Întrebare recomandată | dragos38 a întrebat:

Studierea Astronomiei, credeti ca este mai interesanta ca studiul Religiei in scoli?

157 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Religia nu are ce să caute în școli!

| ErrorFound a răspuns (pentru MMihai):

Ar trebui sa ajungi presedinte.

| Inferno a răspuns:

Nu poti compara merele cu perele, ambele fructe sunt gustoase in felul lor.
Desigur, daca prin religie intelegi ceea ce se preda actualmente in scoli, prefer astronomia.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Religia actuala este diferita cu mult de teologia ce se invata in perioada medievalawinking

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Alt raspuns infantil.
Excelenta, religia predata din perspectiva subiectiva nu are ce cauta in scoli, ca scolile nu sunt centre de indoctrinare infantila cu ideologii criminale.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

EU nu stiu cum este cum religia in scoli la ora actuala. Profesoara mea de religie, pe langa faptul ca venea cu argumente solide in ceea ce priveau anumite afirmatii biblice, venea si cu argumente stiintifice. Teoretic, ora de religie la mine a fost mai mult intre stiinta si religie happy

NOname
| NOname a răspuns:

În mod sigur astronomia este mult mai utilă, căci face parte din realitate.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Si religia face parte din realitate, religia din punct de vedere istoric, nu religios.

| dragos38 explică (pentru Inferno):

Da,de acord face parte din istoria omeniri, dar atat.deci daca tot se preda sa se predea sub forma de istorie cum a luat nastere e.t.c. atat. fara sa-i indoctrineze cu metafore e.t.c. religia in trecutul ei a avut o imagine proasata proasta

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Religia prin definiţie e o şarlatanie şi vânzare de himere, iar ceea ce se face în şcolile din România cu atât mai mult.

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru NOname):

Nu la toate scolile, cel putin la mine, atat in gimnaziala cat si la liceu religia chiar ne-a invatat multe! Depinde foarte mult de profesor, eu am avut acelasi preot ca profesor happy

NOname
| NOname a răspuns:

...astronomia nu predă basme şi minciuni.

http://www.tpu.ro/......re-aceste/

NOname
| NOname a răspuns:

Pe lângă astronomie, mi-ar plăcea ca programul educaţional românesc să cuprindă şi măcar o oră pe lună de "dreptate, non-discriminare, compasiune, empatie...". Cam ducem lipsa de aşa ceva.

- http://www.tpu.ro/......-copiilor/

- http://www.tpu.ro/......unt-niste/

- http://www.tpu.ro/......tibile-cu/

Răspuns utilizator avertizat
| hellchild a răspuns:

DA! Este mai interesanta, din punctul meu de vedere, iar daca e religie pai sa fie religie, sa se prezionte fiecare religie dintr-un punct de vedere obiectiv, si sa fie optionala(unora nu le plac basmele).

| sublime89 a răspuns:

De o infinitate de ori mai interesanta laughing Dar da, asta e tragedia invatamantului romanesc. Astronomia e cea mai importanta, si la noi nu e invata deloc. Si nu se invata tocmai pentru faptul ca ea contrazice religia cel mai mult.

| Exilee a răspuns:

La scoala ar trebui sa se predea, din perspectiva mea : 4 ore de religie, 5 ore de limba romana, 11 ore de biologie, 14 ore de matematica, 12 ore de fizica, 20 ore de chimie si 7 ore de genetica si eventual 2 ore de sport. Optional: 3 ore astronomie, 1 ora istorie, 1 ora geografie, si restul... "de forma"

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

De la un timp dai numai raspunsuri puerile. Ar insemna ca o zi de scoala sa tina trei zile si inca cateva ore, timp in care ai "invata" necontenit. Ma intreb daca raspunzi doar ca sa nu taci.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

AM exagerat, imi asum ceea ce am spus. Si totusi, facand o comparatie intre invatamantul din scolile a toata Europei cu cele spre exemplu a Japoniei daca nu ma insel, unde elevii zi de zi invata mai mult de 10 ore ( asa am auzit prin intermediul mass-mediei- nu stiu daca era in Japonia sau altundeva, cert e ca era intr-un stat foarte puternic) putem observa cu usurinta nivelul cunostintelor de care dispun si vor depinde de acestea la cresterea economiei statului, gasirea unui loc mult mai bun de munca. Hm. e ciudat cum un stat ce a primit 2 bombe nucleare, sa devina mai tarziu o putere a lumii. Nu crezi?

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

De aici si pana la a deduce existenta divinitatii crestine,lucru imposibil oricum,este cale lunga. Biblia,dincolo de carte religioasa, este si o carte istorica, continand informatii istorice, asa ca este normal ca anumite afirmatii biblice, ce nu au legatura cu divinitatea, sa fie adevarate din punct de vedere istoric. Numai ca invierea Domnului, potopul global, arca ce a salvat animalele si multe altele raman niste evenimente anistorice.

| ErrorFound a răspuns:

Da, logic.
Daca se doreste ca omenirea sa devina o civilizatie de gradul 1(macar de gradul 1), trebuie sa se cunoasca informatii referitoare la astronomie. De ce nu s-ar invata inca din scoala asa ceva?

| dragos38 explică (pentru ErrorFound):

Pai asta -i ciudat, nimeni nu stie de ce, nu se introduce cateva informatii in scoala despre astronomie poate intr-un viitor apropiat sau departat se va face acest lucru sa mai avansam nitel.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu.

| suffarstar a răspuns:

Exista "Stiintele naturii" unde am fost invatati despre natura, exista geografie care sa ne invete si despre planete. Ar trebui sa se puna in scoli o religie crestina bazata pe citirea Bibliei si nu pe ideologismele unui cult religios.

| fuzzer a răspuns:

In nici un caz, sau poate ca ar trebui scoasa aceasta materie. Dar copiii si chiar altii care o iau pe cai gresite, trebuie sa constientizeze faptul ca exista cineva mai mare decat ei, ca ei au fost creati de catre cineva, ca au venit pe aceasta lume cu un scop.Ca ei au un Creator, de acest lucru multi se feresc, dar putini observa ca traim zilele din urma..Ma intreb, astronomia cu ce l-ar ajuta pe copil? Bun, am inteles ca de la o bubuitura, numita "Big-bang", s-a format Pamantul, imi suna absurd, si mai ales ca oamenii au evoluat din maimuta. Degeaba, stiinta ocupa un loc important, dar niciodata nu poate explica, anumite limite ce sunt lasate de la natura, sau de la o divinitate.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Stinta,a explicat toate fenomenele naturale, iata raspunsul la intrebarea cu ce l-ar ajuta pe un copil daca ar studia stintele exacte sau ale naturi geografie, fizica, chimie, astronomie,(biologia+anatomia il ajuta sa-si cunoasca propiul corp geografia +astronomia sa cunoasca planeta pe care locuim si sa dezlege misterele universului cu ajutorul astronomiei si cosmologiei, Divinitatea nu ne-a creat ca sa ne distruga apropo cu zilele din urma, sfarsitul acestei planete va fi peste 4-5 miiliarde de ani cand soarele se va mari si pamantul acesta se va transforma intr-o minge de foc, dar pana atunci sunt sigur ca omenirea va coloniza alta planeta.de curand sa descoperit ca in afara sistemului nostru solar exista o planeta asemanatoare cu pamantul aflata la 20 de ani lumina distanta fata de caleea lactee.in 50 de ani s-ar putea ca americanii impreuna cu rusii sau cu altii sa colonizeze planeta marte acolo s-au gasit bucati mici de gheata, deci apa iar apa inseamna viata, deci probabil cu miiliarde de ani in urma a existat viata si pe planeta aceea ''toate fenomenele naturale au fost explicate de catre stinta happy

