| BrD a întrebat:

Exista Dumnezeu?
Vreau argumente pro si contra.

120 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Ai nevoie de cineva care sa-ti afirme ca exista sau ca nu? E trist atunci.Scrie in bara de cautare " Dumnezeu" si vei vedea ca mai sunt alte 434245 intrebari pe acelasi subiect.Aa...si ca sa fiu on topic,existenta lui Dumnezeu nu ti-o poate dovedi nimeni si nimic, ramane la latitudinea ta daca, crezi sau ba.

| Urzi23 a răspuns:

Dumnezeu exista il ai in sufletul tau in constiinta ta in jurul tau,il gasesti pe Dumnezeu la tot pasul Tu trebuie doar sa ai ochii deschisi si sa il primesti in inima ta si in sufletul tau.
Apoi :
Tu doresti un circ din cite vad
Apoi :
Ai bre rabdare ca apar imediat ateii de servici, in frunte cu lolozila si sa ii auzi cum croncane rolling on the floor ca nu exista Dumnezeu de incep si ei sa creada.Eu zic daca ai acvariu cu pesti, sa nu citesti ce spun eicu glas tare, ca astia mint de ingheata apele si o sa dezgheti amaritii de pesti cu lampa de benzina. lolozila a facut asa apoi a aruncat 3 morcovi si 2 cepe si gata borsul lolozilesc rolling on the floor de nici ciinii nu puneau botul pe el.

| sutinoo a răspuns:

Cine poate sa știe, argumente oricum găsim:

http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo&feature=related

| BrD explică (pentru sutinoo):

Stiu ceva in genul din zeitgeit

| BrD explică (pentru sutinoo):

De fapt daca nu e asta de acolo, acolo e ceva identic laughing

| BrD explică:

Sa nu ma intelegi gresit, dar as fi vrut ceva concret. Adica nu chestii de genul ca este in sufletul tau sau prostii d'astea.
Adica ceva gen: exista pentru ca...
sau: nu exista pentru ca...

Răspuns utilizator avertizat
| soimos a răspuns:

Argumentul il gasesti in DEX adica aici:

EXISTÁ, exíst, vb. I. Intranz. A fi, a se afla, a se găsi în realitate; a trăi, a se manifesta. [Pr.: eg-zis-] – Din fr. exister, lat. existere

Se afla, se manifesta, sau se gaseste in realitate vreun Dumnezeu?

Stiinta inca nu a gasit nimic, desi de 2000 de ani se straduieste sa gaseasca cel mai mic indiciu referitor la existenta lui Dumnezeu!

| 11vladutz90 a răspuns:

Nu trebuie sa ne intrebi pe noi... oricum, tu daca ai vreo problema, tot "Doamne ajuta!" spui tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cat timp near lua sa cautam daca exista toate personajele din povesti argumentul religiei crede nu cerceta ne face sa credem ca absolut orice lucru care nu poti dovedi ca e real e de fapt real culmea cum poti dovedi ca nu exista un lucru daca acel lucru nu se arata o porcarie mai mare ca asta n-am auzit culmea e argument suprem in religie / dumnezeu e un personaj mistic aparut la evrei acum 5000 de ani se stie ca multe intamplari sunt preluate de la egipteni ba chiar daca ai facut 8 clase sti ca evrei au fost de multe ori in egipt / orice natie care migreaza prea unele obiceuri din acea natie la fel si cu dumnezeul evreilor care e aratat intr-o biblia cu povesti egiptene da cu nume evreiesti inca ceva acest personaj mistic nu exista dovezi/argumente absolut nimic ba chiar aparitia lui nu este explicata pe plan shiphologic este un amic imaginar din copilarie care apare la maturitate si la uni tot restul vieti / te invit sa citesti istoria evreilor mie unu imi place istoria mult

| Urzi23 a răspuns:

@Soimos a spus,,,,,,,,,,,
Stiinta inca nu a gasit nimic, desi de 2000 de ani se straduieste sa gaseasca cel mai mic indiciu referitor la existenta lui Dumnezeu!

