze.

| ica2011 a răspuns (pentru lolosaurus):

O mica adaugire: Art. 18. — (1) Planurile-cadru ale învățământului primar,
gimnazial, liceal și profesional includ religia ca disciplină școlară,
parte a trunchiului comun. Elevilor aparținând cultelor
recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură
dreptul constituțional de a participa la ora de religie, conform
confesiunii proprii.
trunchiul comnun presupune materiile obligatorii.

Răspuns utilizator avertizat
| danielcretu1980 a răspuns:

Nu cred ca e obligatoriu. Ce faci cu musulmanii?
ei ce vina au. in general se preda crestin-ortodox.

| Rush a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce nu-ti mai place? matematica iti place? da chimia? da istoria? orice e bine de stiut si de invatat.ca si eu am facut in scoala materii care credeam ca nor sa foloseasca la nimic.am facut csp.{cunostinte social politice}.si uite ca acum stiu cei aia inflatie,bani,ce rol au,ce ilocuiesc astia in tezaurul national, despre moneda circulanta, fondul de marfa.pib.si multe altele.nu mi-au placut atunci dar acum sunt necesare ca sa nu mori prost sau sa ajungi sclavul bancilor.si religia daca nu o inveti de unde stii ca peste cativa ani nu o sa te oblige unul sa crezi ce spune el ca fiind adevarat? cu ce compari? ce e libertatea de constiinta? stii ce e constiinta si sufletul si eu-l? daca nu le inveti ce fel de OM o sa fii? tu si altii care pun intrebarea asta?

| xAllexutsa a răspuns:

Pentru crestini da. dar musulmani / catolici religia noastra (a crestinilor nu este obligatorie ei, (musulmanii) au o ora si ei speciala iar catolicii, fac la Biserica, stiu de la colegele mele pentru ca am in clasa :*)