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Nu fi prea sigur, in ceea ce priveste "Sfarsitul Lumii", asta e o gandire tipica secolului iluminat, ma refer aici la secolul al XVIII-lea, cand divinitatea numai era vazuta ca fiinta suprema, iar iluministii de seama, au incercat cu o gandire rationala, sa explice toate misterele, chiar si cele ce tin de divinitate. Iar altii spuneau, ca e nevoie de credinta, nu doar de stinta.
Iti spun sigur, ca sunt multe lucruri pe care stinta nu le poate explica, ma rog, cum face, magicianul ala dynamo, sa stea pe apa? Sau cum de s-au implinit toate profetiile religioase, ca multi neaga aceste lucruri cu desavarsire.In urma, cu cateva mii de ani, Isaia a prezis, ca se va naste un conducator puternic pe nume Cirus, care va conduce o armata, ce se va intinde de la portile Asiei, pana in Europa, si peste cateva sute de ani, aceasta profetie s-a implinit.
E imposibil, ca stinta sa explice totul, in natura asta, toate au un echilibru.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Da,pai sunt si materialisti care nu cred in existenta unui creator ci in inteligenta materiei, iar altii cred in existenta divinitatii care a creat tot acest univers si care in momentul de fata se extinde, oamenii de stinta au observat ca universul se afla intr-o continua extindere si evolutie, in momentul de fata la 100 de miilioane de ani lumina sau miiliarde de ani lumina fata de planeta noastra au loc explozii(big-banguri cum au fost numite )in urma carora iau nastere alte sisteme solare, iar al nostru va mai exista timp de 4-5 miiliarde de ani dupa care soarele datorita mariri discului sau va inghiti planeta si se va transforma intr-o minge de foc.deci daca universul se afla intr-o continua miscare si evolutie inseamna ca divinitatea lucreza creza.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Cirius,un coducator babilonian cand a venit el la putere imperiul era deja format, el a consolidat hotarele imperiului care se intindea de la rasarit de la hotarele indiei pana in apus in asia mica (au existat multe imperi dar toate au disparut in negura istoriei imperiul babilonian, persan, roman e.t.c. deci sunt fapte istorice relatate de contemporanii acelor vremuri, iudeii find subjugati asteptau sa fie eliberati de Cirus si faceau profeti prin diferiti oameni Isaia/isi batea gura degeaba.deci sunt niste relatari istorice nimic altceva.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Deci isaia in momentul in care facea profetii imperiul babilonian deja exista si era deja extins, si iudeii il astepta pe Cirius sa le vina in ajutor dar sau inselat. deaici vine si profetiile lui Isaia care a fost contemporan cu Cirius si vazand ca imperiul babilonian se extinde a inceput sa faca profetii, ca si intr-un meci de fotbal intre intre Brazilia si Israel sa zicem la inceput esti optimist tii cu israelul ca esti de al lor dar cand vezi ca incepi sa vina goluriile in poarta israelului upsssss. atunci incepi si tu cu profetiile ca o sa ne bata ca nu stiu ce ca nu stiu cum, da si el din gura facand o paralela cu ''Isaia'' cand a observat ca Cirius nu glumeste si incepe sa-si consolideze imperiul normal ca a inceput sa faca profetii dar degeaba ei au ramas subjugati

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

A mai existat un magician, david coperrfield,cel mai tare,facea tot felul de magii, iluzii, numai de el stiute intr-un interviu David a explicat unele magii cum le-a facut pe cele simple, insa pe cele mai complexe nu, a specificat ca nu ar mai avea nici un farmec daca ar explica magiile facute de el, asa ca le tine secret numai de el stie cum le-a facut, iar noi ramanem cu farmecul acelor magii/iluzii.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

TU nu intelegi, acei oameni au fost profeti, care au prezis, si au prezis cu ajutorul lui Dumnezeu, presupun ca tu esti ateu, de asta te impotrivesti.
Si s-a prezis cu mii de ani in urma, ca Iersusalimul, va fi distrus, chiar si anul s-a prezis si anume 70 e.n... Cum explici asta? N-ai cum, nici tu nu poti explica asta, nici stinta. Nici in ziua de azi nu se stie de ce romanii s-au retras, la un moment dat si nu i-au atacat pe israeliti, acolo a fost puterea lui Dumnezeu, de asta consider eu ca e necesar studiul religiei in scoli, doar ca, e o mica problema, profesorii si mai marii bisericilor, promoveaza niste invataturi total gresite.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Hm.daca studiezi cateva izvoare istorice te vei lamuri, primul templu ridicat de catre evrei a fost distrus de catre Nabucodonosor regele Bbilonului anul 586 I.C. a urmat o perioada de 70 de ani de exil in babilon, distrugerea de catre romani a celui de al 2 templu in anul 70, ia dus in exil si in ratacire pe evrei in care se afla si in prezent (uite ca pe asta n- au mai prevazuto profeti upssssss)tot ce a mai ramas din templu este zidul exterior din (V) acum cel mai sfant loc pentru evrei unde se aduna cu milioanele si se roaga (zidul plangerii). sunt crestin ortodox nu ateu

| dragos38 explică (pentru u2irish):

Religia, nu este deloc compatibila cu astronomia religia dupa parerea mea nu este o stinta, dar astronomia da

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Eu am inceput sa inteleg de mult cum sta treaba cu religiile, dar vad ca tu nu prea intelgi, ''care e smenul'' eu cred ca tu nu prea crezi in ''Divinitate'' ci mai degraba in religii happy

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Da, bine spus doar "crezi". Am o opinie si nu ma intereseaza daca aceasta conteaza pentru tine, dar nu sunt de acord cu invataturile transmise de biserici, si de mai marii bisericilor, stii, eu sunt de moda veche.Si daca cunosti adevarurile legate de scriptura, si nu ce spune sfantu popa, o sa-mi dai dreptate, cat ce tine de stiinta, mereu acest domeniu a ajutat omenirea pe plan intelectual si nu numai, au fost elucidate atatea mistere, dar mereu va fi in opozitie cu religia.Religie=divinitate.Daca crezi in divinitate, crezi si in religie. Daca nu crezi in divinitate, nu crezi nici in religie, prima religie adevarata, si anume iudaismul, se presupune ca a fost religia lui Moise, si crestinismul, religia lui Iisus..Deci tot de religie, dai.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Religia /religiile, nu inseamna Divinitate ele au luat nastere datorita misticismului care existau in oamenii preistorici inscriptiile lasate pe pesteri si pe diferite stanci au dus la concluzia ca ei venerau animalele dupa ce le omorau, ba mai mult se si inchinau la ele, cerandusi iertare /de asemenea ei se inchina la soare,luna, e.t.c. nu-si puteau explica fenomenele naturale ploii, cutremure, sau izbucnirea unui vulcan si atunci toate aceste fenomene au fost date pe seama unor finte supra-naturale zeii, apropo sti nu ca elohim in limba ebraica veche inseamna zeii =plural.Crestinismul da, vine de la Cristos si in numele lui au fost exterminate piieile rosii=amerindieni pentru a putea fi crestinati, nici macar Isus nu se inchina la Divinitate ci el credea tot in zeii (zeul eli)cand la batut in cuie la el s-a rugat de ce la parasit.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Stiinta nu este in opozitie cu divinitatea ci cu dogmele religioase si cu miturile biblice una dintre aceste mituri este crearea aceste lumi in 6 zile de catre Dumnezeu aceste legende vin in contradictie cu bazele stintei''Giordanno Bruno'' a intrat in contradictie cu inchizitia /marea greseala a celor care au scris biblia au zis ca lumea a fost creata din nimic/ ori din experienta se stie ca din ''nimic nu se poate crea nimic''
ori materia este vesnica ea nu poate fi creata nici distrusa ci numai transformata, asa cum se va intampla si cu planeta aceasta peste 4-5 miiliarde de ani cand ea se va trasnsforma intr-o minge de foc asa cum au preconizat oamenii de stiinta mai repede cred in profetiile oameniilor de stiinta decat in a celora de acum 2000 de ani care nu aveau idee ce forma avea pamantul.dar peste 5 miil de ani oamenii vor fi departe pe alta planeta pe care o vor coloniza, iar pe aici daca e sa credem in astronomie dupa ce planeta aceasta se va transforma in ''foc si para'' vor aparea alte corpuri ceresti ca doar materia nu se distruge ci se transforma la fel si energia careia i este propie, iar ca in concluzie eu zic ca stiinta este de la Divinitate '' a sti, a cunoste, a cerceta.stinta inseamna cunostere pe cand religia vine de la oamenii din antichitate datorita supersitiilor adica necunoasterii, poate o sa prindem poate nu, dar oricum biblia va devenii cum a devenit si legendele olimpului ''legendele biblice'' cu asta am avut ce am avut de zis.(ai sa vezi ca peste ani 20-30-50 de ani americani vor coloniza planeta marte) ciao