Urzi23 in dialog :

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Auzi "domle" de 2000 de ani stiinta il cauta pe Dumnezeu si dovezi cu Mintuitorul

Urzi23 bubuind de intelepciune :

Bre @soimos savantii aia de acum 2000 de ani, aveau orbul gainilor Trebuiau sa dea fuga in Ierusalim si pupau Picioarele Domnului. Poate ei cautau dovezile prin siberia si se incaierau cu turcii rolling on the floor
Apoi :
Eu cred ca savantii tai erau preevolutionisti si cautau verigile lipsa sa le gaseasca darwin ambalate cu fundita rosie si banderola de 2 bani
Apoi :
Poate savantii de acum 2000 de ani au facut falsurile scuze plansele pentru "recapitulatia embrionala' rolling on the floor a lui haekcel
Apoi :
Poate tot savantii aia acum 2000 de ani imbracati in piei de oaie, au descoperit stramosul comun pe celebra lucy
Apoi :
Acum 2000 de ani a fost inventat conceptul de "mos gerila "sa sprijine evolutionismul si pe atei
Ateii sunt niste refuzati de soarta
Ps
Bre Soimos sa ii spui lui @shader ca darwin a lansat cartea cu o luna inainte de unirea Principatelor rolling on the floor si in 1860 haeckel prezenta falsurile scuze primele planse cu "recapitulatia embrionala"
Ps1 ateii sunt niste distrusi rolling on the floor

| Varahil a răspuns:

Ciudat.intrebarea asta se pune cu o frecventa fantastica, si toata lumea vrea argumente pro si contra.Si oricate argumente se aduc, unele chiar bine documentate, peste 2-3 zile intrebarea apare iar, cerand noi argumente.Stii de ce? Pentru ca omul il poate percepe si intelege pe D-zeu doar prin prisma experientelor personale, si nu din argumente.

| DomineRex a răspuns:

Uite daca chiar te intereseaza si stii engleza uita-te la o dezbatere unde auzi parerea fiecarei parti : http://www.youtube.com/watch?v=WwgrpGhE740
Sau mai mult pe o baza stiintifica http://www.youtube.com/watch?v=4aHjJ1Zh_54&feature=related

| BrD explică:

Gândiţi-vă puţin.

Religia chiar a reuşit să-i convingă pe oameni că există un om invizibil, care trăieşte în cer, care veghează la tot ce faceţi, în fiecare minut al fiecărei zile.

lar omul invizibil are o listă specială cu 10 lucruri care vă sunt interzise.

lar dacă faceţi oricare dintre aceste lucruri, există un loc special, plin de foc şi fum şi tortură şi chin, unde te va trimite pe tine să trăieşti şi să suferi şi să arzi, să te îneci şi să ţipi şi să plângi încontinuu, până la sfârşitul timpului...
dar el te iubeşte.

Te iubeşte şi are nevoie de bani.
El e atotputernic, întru totul perfect, atotştiutor, atotînţelept.
Cumva însă, nu se descurcă cu banii.

Religia adună miliarde de dolari, nu plăteşte niciun impozit şi mereu are nevoie de încă puţin.

| har a răspuns:

Dumnezeu exista,ca nu l-ati vazut sau azuit stiu ca am mai auzit asta,dar nu trebui sa Il vezi, s-au sa Il auzi, pe El trebui sa il simti.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu cred ca nu exista chatterbox

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Spui ca oamenii de stiinta de acum 2000 de ani erau imbracati in piei de oaie si nu aveau multe in cap, dar de cei ce au scris Biblia presupun ca ai o parere foarte buna, ca erau imbracati la costum si ca erau inteligenti mai ceva ca Einstein. "Acum 2000 de ani a fost inventat conceptul de "mos gerila "sa sprijine evolutionismul si pe atei
Ateii sunt niste refuzati de soarta " Mos Gerila=Mos Craciun. Cine sarbatoreste aceasta sabratoare pagana? Cred ca nu mai trebuie sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Argument: http://www.TPU.ro/utilizator/aiuuk

| BrD explică:

Cea mai renumită poveste spusă vreodată.

Soarele.

Până în 10.000 î. e. n., exista o abundenţă în sculpturi şi scrieri care reflecta adoraţia şi respectul pe care îI aveau oamenii pentru acest obiect.

