| CinevaNou a întrebat:

Fiind o materie ateista, de ce nu este biologia optionala? De la religie poti sa renunti daca esti ateu si nu vrei sa auzi de Isus. Dar daca esti Crestin, esti obligat sa auzi de evolutie?!? Nu mi se pare deloc corect.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este o materie complet ateista. Te invata cum functioneaza corpul uman. Iar daca religia este optionala din motivul diversitatii adeptilor la diverse religii (islamici, protestanti, catolici etc), corpul uman este unul si acelasi pentru toti.
Banuiesc ca te asteptai la un raspuns mai amuzant. laughing Dar vad ca pana la mine s-au adunat cateva.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e o materie ateista.

| Scarbo a răspuns (pentru Inferno):

Nu generaliza, sunt fel si fel de profesori, de exemplu profesoara mea, indeamna la evulutionism, si aduce in fiecare ora astfel de dovezi.

| Inferno a răspuns (pentru Scarbo):

Lamark a fost deist. Evolutia nu este o teorie ateista. Asta e cea mai cretina idee vehiculata in ultimul timp. Stiinta are pretentia obiectivitatii, ea nu intra in jocuri triviale pe subiectul credintei.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand Biserica Ortodoxa Romana nu s-a pronuntat impotriva evolutiei si nici Biserica Catolica. In general, sectantii sunt contra evolutiei.

| danay72 a răspuns:

Si biologia te poate ajuta sa inveti mai multe despre modul in care a fost totul creat, dar poti sa spui profesorului, ca nu crezi in evolutie.

| RAY a răspuns:

Biologia,chimia,fizica de ele ce spui?

| anonimg a răspuns:

E bine sa inveti despre compozitia oragnismelor. Ce e rau e ca te duce cu milioane de ani in urma, ceea ce nu exista.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu toata biologia e doar evolutie

| sublime89 a răspuns:

Se preda la noi evolutionismul la biologie? Eu n-am facut asa ceva. De obicei se evita acest subiect, pentru ca profesorii se tem de reactiile elevilor creationisti spalati pe creier de catre parinti, si pentru care realitatea demonstrata de stiinta este prea mult.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru sublime89):

Profele mele sunt foarte deschise la discutii pe tema evolutionism/creationism...bine, asta fiindca deschid eu subiectul laughing
si ca o ironie, profa mea de fizica este foarte religioasa, din cate am observat. ne-a spus odata ca s-a rugat Lui Dumnezeu inainte sa intre la ora noastra sa ii dea rabdare si pe noi sa ne linisteasca, si a zis ca la anul o sa-I multumeasca pentru aceasta experienta si o sa ceara alta clasa rolling on the floor

| sublime89 a răspuns (pentru Mămăligă59):

laughing Si celelalte profe ce spun despre subiectul asta cand le intrebi?

| Mămăligă59 a răspuns (pentru sublime89):

Profa de bio e cam indecisa in legatura cu originea noastra, cea de geogra crede in evolutionism, si profu de religie cand l-am intrebat daca am evoluat sau ne-a facut Dumnezeu a zis ca ambele variante pot fi corecte. are niste teorii foarte foarte ciudate laughing

| sublime89 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Ciudat cum cea de geogra crede in evolutionism, dar cea de bio nu laughing Intreaba-l pe proful de religie cum e posibil sa fie adevarata si povestea cu adam si eva, dar si teoria evolutiei in acelasi timp. Poate adam si eva au fost maimute si nu stim noihee hee

| M25M a răspuns:

Poti sa studiezi acel obiect, sa inveti notiunile respective insa fara sa iti altereze credinta oricare ar fi aia.

| Rührselig a răspuns:

Nici mie. Ar trebui să renunţi şi la fizică, materie tot ateistă.
E strigător la cer! Dacă tu nu crezi în fizică, e dreptul tău să te arunci de la etajul 10 şi să crezi că nu vei păţi nimic!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Rührselig):

Pai logic ca nu pateste nimic, ingerul pazitor ce pazeste? no talking

| godge a răspuns:

Evolutia e dovedita stiintific.In plus n-are tangente cu teologia daca, adica nu demonstreaza ateismul nu poate demonstra ateismul si nici macar nu a fost conceputa pentru a demonstra ateismul.

| EdynSt a răspuns:

Este corect avand in vedere faptul ca religia nu este o stiinta. In plus, la biologie nu se preda neaparat evolutia. In clasa a V-a se preda botanica, intr-a VI-a zoologia, dar nu si evolutia animalelor, intr-a VII-a se preda anatomia, iar intr-a VIII-a se preda ecologia.

Întrebări recente