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Stinta nu este in opozitia cu divinitatea, ci cu dogmele religioase, si cu mituriile biblice, una dintre aceste legende este crearea lumii de catre dumnezeu in 6 zile si a 7 s-a odihinit de parca divinitatea ar fi finta umana ca sa vezi greseala, aceste legende vin in contradictie cu bazele stinteii, marea greseala a celor care au scris biblia, au zis ca lumea aceasta a fost creata din nimic ori din nimic nu poti crea nimic, materia e vesnica ea nu poate fi creata nici distrusa ci ea se transforma asa cum se va intampla si cu planeta aceasta peste 4-5 miiliarde de ani se va transforma intr-o minge de foc, mai repede cred in profetiile stintei decat in acelor de acum 2000 de ani care nu aveau idee ce forma are pamantul, dar peste 5 miil oamenii vor fi departe vor coloniza alta planeta(daca bine inteles nu o sa dispara rasa umana pana atunci dar pamantul acesta se invarte si cu si fara noi)iar pe aici daca e sa credem in astronomie dupa ce planeta aceasta va dispare/transforma/vor aparea probabil alte corpuri ceresti alt sistem solar caci materia nu dispare ea se transforma precum si energia careia i este propie.In concluzie eu zic ca stiinta vine de la ''DIVINITATE'' stiinta inseamna a cunoaste, a sti, a cerceta.pe cand religia vine din supersitiile oameniilor antici necunoastere/nu-si puteau expica fenomenele naturale si se inchinau la soare ploaie, animale,(apropo si indienii in ziua de azi vaca o considera un animal sacru pe cand noi o mancam) deci ai grija si nici musulmanii nu mananca carne de
porc deci din puncul lor de vedere esti un pacatos incalcand unele reguli biblice. oricum biblia va deveni asa cum a devenit si legendele olimpului scrise de vechii greci care credeau in zeii lor asa si cu biblia va devenii legendele biblice iar peste mii de ani cand oamenii o vor citi vor incepe sa rada de noi, spunand, ca sa vezi ce primitivi erau aia cum sa crerzi in asemenea basme.ai sa vezi ca peste 30-50 de ani americanii vor coloniza planeta marte.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

E peste limitele ratiunii umane, ca sa-ti pot explica ce scrie in geneza, si anume ca pamantul a fost facut din nimic.Aici intervine puterea divinitatii, si biblia contine multe detalii stiintifice, si anume forma pamantului, care a fost un mister, pana ce galileo galilei l-a elucidat, in biblie, spune clar, ca pamantul este sferic...Si apropo, ce ai spus tu cu Iisus, si ca el se inchina la zei, acestea sunt doar niste povesti inventate de atei, cum am mai auzit, ca Iisus a savarsit crime cat timp a fost pe pamant, doar tampenii. Atata timp cat nu exerciti credinta in Dumnezeu, si in fiul acestuia, ne putem contrazice la infinit, tu esti cu ale tale, eu cu ale mele.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

El intinde miazanoapte asupra golului,si spanzura pamantul pe nimic, Iov; un semianalfabet probabil, o alta descriere a formei pamantului ''Si pamantul era fara chip si pustiu si intunericul era deasupra adancului, deci cu alte cuvinte pamantul(planeta) nu avea forma la inceputurile sale si era si pustie saraca planeta, deci materia era informa si pustie, halal descriere stintifica a acelor primitivi semianalfabeti probabil. Norocul nostru a fost cu Galileo Galilei parintele astronomiei care a descoperit ca pamantul se misca, devenind un inamic al inchizitiei si a dogmelor religioase ''Tu ai asezat pamantul pe temeliile lui si nici odata nu se va clatina/ astea sunt descriile stintifice din Biblie hm.bine inteles ca Galileo a fost numit eretic si l-au incarcerat/datorita afirmatiilor sale care erau in contradictie cu scripturiile vechi, biblia/docme religiose cu ce vrei tu.mai documenteazate, iar in privinta lui Eli'' Preotimea Judaica tinea de vechiul testament si practica jertfe in templele zeilor (elohim=zeii la plural)acesti zei erau ''ELI'', adonai, sabaot si iahve. Miticul Moshe, (nu exista probe ca ar fi existat) ar fi incercat sa reduca zeii judaici numai la Iahve insa iudeii antici, si inclusiv Jeshua, a continuat sa-i invoce pe toti/si sa-ti mai spun o cheste ce spune apostolul Toma despre Jeshua, zeificat de iudeo-crestini Isus Hristos (de fapt exista 10 evanghelii aflate in prezent la muzeul din Cairo bine inteles ca nu au fost introduse in Biblie ca sa nu se afle anumite adevaruri despre Isus.
1.A fost un simplu predicator, interesat sa aduca unele modificari in textele originale, practica pentru cei saraci (ai vazut si filmul majoritatea erau pescari, semianalfabeti ) carturarii nu-l prea bagau in seama
2.Nu a savarsit nici una din minuni descrise in cele 4 evanghelii, acele minuni circulau in folclorul judeu despre prorociile lui Ilie Tesvitianul si Eliseu
3.N-a fost maltratat(desi in una din cele 4 evanghelii ar fi fost maltratat in fine)deci nu a fost deoarece era pacifist si impaciuitor.
4.N-a fost maltratat, nici crucificat si normal ca nici nu a inviat, Fariseii traditionali l-au batut si l-au alungat in Shringar, unde a trait pana la batrtanete. Discovery a prezentat o emisiune pe aceasta tema insistand pe celelalte evanghelii 39 la numar, evanghelia dupa Iuda, Toma, Maria Magdalena, Bartolomeu e.t.c.deci tu cu mituriile tale iar cu ale mele asa cum ai zis tu.Si am o intrebare daca vrei sa raspunzi bine daca nu iarasi bine /Tu tot zici ca Religia =Divinitate,sti tu oare care este diferenta intre religie si credinta?
Si cu asta am incheiat conversatia caci nu mai are rost/sa-mi consum energia degeaba, si nu iuta Biblia va deveni cum a devenit si legendele olimpului o carte plina cu basme, metafore, mituri, relatari ale unor fapte istorice,(ocuparea israelului de catre imperiul babilonian )

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

MA rog, tu ai o gandire "New Age", adaptata noilor metode, si eu m-am uitat pe discovery, am vazut tot felul de emisiuni, am citit multe carti de Dan Brown, prietene, gresesti amarnic, tot ce fac acesti oameni, fac pentru bani, sa induca lumea in eroare.
Religia=Este o stiinta, ca tot ai vrut sa-ti raspund..Si are o mare legatura cu credinta.

Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane...

Draga Domnule, fie crezi, fie nu, dar toate profetiile din biblie, aceasta carte de "mituri", s-au implinit.Mai trebuie sa se implineasca o profetie, si bum, cu necredinta oamenilor. Atunci cine o sa-i mai salveze? Stiinta? Nu, nu cred..Este vorba, despre profetia cu "ARmaghedonul", sau acel sfarsit al lumii, care este foarte aproape. Priveste in jur, cand pacatul, violenta, razboaiele, foametea, pana si sclavia in unele parti ale lumii, ating apogeul suferintei si al durerii. Ce face stiinta in privinta asta? Se pare ca omenirea are nevoie de un ajutor, de undeva, si totusi il primim, dar il refuzam cu desavarsire.
Exista multe religii, si credinte, si practici religioase la nivel mondial, de asta nici nu ma intereseaza, mai putin important sa-mi umplu capul, cu tot felul de zei, zeite, etc..Religia adevarata este aceea care face voia lui Dumnezeu, si care acumuleaza cunostinte despre Dumnezeu si despre Fiul sau, cat si despre scopul acestuia cu privire la pamant.

Ce-mi spui tu acolo, cu zei, si mai stiu eu ce, astea chiar ca sunt povesti, si ai pomenit ceva despre Iisus, mintea oamenilor, a fost orbita de-a dreptul, niste lucruri atat de marunte, si totodata atat de mari nu pot fi vazute cu ochii fizici.

Omule, gandeste-te, daca toate astea, ar fi simple povesti, nu crezi ca era cazul sa se piarda toata chestiunea cu religia/credinta/Dumnezeu/Iisus?
Dar uite, ca nu s-a pierdut, a rezistat mai bine de 2 Mii de Ani, si acest Iisus, care spui tu ca nu a facut nimic special, a avut cea mai mare influenta asupra omenirii, din punct de vedere istoric... Alti conducatori/regi/imparati de renume, nu au influentat omenirea, la fel ca acest personaj.

Eu zic ca asta iti da de gandit, si sa nu crezi tot ce vezi tu la televizor, ca te vei muta pe o alta planeta, si alte povesti...

Puneti simpla intrebare :"De ce am venit pe lumea asta?" Exista vreun scop?"
"Ce este viata?" "De ce stiinta nu ma poate ajuta sa traiesc vesnic, cum se presupune ca traiau anumite personaje biblice?"

Cand vei gasi raspunsul la aceste intrebari, vei stii exact pe ce drum te afli. Vezi tu, e foarte usor sa negi anumite lucruri, cand viata asta e asa de scurta, intr-o fractiune de secunda ti-ai putea pierde viata, si la final sa afli ca exista acest Dumnezeu, si acest Fiu al Sau care si-a dat viata pentru oameni, atunci ce vei face? Mai bine zis, ce vom face cu totii?
DAca nu suntem in stare sa aratam putin respect, fata de acest Creator, oamenii din prezent, care chiar sunt inteligenti, divinizeaza, elementele chimice, hidrogenul, oxigenul, ca din perspectiva lor, acestea au creat lumea.