Şi este uşor de înţeles de ce, căci în fiecare dimineaţă soarele răsărea aducând vedere, căldură şi siguranţă, salvând pe om de frigul orb şi întunericul plin de prădători ai nopţii.

Fără acesta civilizaţiile au înţeles că recoltele nu ar creşte, iar viaţa pe planetă n-ar supravieţui.

Aceste fapte au transformat soarele în cel mai venerat obiect al tuturor timpurilor.

De asemeni, oamenii erau conştienţi de existenţa stelelor.

Localizarea stelelor le permitea să recunoască şi să anticipeze evenimente ce aveau loc de-a lungul unor perioade lungi de timp, cum ar fi eclipsele şi lunile pline.

Pe rând, au catalogat grupurile de stele în ce numim noi astăzi constelaţii.

Aceasta ( http://astredamus.com/......iacala.png ) e crucea zodiacului.

Una dintre cele mai vechi imagini conceptuale din istoria omenirii.

Ea reflectă trecerea figurativă a soarelui prin cele 12 constelaţii majore, în decursul unui an.

De asemeni, reprezintă cele 12 luni ale anului, cele 4 anotimpuri, solstiţiile şi echinocţiile.

Termenul "zodiac" e legat de cum constelaţiile erau antropomorfizate, sau personificate ca figuri sau animale.

Altfel spus, primele civilizaţii nu doar urmăreau soarele şi stelele, ci le şi personificau prin mituri elaborate implicând mişcările lor şi relaţiile dintre ele.

Soarele dătător de viaţă şi salvator, era personificat ca reprezentantul creatorului nevăzut sau al zeului.

Soarele lui Dumnezeu, lumina lumii, salvatorul omenirii.

La fel, cele 12 constelaţii reprezentau locuri în care soarele lui Dumnezeu călătorea.

Ele erau identificate prin nume, care de obicei reprezentau elemente al naturii care aveau loc în acea perioadă.
De exemplu, vărsătorul, purtătorul de apă ce aduce ploile primăverii.

Acesta ( http://upload.wikimedia.org/......ng.svg.png ) e Horus.

El este zeul soare al Egiptului
din aproximativ 3000 î. e. n.

El este soarele, antropomorfizat în timpul său printr-o serie de mituri alegorice care implicau mişcările soarelui pe cer.

Din hieroglifele antice din Egipt ştim mult despre mântuitorul solar.

De exemplu, Horus fiind soarele, lumina avea un duşman pe nume Seth ( http://www.magazinocult.ro/assets/images/seth.jpg ).

lar Seth era personificarea întunericului, a nopţii.

Şi metaforic vorbind, în fiecare dimineaţă Hours câştiga lupta cu Seth,

în timp ce seara Seth îI învingea pe Horus şi îI trimitea în infern.

E important de ştiut că întunericul împotriva luminii, sau binele împotriva răului, este una dintre cele mai omniprezente dualităţi mitologice
din toate timpurile şi este încă exprimată în numeroase moduri în ziua de astăzi.

Pe larg, povestea lui Horus e după
cum urmează:

Hourus a fost născut pe 25 Decembrie de fecioara Isis-Meri, naşterea lui a fost însoţită de o stea la est, pe care au urmat-o 3 regi pentru a-I găsi şi venera pe mântuitorul nou născut.

La vârsta de 12 ani era dascăl, iar la 30 de ani a fost botezatde un personaj numit Anup şi aşa a început a propovădui.

Horus avea 12 discipoli cu care călătorea, săvârşind miracole, cum ar fi vindecarea celor bolnavi şi mersul pe apă.

Horus era cunoscut după multe nume expresive cum ar fi:

"adevărul", "lumina", "fiul ales de Dumnezeu", "păstorul cel bun", "mielul lui Dumnezeu" şi multe altele.

După ce a fost trădat de Typhon, Horus a fost răstignit, îngropat pentru 3 zile iar apoi a înviat.

Aceste însuşiri ale lui Horus, fie ele originale sau nu, par să pătrundă în multe dintre culturile lumii, pentru că mulţi alţi zei au aceeaşi structură mitologică generală.

| BrD explică (pentru BrD):

ALTI MANTUITORI CU ACELEASI CARACTERISTICI:

- Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.

- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca "Regele Regilor", "Unicul fiu zamislit de Dumnezeu", Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.

- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.

De ce au aceleasi caracteristici generale?

In primul rand, raspunsul de afla in astrologie. Secventa nasterii este in totalmente astrologica. Steaua din est este Sirius, cea mai stralucitoare stea de pe cerul noptii, care in ziua de 24 decembrie se aliniaza cu cele 3 stele stralucitoare din centura lui Orion. Aceste 3 stele din centrura lui Orion au aceeasi denumire pe care o aveau in antichitate: Cei Trei Regi. Acestea impreuna cu Sirius indica locul unde rasare Soarele in ziua de 25 decembrie. Acesta este motivul pentru care cei 3 regi urmaresc steaua in est. Pentru a ajunge la locul rasaritului, unde se naste Soarele. Fecioara Maria este constelatia Virgo, cunoscuta si ca Virgo Fecioara (virgo in latina inseamna virgina).

Simbolul antic pentru Virgo este un "M" modificat. De aceea, numele de Maria la fel ca si a celorlalte mame virgine ca mama lui Adonis, Myrra, sau mama lui Budha, Maya, incep cu litera "M".

Virgo mai este cunoscut si drept "Casa Painii", iar reprezentarea lui Virgo este o fecioara tinand in mana un manunchi de grau.

Aceasta casa a painii si simbolului ei, graul, reprezinta lunile August si Septembrie, sezonul recoltei. Iar Bethlehem, literal, se traduce, de fapt, prin "casa painii". Bethlehem este, deci, o referire la constelatia Virgo, un loc din cer si nu de pe pamant.

Un alt fenomen interesant are loc in jurul zilei de 25 decembrie, si anume solstitiul de iarna. Intre solstitiul de vara si cel de iarna, zilele devin mai scurte si mai reci. Si din locul lui din emisfera nordica, Soarele pare a se deplasa spre sud, facandu-se mai mic si mai sters.

Scurtarea zilelor si uscarea granelor cand se apropie solstitiul de iarna simboliza pentru antici procesul mortii, moartea Soarelui. Pana pe 22 decembrie, moartea Soarelui era deplina. Pentru ca Soarele, deplasandu-se spre sud, fara intrerupere, timp de 6 luni ajunge in cel mai jos punct de pe bolta cereasca.

Si aici se intampla un lucru curios: Soarele inceteaza a se mai deplasa spre sud, cel putin perceptibil, pentru 3 zile. Iar in aceste 3 zile, Soarele rezida in vecinatatea Crucii Sudice sau Crucii Constelatiilor.

Dupa acest moment, pe 25 decembrie, Soarele se deplaseaza cu 1 grad, de aceasta data spre nord, prevestind zile mai lungi si caldura primaverii. Si de aceea se spune: Fiul care a murit pe cruce a facut-o pentru 3 zile numai pentru a renaste.

Acesta este motivul pentru care Isus si ceilalti zei ai Soarelui au in comun crucificarea, cele trei zile ale mortii si conceptul de reinviere. Aceasta este perioada de tranzitie a Soarelui inainte sa-si schimbe directia in sens opus in emisfera nordica, aducand primavara si deci, salvarea.

Totusi, nu se celebra renasterea Soarelui pana la echinoctiul de primavara, sau Pastele. Aceasta deoarece in momentul echinoctiului de primavara, Soarele, oficial, detroneaza Raul (adica intunericul) si pentru ca dupa acest moment, ziua devine mai lunga decat noaptea si se ivesc conditiile revitalizante ale primaverii

Cel mai evident dintre simbolurile religioase din jurul lui Isus este legat de cei 12 discipoli. Acestia sunt, pur si simplu, cele 12 constelatii ale zodiacului impreuna cu care calatoreste Isus, adica Soarele.

De fapt, numarul 12 este intalnit peste tot in cuprinsul Bibliei. Textul Bibliei este mai strans legat de astrologie decat de orice altceva. Intorcandu-ne la Crucea Zodiacului, viata figurata a Soarelui, aceasta nu a fost doar o expresie artistica sau un instrument de studiere a miscarilor Soarelui. A fost si un simbol spiritual pagan. Crucea si cu cercul nu este un simbol crestin. Este o adaptare pagana a Crucii Zodiacului. De aceea, in arta de cult timpurie Isus este aratat cu capul pe cruce. Pentru ca Isus era Soarele, fiul domnului, lumina lumii, mantuitorul renascut care va veni din nou, asa cum o face in fiecare dimineata. Si poate fi zarit aparand dintre nori, sus, pe cer, cu coroana lui de spini (razele soarelui)…

Dintre toate metaforele astrologice, astronomice din Biblie, una din cele mai importante se refera la ere.

In scripturi se gasesc numeroase referinte la ere. Ca sa intelegem mai bine, trebuie sa ne familiarizam mai intai cu fenomenul cunoscut ca precesiunea echinoctilor.

Egiptenii antici, ca si civilizatiile dinaintea lor, au apreciat ca aproximativ o data la 2150 de ani, dimineata inceputului echinoctiului de primavara are loc intr-un semn zodiacal diferit. Acest fapt e legat de o inceata miscare angulara pe care pamantul o mentine in timpul rotirii in jurul axelor sale. Acest fenomen se numeste "precesiune", deoarece constelatiile se deplaseaza in sens contrar ciclului lor anual normal.

Perioada cat dureaza precesiunea prin toate cele 12 semne, este de 25.765 de ani. Acesta este numit "Anul cel mare". Societatile antice stiau asta si numeau fiecare perioada de 2150 de ani era. Perioada dintre anii 4300 si 2150 inainte de Christos a fost era taurului.

Din 2150 I.C. pana in anul 1 dupa Christos a fost era Berbecului. Iar intre 1 I.C. si 2150 DC este era Pestilor, era in care ne aflam si astazi. In jurul anilor 2150 vom intra intr-o noua era, era Varsatorului. In linii mari, Biblia reflecta o trecere simbolica prin trei ere, prevestind-o pe a patra.

Personajul Isus, fiind un hibrid literar si astrologic, este, mai mult decat clar, o copie a Zeului-Soare al Egiptului, Horus.

De exemplu, inscriptionate cu 3.500 de ani in urma pe zidurile Templului Luxor sunt imagini ale Bunei Vestiri, ale Imaculatei Conceptiuni, nasterea si venerarea lui Horus. Imaginile prezinta un inger anuntand-o pe fecioara Isis ca il va concepe pe Horus, apoi Neith, Duhul Sfant, o va fecunda, dupa care nasterea fecioarei si adorarea.

Aceasta este exact povestea conceperii miraculoase a lui Isus, iar similaritatile literare dintre religia Egipteana si religia Crestina sunt naucitoare.

| Shaddar a răspuns (pentru Rapplex):

Lasa-l ca el stie doar sa dea copy-paste de pe site-uri, nu sa citeasca niste carti serioase.Inca invata scaderea, la ce te astepti?

| Rapplex a răspuns (pentru Shaddar):

Sunt chiar enervanti, iar altii ii cred aparatorii super-inteligenti ai religiei.Ii respect foarte mult pe crestinii care au studiat si care cunosc situatia, cu care pot discuta in general, dar sunt si unii ca Urzi23, care abereaza non-stop.

| BrD explică (pentru Rapplex):

Iti sugerez sa te uiti la Zeitgeist prima parte (e un documentar din anul 2006). Acolo spune cateva lucruri despre religie si cum s-a format ea. Si motivul pentru care e formata.

| FărăCapsLock a răspuns (pentru BrD):

George Carlin. Bravo. happy

| BrD explică (pentru FărăCapsLock):

De fapt stiu asta din Zeitgeist, dar acum am googleil si l'am gasit si pe Carlin. Ms.

| DrunkenRat a răspuns:

Nimeni nu a dovedit ca exista si totusi... nimeni nu a dovedit ca nu exista.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Stii ca si auzitu' si vazutu' sunt simturi nu? Simtul vizual si auditiv

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Stiinta a cam dovedit ca nu exista tongue

| BrD explică (pentru PreaSfintitu):

Probabil ca trebuie sa il gusti sau sa il mirosi thinking