Eu vad lucrurile altfel, tu, le vezi altfel, 2 oameni diferiti, 2 pareri diferite..Care e cea corecta? Asta ramane de vazut.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Sa o luam metodic
1.new age, este tot o religie oculta indreptata impotriva religiei crestine, ma doare in spit de ea.(de amandoua)
2.nu am citit nici o carte de Dan Brown in schimb sper sa citesc cartiile lui Stephan Hawking.
3.Religia =credinta in zei, monoteimul este credinta intr-un singur zeu, Iudaismul a fost prima religie monoteista la fel si (crestinismul si islamismul tot religii monoteiste), pe cand credinta=sa crezi in existenta unui creator atotputernic, divin.
4.armaghedonul, nu o sa vina ca asa a prezis niste inculti
5.Isus nu a fost singurul carea influentat o parte din masa populatiei globului, a mai existat si Buddha religia budista, Confucius, Muhammad intemeietorul religiei islamice numele lui real Muhammad ibn Abdalah, deci, pe langa biblie asa zisa sfanta, mai exista si coranul alta carte sfanta (asa zisa) islamisti sunt pe locul 2 dupa crestini, deci isus nu a fost singurul care a influentat masele populare.
Oamenii de stiinta nu divinizeaza (H2O) chiar daca 70% din organismul nostru contine apa, in schimb primitivi aia de acum 2000 si ceva de ani divinizau soarele, luna, ploaia. divinitatea a creat materia si energia care i este propie si datorita cercetariilor stintifice sa ajuns la concluzia ca materia si energia nu poate fi distrusa nici creata doar transformata/
Si in legatura cu Isus care a fost un simplu om, daca ar fi savarsit vreo minune istoria l-ar fi consemnat cu lux de amanunte, insa persoana lui a fost ignesifianta la scara planetara.in schimb, regele David si Solomon au fost consemnati in izvoarele istoriice.deci au fost oameni importanti din punct de vedere al izvoarelor istorice.
Si puneti tu urmatoarea intrebare, de ce, nu au fost canonizate toate cele 39 de evanghelii aflate in momentul de fata la muzeul national din Cairo. doar 4 au fost canonizate, au ceva de ascuns eu zic ca da,Isus daca a existat a fost un om la fel ca si Buddha,Confucius, toti au fost fondatorii unor religii si razboaiele au fost, sunt, si vor mai fi datorata religiilor,care au impanzit pamantul,si reprezinta o otrava pentru creierul uman. stiinta reprezinta antidotul care este de inspiratie divina, Galileo Galilei,Giordano Bruno,Nikola Tesla(roman)Thomas Edilson, e.t.c. au ajutat la progresul omenirii, pe cand isus, muhammad, au creat religii si oameni duc razboaie in nule acelor religii, nu uita in numele lui Cristos au fost macelariti amerindieni pentru. ca nu au vrut sa se converteasca la religia crestina.intradevar ai dreptate ca biblia depaseste ratiunea umana, dar al unora,(El intinde miazanoapte asupra golului, si spanzura pamntul pe nimic)intr-adevar te depaseste ''pe tine'' folosesteti mintea ca doar de aceea ne-a inzestrat divinitatea cu creier, sa discerni ce este adevarat si ce este minciuna(manipulare)

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Leo Taxil care a scris biblia hazlie a spus urmatoarele toate acestea sunt rezultatele sugestiei de veacuri si ale educatiei religioase care cer sa ne inchinam fara cartire in fata ''cuvantului domnului''atat este de mare puterea credulitatii naive cu care oamenii accepta cele mai fanteziste invataturi ale autoritatiilor crestine. (si eu cand eram mic si mergeam la bunici, bunica mea, nu ma lasa sa intru in pat pana nu ziceam tatal nostru, bine inteles, cu timpul cand cresti iti dai de unel; e tampenii care apar in biblie, dar asta este educatia religioasa transmisa din generatie in generatie pt.ca masele de creduli sa poate fi manipulata.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Vezi tu, e doar o chestiune de timp pana ce se va arata acest personaj biblic.

Iisus a fost ignorat in totalitate cat timp a fost pe Pamant, oamenii complotau impotrova lui, insa faimosul istoric H.G. Wells, a scris despre el, si multi altii...

Tot oamenii l-au ucis pe Iisus, desi unii spuneau ca era descendentul lui David, el nu era acceptat deoarece se intitula fiu al lui Dumnezeu.
E un mister in mare parte, inaccesibil mintii umane, aceasta divinitate este exact ca si curentul electric, nu-l vezi, dar stii ca exista, sunt semne ale creatiei.

Eu nu vreau sa ma mai gandesc, dar sper la o lume unde nu mai exista suferinta, durere, moarte..Stiinta, nu ofera astfel de satisfactii omenirii.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Bine zis,''personaj biblic'' dar nu istoric, cum a fost Regele David,Isus,descendentul lui David, l-ar fi consemnat Istoria dar, nu-a fost, deci, i-mi pare rau amice, dar nu am cu cine sa discut, nu ai fost instare sa raspunzi la o simpla intrebare, care este diferenta intre ''credinta si religie'' ai nota 4 la religie pe care tu o sustii cu atata inversunare,
curentul electric ''nu-l vezi'' esti penibil, fulgerul rezulta in urma unui proces de descarcare electrica,si se vede uitate si tu noaptea cand are loc descarcarile electrice,sau daca vrei doar sa-l simti fara sa-l vezi, bagati degetele intr-o priza stricata si atunci o sa stii ''ca exista si fara sa-l vezi' si ca sa-l simti cu si mai mare putere fa urmatorul experiment du-te si udati maniile cu apa ca sa simti curentul electric pana in maduva spinarii, vad ca treci prin scoala ca gasca prin apa
stiinta nu-ti poate oferi ''viata fara de moarte'' sau ''tinerete fara batranete'' dar oameni inteligenti ne-au oferit cateva metode pentru prelungirea vietii, sa ducem o viata activa sa practicam ''exercitile fizice'' exercitiul fizic a fost inventat in imperiul roman, sugestii pozitive, autosugestie pozitiva, exista persoane care alerga km intregi (maratoane) la varsta de 70 de ani, exista persoane care practica arte martiale si la varsta de 80 de ani, exista persoane care au trait pana la varsta de 120 de ani sectretul au muncit au fost activi.
moartea este un fenomen natural si corbul care traieste 300 de ani moare, si insectele care traiesc cateva secunde sau minute mor, si care-i faza, aha ti-e frica de ''MOARTE'' astepti sa vina Mesia sa te scape nici o grija nu-o sa vina nimeni.sti ce inseamna asta ca tu nu crezi in D-zeu, deoarece daca ai crede nu ti-ar fi frica de moarte, aici se vede diferenta intre credinta si religie(esti un religios)dar nu credincios.sigur faci parte din vreo secta infecta/eu ti-am zis ca nu sunt ateu sunt crestin ortodox, dar nu dau doi bani pe religie,
ce ai mai zis pe acolo ''suferinta si durere'' pai tot din cauza religiei crestine si nu numai au fost multi care au suferit, li s-au bagat pe gat cu forta religiile, pe cand stinta nu te -a fortat nimeni nu ti-a bagat-o pe gat Galileo Galilei a inventat Astronomia daca vrei sa o studiezi bine daca nu, nu ti-o baga nimeni pe gat, poti trai si ca un animal inchinandu-te la chipuri cioplite, Thomas Edilson a inventat becul electric daca vrei sa-l folosesti bine daca nu, e mai bine de abia scapi de plata facturi, Nikola Tesla a creat un circuit alternativ, care se foloseste si la masini, daca vrei sa mergi cu masina e bine daca nu, e mai bine, nu te forteaza nimeni si asa poluarea e in crestere pe aceasta planeta. spune-mi din ce secta faci parte?

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

I-mi cer scuze pentru expresiile vulgare, dar, pentru. mine sectele si religiile le vad ca pe niste chestii otravitoare pentru creierul uman.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

In legatura cu curentul electric,poate ai vrut sa zici ca energia electrica este o creatie a divinitatii '' sunt semne ale creatiei'' pe care nu ni-le putem explica, astronomia specifica ca materia nu poate fi creata nici distrusa ci doar transformata,deci noi oamenii nu putem crea energie noi doar ne folosim de ea. Divinitatea nu este exact ca curentul electric ''nu-l vezi,dar stii ca exista'' curentul electric este o materie vizibila,nu invizibila, in schimb Divinitatea,Creatorul,Dumnezeu, nu este materie, este o energie divina,duh,spirit,invizibil,dar stim ca exista un creator,ma rog cine crede in existenta lui,pentru ca vedem semne ale creatiei sale, pamantul,soarele,luna, curentul electric, cum au aparut ele? stinta ne-a oferit un raspuns in urma cu sute de miiliarde de ani s-a produs o explozie in urma acestei eplozii s-a creat sistemul solar, cine a produs aceasta explozie, divinitatea sau elementele chimice care au fost create de divinitate, si in prezent au loc explozii marii in urma carora se formeaza noi sisteme solare, si universul se afla intr-o continua extindere, deci divinitatea lucreaza, creaza, iar sfarsitul lumii nu vine ca asa au prezis niste semianalfabeti, ea vine peste 4-5 miiliarde de ani''deci iata ca si planeta asta moare, de fapt materia se transforma nu moare,
Isus nu era bagat in seama de carturari pt.ca daca s-a declarat fiul lui dumnezeu, probabil era dus cu pluta, atunci normal ca l-au ocolit, il vedeau ca pe un ciudat. daca ar aparea acum unu si ar declara ca e fiul lui dumnezeu nu-l trimiti la psihiatru sa vada daca e intreg la minte? eu zic ca da.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Esti indisciplinat, eu am facut o mica comparatie intre "Curentul electric si divinitate", ca sa poti observa, tu vezi curentul care trece prin cabalaje? Nu cred ca-l vezi, cu ochii fizici.

Din cauza oamenilor ca tine, multi nu ajung sa afle ce este Imparatia Lui Dumnezeu.

Si lasa prejudecatile, nu-i mai cataloga pe anumiti oameni ca fiind "semianalfabeti", cand tu nu ai trait in acele timpuri, iti este foarte usor, acum cand toate iti sunt pe tava, acei oameni au supravietuit, fara sa cunoasca vreo sursa de curent electric, si totusi au preconizat in mod consecvent spiritul de toleranta religioasa, si au lasat omenirii informatii, precum si modele de urmat. Trecutul, in complexitatea sa, e mult mai valoros decat prezentul.

Nu te obliga nimeni sa-mi accepti parerea, stiinta este importanta, dar nu e calea spre viata.
Asta, cauta oamenii, viata si sa-si poata puna increderea in cineva, nu in zei si in denumiri care nu vor avea nici o importanta pe viitor.
Eu personal, cunosc cate putin din fiecare, sa nu ma dau un expert, sa dea bine la imagine, cunosc religia universala, stiinta, si istoria.

Rezultatul istoric al activitatilor lui [Isus] a fost mai important, chiar si din punct de vedere strict laic, decat faptele oricarui alt personaj istoric. O noua era, recunoscuta de principalele civilizatii ale lumii, incepe odata cu nasterea sa.

Si ca sa termin aceasta discutie iritanta. Da, cred ca le-ar fi de folos copiilor, cu ajutorul acestei stiinte(astronomia), sa-si cunoasca planeta, sa cunoasca multe alte informatii cu privire la ce-i inconjoara.
Dar, sa nu piarda esentialu, caci credinta nu stiinta, ne-ajuta sa construim.Ce anume? Sa construim adevarate "comori" in ceruri.
Stiinta, desi te face mai inteligent, iti inchide ochii, iti inchide inima, pentru ca intotdeauna vei cere dovezi, chiar cand nu e cazul, daca aceasta divinitate vrea doar sa avem "incredere" in ea, adica "CREDINTA" sa nu ne-o pierdem, atunci nu mai incape indoiala, eu personal nu am nevoie de dovezi. Desi istoria vorbeste in acest sens.

Eu n-am incercat sa te conving, ca sa ai o parere asemanatoare mie, suntem diferiti, si asta se vede de la primul cuvant scris.
Tu vezi lucrurile cu alti ochi, apelezi la stiinta, la ratiune.
Eu imbin aceste lucruri, doar ca am un respect fata de aceasta divinitate, si sunt constient, ca din evenimentele ce inca se mai petrec, omenirea, nu va mai avea mult de suferit.

Orice alt conducator/imparat/rege, pana si stiinta, nu au reusit sa puna capat suferintelor existente, caci asta vrea fiecare om in parte, nu cred ca oamenii vor sa vada cum sunt descoperite planete/galaxii/constelatii etc, cand fratii lor mor pe zi ce trece.
Trebuie luata o solutie in ceea ce ne priveste, credinta ne este la Pamant, desi se pare ca ne este acordat timp, sa avem grija de credinta, si de traiul nostru spiritual, noi ne impotrivim acestor lucruri cu desavarsire.

Iti respect opinia, tu, tot ce ai spus, a fost real s-a implinit, te bazezi pe realitate, stiinta.
Eu merg pe calea divinitatii, deoarece consider ca asta este calea corecta.
Sper ca nu am deranjat prin afirmatiile mele.

Pace!

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

eu mi-am dat seama de comparatie, nu putem vedea curentul cum circula prin cabluri, in schimb daca atingem doua fire il putem observa si cu ochii fizici, insa divinitatea nu o putem vedea, doar creatia sa./ Tu faci imbinatii dar parerea mea, le faci gresite, imbini religia =divinitate daca tot studiezi religia universala ar fi trebuit sa stii care este diferenta intre religie si credinta.(din evenimentele ce inca se mai petrec omenirea nu va mai avea mult de suferit)probabil te referi la a 2 venire a lui Mesia(unsul)ma umfla rasul iarasi asta este,care va pune sfarsit tuturor suferintelor happy te dezamagesc din nou Isus nu a avut nimic divin in el,au fost altii mai intelepti ca el Buddha,si isus se mai tinea si de chefuri impreuna cu apostoli lui spunandu-le ca ma voi intoarce blaaa,blaaaa,blaaaa suferinta nu o sa sfarseasca pana ce nu vor disparea toate religiile de doi bani.
Stiinta,nu a inchis ochii nimanui si nici inima dinpotriva a deschis ochii multora, oferindune sansa unei vieti mai frumoase sa traim in armonie cu natura,cu animalele,cu semenii de langa noi/Isus preferatul tau ce ne-a promis cand va veni o sa despart pe fiu de mama, cine nu este cu mine este dusmanul meu,(deci eu i sunt dusman,asta este)am sa seman razboi, am sa aduc sabia blaaa, blaaaa, blaaaaa.
Pace in suflet si fie sa descoperi pe adevaratul dumnezeu, si nu pe cel din Biblie.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Pardon, nu toate religiile sa dispara, sa ramana una, daca exista un singur Dumnezeu ar trebui sa existe o singura religie

| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu mi se pare.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca ora de religie nu ar trebui sa fie scoasa sub nicio forma din orarul elevilor, indiferent in ce clasa sunt. Si asa societatea noastra pare sa uite adesea ca scopul vietii noastre nu este imbogatirea sau altele, pamantesti, ci mantuirea. Trebuie sa credem cu tarie in Dumnezeu, pentru ca numai asa vom dobandi viata vesnica. El a facut atatea pentru noi, dar in ziua de azi, parca uitam sa mai aratam multumire...
Si astronomia este interesanta insa este complicata, e destul de greu de inteles in privinta anumitor lucruri. Nu ma declar o cunoscatoare extraordinara a acestei materii, insa sunt de parere ca este suficient ca se face in facultati specifice. Nu stiu daca avem in tara, dar in alte parti se face. Daca iti place, te orientezi spre asa ceva. In plus, in scoli si licee se fac materii elementare nu aprofundare pe teme iesite din comun ca si Cosmosul.
Asta e ceea ce cred eu, fiecare are dreptul sa zica ce vrea...

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Intr-un studiu facut in Romania de o televiziune (4 din 10 romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului)

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

laughing mda ok am inteles si mi-e frica sa te contrazic ca e sigur adevarat... totusi chestiile astea se cam stiu din clasa a4a de la geografie. Nu iti trebuie astronomie sa le stii. Iar daca studiile au fost si ele facute pe persoane de la sat unde sunt oameni mai in varsta si care nu au avut posibilitati si nici acces la educatie. cu atat mai bine tongue

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Doar la nivel de facultate nu este sufiecient si nu vad de ce ne- ar departa de divinitate daca religia ar deveni obtionala la nivel de liceu si sa se introduca studierea Astronomiei

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Nu,nu chestionarul acesta a fost facut in Bucuresti pe persoane alese aleatoriu si tineri si invarsta

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Ne-ar indeparta pentru ca oricum populatia pare din ce in ce mai dezinteresata. Ora de religie, tinuta cum trebuie, ar trebui sa ne raspunda anumitor intrebari, sa ne deschida ochii mai bine. De ce ar fi astronomia indispensabila totusi? Elementele fundamentale ale Universului si astfel de notiuni se invata la geografie si ne formam acolo cultura generala, putina dar nu zero, in acest domeniu. Eu sunt la profil de mate-info si ar fi interesant sa fac astronomie pentru ca banuiesc ca e ceva intre fizica si geografie, care mie imi par ok. Te intreb insa, de ce i-ar trebui unuia de la filologie sau de la stiinte sociale asa ceva? Ii va folosi lui asta in viata ori la locul sau de munca viitor? Ma cam indoiesc.
PS : optionala *

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Eu,dupa parerea mea, astronomia daca se va introduce vreodata sa se introduca la profile de specialitate, nu neaparat la filologie sau e.t.c. dar acolo unde se studiaza fizica sa se introduca si astronomia

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

Poti sa enumeri lucrurile pe care le-a facut d-zeu pentru noi?

| AnonimaOk a răspuns (pentru Polonic1):

Daca citesti Crezul, deja reies cateva :
- a coborat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om
- S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pont din Pillat
- A patimit, S-a ingropat, a inviat a treia zi
- S-a inaltat la ceruri
Toate astea le-a facut pentru a mantui omenirea, a inviat mortii, a murit El insusi. Sa nu mai zic ca fara el nu ai exista, Dumnezeu IAHVE/YAHVE a creat pe om si bineinteles restul - animale, plante, apa, lumina etc.
Citeste Biblia. Sunt suficiente argumente acolo dupa parerea mea, care nu am aprofundat-o in intregime nici eu.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

De ce este idispensabila Astonomia pt.ca este stinta care studiaza miscarea, evolutia corpurilor ceresti si a sistemelor formate de ele

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Si totusi dumneavoastra nu credeti ca aceste lucruri se mai studiaza si la fizica si geografie? La astronomie singurele chestii noi sunt amanuntele ce tin de corpurile ceresti, amanunte oricum nu indispensabil pentru ca ceea ce e mai important de zis, a fost spus la geografie (verificati clasa a5a si a9a)

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

In astronomie lucrurile devin mai complexe am acasa o astronomie de clasa XI-real si lucrurile devin mai profunde (schema sistemului solar, natura fizica si miscarea stelelor, cartea a fost publicata in 1960, noi suntem in anul 2013 oare ma intreb cum ar arata o carte de astronomie bublicata ceva mai recent sa zicem anum 2000 sau 2013 stinta a avansat sau facut noi descoperiri ultima descopereire a fost anul acesta cand o naveta coriozity nu stiu daca am scris bine/ a descoperit o planeta noua asemanatoare cu planeta noastra care se afla la 20 de ani lumina in afara sistemului nostru solar

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Astfel de informatii pot fi accesate si la biblioteca, chiar si eu am mai luat carti de genul vara trecuta, cand aveam timp liber. Este intr-adevar interesant dar as fi de acord cu introducerea acestui obiect doar ca optional in clasa XI la mate-info si stiintele naturii. Inlocuirea religiei insa nu este o varianta. Tinerii / adolescentii au mai mare nevoie de aceasta disciplina desi, avand in vedere faptul ca in orele astea elevii dorm sau asculta muzica si altele... hmm astronomia nu e asa rea daca ma gandesc, cel putin comparativ cu modul ignorant de predare a religiei in unitatile de invatamant.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Pai vezi, decat sa doarma la orele de religie pentru ca nu e nimic interesant /mai bine s-ar baga astronomia poate cine stie unora le vor trezi interesul

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

1.De ce avea omenirea nevoie de mantuire?
2.Nu stiu de tine dar pe mine m-a facut mama si tata.
3.De unde stiu eu ca biblia e veridica?

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Ma refer la licele de profil acolo sa nu se mai studieze religia si asa depasita ci sa se introduca astronomia ca materia de studiu iar religia sa se studieze in liceele cu profil teologic.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

De ce doar obtional ba eu as zice chiar obligatoriu sa fim in rand cu stinta din alte tari caci oricum suntem ramasi in urma de tot ca capitolul stiinta

| AnonimaOk a răspuns (pentru Polonic1):

1. Pentru a identifica viata vesnica, in ceruri in locul celei profane si trecatoare
2. Mamicuta ta nu te-ar fi nascut daca nu era Dumnezeu, prin vointa Sa te-ai nascut.
3. Nu stii ca e adevar acolo, insa avem ca dovada lumina de la Ierusalim care pana in prezent coboara pentru Inviere. Musulmanii - nici macar ei care se opun categoric crestinismului si ateii nu au putut gasi explicatia coborarii luminii sfinte, iar preotul care intra acolo este controlat la sange. El pur si simplu se roaga.
Mai avem ca dovada si crucea gasita de Sfanta Elena, crucea pe care era rastignit Iisus. Stim ca este a lui pentru ca facuse o minune, nu imi amintesc exact - vindecase pe cineva sau inviase nu mai stiu...

| dragos38 explică (pentru dragos38):

In alte tari se studiaza si cosmologia o ramura a astronomiei la noi ce se studiaza, tot religia, care nu te apropie cu nimc de divinitate ci te mentine intr-o stare confuza.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

In alte tari se studiaza si cosmologia o ramura a astronomie la noi ce se studiaza, religia, care te apropie cu nimic de divinitate ci te mentine intr-o stare confuza

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Focul care coboara din cer este o facatura explicata de oamenii de stinta tu care esti la mate-info chiar crezi in basme

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Duh si care ma rog e explicatia? Nu am avut ocazia sa caut despre asa ceva, nu zic ca ai sau nu dreptate dar cum explici altfel chestia aia?

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Oricum, eu nu vad uzul acestei discipline orice mi-ai spune tu pentru ca ok, e interesant dar imi va folosi asta in a face programe in c++ la informatica? (sunt mate-info intensiv info) Religia nici nu mai conteaza pentru elevi in zilele astea, cred ca numai la obiectul acesta nu ne gandeam laughing)

| ErrorFound a răspuns (pentru AnonimaOk):

Scuza-ma ca-ti zic dar chiar esti prost. Milueste-te tu singur si lasa-ne pe noi in pace sa ne vedem de viata.

| AnonimaOk a răspuns (pentru ErrorFound):

In primul rand sunt fata (stiu, e greu de citit numele in intregime). In al doilea rand, eu aici imi dau cu parerea si am acest drept. Proasta as fi daca mi-ar pasa de vorbele unui magar cu o exprimare ce denota inteligenta unui gibon. Multumesc de comentariu si apropo nu te-am pus eu sa citesti mesajele mele si, cu atat mai putin sa te "ofensez" tongue

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Nu mai tin bine minte, dar parca era vb de magneziu uscat si dat pe ata in momentul in care este aprins cu focul sau sa zicem atins de o descarcare electrica odata aprins arde ca o flacara alba foarte luminoasa si este greu de stins find capabil sa arda la interactiunea cu azotul si dioxidul de carbon, in fine oricum se va dezlega si acest mister cu focul care coboara din cer /cum sa demonstrat si cu lacrimile care curgeau din icoana

| Exilee a răspuns (pentru AnonimaOk):

Esti la m1 intensiv? Felicitari! NU oricine ajunge acolowinking

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Hai sa-ti explic cum vad eu chestea cu atronomia aceasta, deci cum matematica are mai multe ramuri (algebra, geometrie, aritmetica, e.t.c.)asa si cu astronomia aceasta, pe langa geografie+astronomie+cosmologie eu zic ca se leaga una de alta

| Exilee a răspuns (pentru dragos38):

Dragos38... nivelul cunostintelor unui student roman este egal cu cel al studentilor straini. Stiai ca ROmania este singurul stat din Europa avand cei mai numerosi absolventi de studii superioare? Strainilor le merge bine datorita romanilor ce se afla-n acele tari. Doar nu crezi ca un scandinav e mai destept decat un roman? Pana si ei adora facultatile noastre. ROmania are doar multi analfabeti, recunosc, DARRR asta nu inseamna ca materia predata in alte state este diferita sau superioara. NU este aceeasi.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Deci daca si tu zici ca religia nu mai conteaza, atunci intrerbarea mea nu e bine venita, si nu e mai bine ca eligia sa devina obtionala?

| Scarbo a răspuns (pentru dragos38):

Serios?!

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Chestia cu lacrimile nici nu o credeam, era prea de tot. Am auzit de asta, da magneziu este. Dar mi se pare oarecum straniu sa foloseasca asa ceva si putin cam. mda... nu imi dau seama cum l-ar cobori si toate cele dar nu ma bag, nu sunt informata.

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Daca zici tu... mda, nu mai pierd vremea pe acest topic pentru ca se pare ca unii, nu dam nume, nu au habar de exprimarea libera a opiniei si de asemenea ar trebui sa isi spele putin gura cu sapun. Multumesc pentru tot ce mi-ai zis, cu unele lucruri sunt de acord, cu altele nu. Este un obiect interesant, dar nu as putea aprofunda intr-un mod exagerat. Am obiecte care mi-ar folosi mai mult si raman la ideea ca religia nu ar trebui totusi scoasa.

| AnonimaOk a răspuns (pentru Exilee):

Multumesc, dar nu sunt aici ca sa fiu apreciata sau ca sa construiesc o liga impotriva lui "ErrorFound". Din partea mea poate fi si proaspat iesit de pe bancile a 5 facultati, acesti oameni nu ma impresioneaza.
Da, sunt la mate-info intensiv, adica mate m1. Consider ca exista si alti oameni care poate meritau si nu au reusit, asa ca voi profita la maxim de sansa.

| dragos38 explică (pentru Exilee):

Romania singurul stat cu cei mai multi absolventi de studi superioare de acord cu tine /insa majoritatea absolventiilor dupa ce termina facultatea ajung fie vanzatori prin magazine, soferi, someri altii pleaca prin strainatate facand foame pe acolo. doar un nr.mic de absolventi reusesc sa-si gaseasca de servici in tara iar altii aleg calea emigrarii in S.U.A. o cunostinta de-a mea a terminat E.F.S. specializare tenis de camp a plecat in S.U.A. si este antrenor de tenis dar majoritatea sunt culegatori de capsuni ori lucreza in constructii
de ce? iti spun eu de ce avem cei mai multi absolventi de studii superioare deoarece in momentul de fata studentii se scot pe banda rulanta majoritatrea dupa ce termina raman in somaj pt.ca nu se pricep.in domeniul respectiv

| Inferno a răspuns (pentru AnonimaOk):

Da tata, asa e, astronomia e complicata, sa o ia dracu de treaba ca ma simpla e religia. De ce sa ne complicam. Asa, bine spus. Ce e nesimtirea asta, veniti cu astronomia care e complicata in schimbul religiei? Blasfemiatorilor. Huo.

| Exilee a răspuns (pentru dragos38):

Iti comentez la acest raspuns, intrucat l-am vizualizat dupa profilul tau.

Pai da, multumesc ca-mi dai dreptate in legatura cu cei mai multi etc.
Priveste partea buna a lucrurilor: nu sunt considerati prosti daca au terminat o facultate. Dar, imi pun nadejdea intr-o speranta ca va (re)veni si primavara in Romania unde locurile de munca vor fi deschise din nou, unde salariile vor creste, unde stiinta deja a atins granitele cele mai mari, se vor cauta locuri la companii multinationale, vor exista mai multe lucruri la birou, curand se vor redeschide cladiri pentru finantarea cercetarilor si in Romania. DIn perspectiva mea, asa ar arata primvara - asa ar arata raza mea de speranta. happy

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Ma rog nu scoasa, dar macar obtionala la profilele unde se studiaza stintele exacte. daca 2 din zece asta ar fi 20 dintr-o 100 ar dori sa studieze astronomia de ce sa nu li se dea posibilitatea aceasta, si in locul religiei in acele licee sa se studieze astronomia si religia sa devina obtionala pentru ca dupa parerea mea religia este confuza nu te lumineaza cu nimic.

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

1.Mantuire=salvare deci salvare de la ce?
Mie mi se pare d-zeu este solutia unei probleme inexistente.
2.Mamicuta mea m-a nascut prin vointa ei, nu prin vointa unui zeu anume.
3. Explicatia s-a gasit.Fosfor alb.http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM
Toate "minunile" prezentate de tine nu fac biblia o carte veridica.

| dragos38 explică (pentru Exilee):

Hm,da vor fi astea dar noi nu o sa prindem, pt.ca suntem in urma cu totul si in Romania nu se investeste in cercetare, decat sa faca o facultate degeaba, mai da si bani multi, mai bine ar face o profesionala ar avea o mesaerie si cu asta basta dar ma rog asta e, eu raman la parerea ca cei multi care se duc sa faca si ei o facultate o fac degeaba.

| ErrorFound a răspuns (pentru AnonimaOk):

Da, ti-am citit numele. Ai dreptul sa-ti dai cu parerea, la fel si eu. Am aceasta parere despre tine(cel putin momentan). Si acum tu ai avut dreptul sa-mi spui magar asa ca suntem chit. Daca te simti "ofensata" de exprimarea mea de maimuta nu-i problema mea.

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru Polonic1):

Ar fi fara numar, omul nici nu cunoaste marea majoritate a lucrurilor facute de Dumnezeu, dar cel mai important este ca El a creat omul si inconjurul acestuia happy Uite, cand este vorba de Dumnezeu nici nu trebuie sa ne intrebam CUM? Trebuie sa intelegem ca asa a fost si sa spunem: Multumim apoi sa ne bucuram de ceea ce avem happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult,dar din pacate include multa matesad

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Include mate, dar in Romania sunt sigur ca sunt destui care vor sa studieze satronomia sa descopere lucruri interesante, dar neavand posibilitatea aici, ei vor pleca in alte tari mult mai deschise (open maind) pentru.a studia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De o mie de ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sfatuiti sa citeasca anumite capitole din biblie ce sunt foarte utile, iar religia e inventata de om, fiecare religie crede in ce vrea, nu stiu cat de utila e

| dragos38 explică:

Iata un sait pentru amatorii de astronomie http://wwwastronomy.ro primul portal despre astronomie deschis in urma cu 6 luni in Romania,se pare ca in calarasi la nivel de liceu cl XI sau XII se preda ceva astronomie materia este optionala, deci cine doreste nu-i musai intra pe acel sait, se inregistreaza si poate vb cu altte persoane pe acel forum exista si astronomie incepatori si avansati deci puteti vb si cu incepatori si cu avansati/bafta pentru pasionati, repet, cine doreste, eu doar v-am anuntat probabil unii dintre voi stiti eu doar v-am anuntat

| Scarbo a răspuns:

Mult mai interesanta, pacat ca la profilul meu nu se face astasad

| dragos38 explică (pentru Scarbo):

Asta e, intr-un viitor mai apropiat/departat sigur o sa se introduca si astronomia ca materie de studiu la nivel de liceu happy

| Scarbo a răspuns (pentru dragos38):

Am facut intr-9a in primul semestru, dar n-am invatat nimic, erau lucruri esentiale care le stiam deja de la varsta de 8 ani. Abia sunt intr-10-a, mai incolo voi invata si fizica cuantica? Stiu ca e grea, dar sunt interesat de ea.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Scarbo):

Fizica cuantica se face in a 12-a.

| Exilee a răspuns (pentru Scarbo):

Fizica cuantica etse cea mai frumoasa parte a fizicii happy

| svartirhimnar a răspuns:

Este mult mai interesantă, normal. Acolo nu-ţi bagă nimeni pe gât nimic, e doar ştiinţă.
Pe când la religia din şcoală. dacă ai o opinie sau un argument cu care profesorul nu e de acord, degeaba, tot eşti obligat să faci ce zice el, că de nu ai notă mică.
Tâmpenii.

| dragos38 explică (pentru svartirhimnar):

Daca esti interesata si vrei sa vb cu alte persoane pasionate de astronomie iata un sait http://wwwastronomy.ro

| Northern a răspuns:

Da,este mai interesanta.

| Aiwendil a răspuns:

Mie mi-ar place sa studiez astrologia, dar si astronomia, dar nu am nimic cu ora de religie pentru ca ne mai odihnim si noi mintile dupa ce ai avut latina si romana unde ai scris o gramada de pagini. big grin

| Aiwendil a răspuns:

Dupa ce am citit toate comentariile, desi am mai raspuns o data, faptul ca tie iti place astronomie, si nu am nimic cu asta, nu poti tu sa convingi lumea ca ar fi minunat sa se faca astronomie la scoala. Dupa ce ca ai 18 materii in clasa a 12-a sa mai bagi si astronomie pai ar fi chiar culmea.Asa ar trebui sa mai bage o gramada de materii.Si sunt unora care nu le place astronomie si chestia e ca nu prea iti foloseste asa mult in viata de zi cu zi.Geografia iti foloseste,istoria,romana, matematica, biologia, engleza si alte limbi straine, si economia chiar daca nu-mi place iti foloseste in viata.Dar astronomia? Ce ai putea invata? Despre Univers si planeta.Cum s-au creat,marimea lor, din ce sunt formate, cati ani au, la ce distanta sunt de Soare si chesti d-astea.
Sper ca nu te-ai suparat, dar asta e opinia mea.

| dragos38 explică (pentru Aiwendil):

Nu,nu m-am suparat, nu mi-am propus sa conving pe nimeni sa studieze astronomia cu forta, este doar o intrebare ''crezi ca ar fi mai bine sa se studieze astronomia in locul religiei'' in liceele de profil bine inteles, asa este astronomia studiaza miscarea si evolutia corpuriilor ceresti si a sistemelor formate de ele. deci astronomia cu alte cuvinte isi propune sa cunoastem lumea in care traim si corpurile ceresti pe care le vedem intr-un mod corect.

| Aiwendil a răspuns (pentru dragos38):

Asta la profil real ca la cel uman nu ai nico sansa sa inlocuiesti astronomia cu religia.La cat de multi nu stiu matematica mai avansat ar fi o problema pentru ei daca ar incepe sa faci calcule.

| dragos38 explică (pentru Aiwendil):

Da,la stinte exacte, bine inteles, religia nu stiu la ce stiinte intra dar ma rog, in viitor va intra la mituri.

Răspuns utilizator avertizat
| Zazy a răspuns:

Astronomia este uimitoare. Este foarte interesantă! Dar şi religia este interesantă şi frumoasă, desigur! Căci se vorbeşte despre Dumnezeu, iar fără El poate noi nu existam şi desigur că... dacă noi nu existăm, nici atronomia nu ar exista. Corect?
Ajungem la concluzia următoare : Această materie, religia, nu trebuie scoasă din învăţământ.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

Da,bine inteles ca religia nu trebuie scosa din sistemul de invatamant,fiecare popor isi venereaza (PROPRIUL LOR ZEU) dupa ce am citit ''ISTORIA CREDINTELOR si A IDEILOR RELIGIOASE,, am ajuns la concluzia ca, crestinii se inchina la zeul YHWEH, indienii la Brahma, unii la Shiva, budistii la Budha(Gautama Buddha)islamisti la Allah(dumnezeu-domnul zeu)cartea lor de capatai este coranul si nu biblia, iar Muhamed este ultimul profet si mesager al lui Allah(domnul zeu)majoritatea musulmanilor sunt sunniti si altii Siia, aia care isi pun bombe unii altora, frumosa religia n-am ce zice.laughing)
hai pa.nu ma mai plictisi cu religia caci nu ma intereseaza, religiile au ajuns o buna afacere pentru popi, din intreaga lume.Eu zic sa te convertesti la islam caci acolo Muhammad a promis celor care sunt de religie islamica 72 de fecioare, in locul tau nu as mai sta pe ganduri.laughing)) bafta si fie ca yahwe sau buddha sau Shiva sau Mahomed sa-ti lumineze mintea.laughing)

| Zazy a răspuns (pentru dragos38):

Fiecare cu parerea lui, mai Dragos. Tu acum ce incerci sa-mi spui? Ca noi credem de fapt in altcineva, sau ce? Ca nu te-am inteles.
Astronomia este o materie optionala, o face cine vrea, din buna dispozitie. Eu am facut-o si inca o mai fac, dar cred ca si religia e importanta, pentru noi. Fara D-zeu poate ca tu acum, nici nu existai. Religia e o materie importanta, si de aceea trebuie sa ramana in invatamant! Invatam cum sa ne iubim aproapele, cum sa fim mai buni!
Din comentariul tau, am inteles intr-un fel ca tu nu crezi in Dumnezeu. Asta voiai sa-mi explici tu mie? chiar nu-mi pasa de orientarea ta, dar voiam sa-ti spun ca astronomia e o materie optionala, si religia e o materie obligatorie. este o diferenta mare intre ele. De aici iti dai seama ce materie e mai interesanta si mai frumoasa.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

Pai in religie este vorba de zeii, de aceea nu cred in zeul iudeilor_YHWEH(Iehova)daca exista ceva divin sau nu, o inteligenta universala, un spirit al universului sau o energie creatoare, care a creat materia, asta vom vedea dupa ce vom putrezii.Pentru a cunoste legile naturii sau cum a aparut materia, planetele, e.t.c. trebuie studiata astronomia.Religia ne invata cum sa ne iubim.Asa ne iubim de mult incat, vai n-am cuvinte.

| Zazy a răspuns (pentru dragos38):

Dragos, ti-am mai spus. Tu crezi in cine vrei si in ce vrei. La fel si eu, cred in ceea ce vreau eu. Si nimeni nu va schimba nimic!
Eu cred ca tu esti ateu. am dreptate?
Eu cred ca exista ceva divin, acolo sus, cred in Dumnezeu, si in toate minunatiile lui. Daca tu nu crezi, e o alta problema. Si sincer, nici nu prea imi pasa ce orientare ai, si in cine crezi.
Eu cred ca tot Dumnezeu le-a facut pe toate, planete, etc, desi daca o luam pe partea ' astronomiei ', se spune ca totul e fals. Ma rog. Aici depinde si de persoana. Cum am mai si spus, fiecare, oricine ar fi, crede in ceva anume, tu poate mergi pe ' astronomie', dar eu merg pe religie. Desi studiez de ani buni astronomia.
Nu inteleg ce ai vrut sa spui prin ' asa ne iubim de mult incat, vai n-am cuvinte'. Fi mai clar, parca vorbesti chineza, frate. Incearca sa vorbesti, in asa fel sa inteleaga toata lumea. Nu numai tu.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

laughing e uite ca te inseli,nu sunt ateu,ha,tu crezi ca exista ceva divin acolo sus,unde acolo sus, sus sunt norii,atmosfera,invelis gazos care inconjoara pamantul,dincolo de atmosfera se afla spatiu cosmic,nici urma de divin,deci,divinitatea ori se afla intr-un alt univers dar nu material ci spiritual,de aceea nu-l vedem,ori nu exista. Planetele au fost create de dumnezeu,pai ce astronomie citesti tu,dupa ultimele cercetari,o energie (de unde a aparut,nu se stie)de la divinitate sa presupunem,aceea energie necunoscuta a inceput sa creeze universul material,si datorita reactilor dintre heliu si hidrogen s-a format o stea,in urma reactilor s-a format un nucleu(nucleul pamantului,si tot asa,pana s-a format caleea lactee,in universul acesta exista miliarde de stele, si in jurul lor s-ar putea afla alte planete, dar noi oamenii inca, deci inca, nu le-am descoperit, in viitor cine stie.Nimeni nu contesta, nici stiinta nu respinge existenta vreunei forte divine care a creat legiile naturi dupa care functioneaza universul,iar pentru a cunoaste universul(adica ceea ce a creat divinitatea) trebuie ca oamenii sa studieze stiintele fixe,ale naturi,ale psihologiei, e.t.c. Astronomia bine inteles ca respinge miturile religioase,pentru ca miturile se bazeaza pe basme,pe cand stiintele se bazeaza pe dovezi,pe cunoastere,pe cercetare,e.t.c. ''Dumnezeu le-a facut facut pe toate planete si dupa acea soarele laughing lucra cumva pe intuneric laughing
Studiezi de ani buni astronomia, pai sti cum se zice multi citesc putin pricep. nu te duce bila, laste, fate preot, si gata.hai ciau laughing

| Zazy a răspuns (pentru dragos38):

Spui că nu ești ateu, dar eu asta am înțeles în ceea ce ai scris tu. E clar. Degeaba spui că nu. A, dacă nu știi ce înseamnă ateu, caută un dicționarwinking. Nu știu fate, nu încerca să-mi dai tu mie explicații de genul, că nu mă ajuți cu nimic, și desigur nici tu nu câștigi ceva anume. Vrei un os, sau ce?
Eu cred în cine vreau.Tu crezi în cine vrei. Eu cred că există ceva divin acolo sus. Iar dacă tu crezi că prin sus, mă refer la nori, grav de tine.
Da, studiez astronomia. De ani buni, dar ce să faci, omul nu poate studia doar DOAAAR astronomie. Poate tu ai mai mult timp, încă eu nuwinking. Nici nu vrei să știi câte am pe cap, dar mă rog. Fie ca tine. Eu doar voiam să-ți zic, că nu ești și nu ai fost singurul documentat în astronomie!
Am participat și la olimpiade, concursuri.Nu doar am citit. așa că nu ți mai da tu cu părerea.Sunt fată, din câte știu eu...o fată nu se poate face preot.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

Upsss,esti fata,ok-doki, atunci spune-mi draga mea happy cum yhweh a creat pamantul inainte de a crea soarele, caci nu prea merge din punct de vedere stiintific, eu recunosc ca nu studiez astronomia.ci mai citesc din ea, dar tu, daca nu cumva si minti, ai studiat ani buni si degeaba.tot in mitul biblic crezi.Eu stiu ce inseamna ateu,neaga existenta lui dumnezeu si a oricarei divinitasti,ha, sau poate sunt ateu si nu-mi dau seama laughing mai firas al naibi, ce ametit mai sunt happy eu cred in dumnezeu, dar, nu stiui cum sa-ti explic.nu mai cred in zeul biblic yhweh,asta nu inseamna ca sunt ateu, sa zicem ca sunt semi-ateu, laughing
cred ca exista ceva divin, care este deasupra tuturor religilor, iar pentru a ne apropia de, aceasta divinitate, ma gandesca trebuie sa studiem stiintele, eu cand ma mai rog spun doar'' doamne ajuta'' atat.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

Ti-am zis, in biblie este vb de zeii. Elohim=zeii, mii de zei.
eu nu cred ca divinitatea onstiga la crime.ciao

| Gabbriell a răspuns:

Da, de ce nu.

| Adusca a răspuns:

De fapt amândouă sunt interesante.

| Adusca a răspuns:

La ce nivel?

| dragos38 explică (pentru Adusca):

Daca se va introduce, se va introdue la nivel de liceu banuiesc.dar deocamndata nici o speranta. sa se studieze astronomia in Romania.