| VioSva a întrebat:

Salutare. Ce parere aveti despre religie ca materie obligatorie in scoli? Mie unul mi se pare o prostie. Ar trebui sa fie o materie optionala.

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca tot facem religia optionala sa facem si matematica, fizica, chimia, sportul, geografia, biologia, istoria, romana, engleza si franceza optionale. Daca nu ne facem toti popi inseamna ca nu ne facem toti nici ingineri, programatori, biochimisti, sportivi de performanta, matematicieni, traducatori, profesori, arheologi si asa mai departe.

| danut a răspuns:

Religia in scoli a fost IMPUSA de religia dominanta din tara noastra pentru a-si "asigura" enoriasi si in ani urmatori. Celelalte culte nu au fost de acord cu acest lucru dar majoritatea se "IMPUNE" (prin forta). Deci suportati.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

A fost "impusa" si pentru voi neoprotestantii, mai Moga! Adica elevii de confesiune ortodoxa tin religia cu un profesor ortodox iar neoprotestantii tin religia cu un profesor neoprotestant care bineinteles le preda Biblia. Care-i problema? De ce trebuie sa vorbesti urit despre "religia dominanta" si sa spui rautati gen "pentru a-si asigura enoriasi si in anii urmatori"?

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

"A fost "impusa" si pentru voi neoprotestantii, mai Moga"
Am spus eu altceva? Religia se face acasa si la Biserica, nu la scoala. Dar sunt unii care vor sa fie siguri ca nu vin pocaitii (neoprotestanti) si le fura enoriasii. Adevarul suna "urat" sau rautacios? Daca vreau religie la scola ma duc la o scoala cu SPECIFIC religios dar o scoala publica trebuie sa RAMANA NEUTRA in domeniul religiei.

| Zenithf a răspuns:

Ar trebui, cel mult, sa se faca o materie de cultura generala, care sa trateze subiecte pe tema religiei, dogma, istoria religiilor, sa se faca vreo 2-3 ore pe semestru, si eventual sa se dea o nota care sa intre in media de la istorie, sau sa se dea numai admis/respins pentru prezenta.

| Karinakari99 a răspuns:

Aşa este, ar trebui să fie materie opţională.La liceu poţi depune o cerere să nu o mai faci, dar e neplăcut dacă de exemplu religia este la mijlocul orelor şi trebuie să pleci.Şi prinde şi profesorul de religie ură pe tine.

| danay72 a răspuns:

Dar daca ai o alta religie, poti sa spui si nu faci, ti se poate inchide fara aceasta materie.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Pe de o parte mi se pare o prostie mare, pe de alta, in ora aia mai rad, imi fac alte teme (de fapt le copiez dar astea sunt detalii), o contrazic pe profa, si incearca ea sa scoata o explicatie cu tot felul de cuvinte "biblice", dar tot eu am dreptate. Insa o tampenie e sa dam teste la religie, despre biserica si cum e asezata ea.

| anonimg a răspuns:

BOR este pe mana cu statul roman; de aceea este religia materie obligatorie. Ce legatura exista intre biserica si stat nu stiu; dar stiu ca exista. Altfel n-ar exista religia ca materie obligatorie.

| milan9 a răspuns:

Ca o paranteza, cei prezentati prin filmulete tendentioase indreptate impotriva credintei NU au ce cauta in misiunea preoteasca!
Exista si astfel de cazuri regretabile.

Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si ce ai dori, eu as fi vrut sa fie optionala si o limba straina, lucru manual si alte materii care nu-mi placeau; cand ajungi ministru educatiei vorba ceea tai si spanzuri, adica faci ce vrei cu religia, pana atunci roaga-te sa ajungi ministru

| sublime89 a răspuns:

E mai mult decat o prostie. Sa inveti religie in scoli e ca si cum la limba romana profesorul ti-ar spune ca Praslea cel Voinic chiar a existat.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mi-e indiferent, oricum nu prea dau pe la religie.Mai ales că e prima oră, martea.Neah,mai bine dorm.
După ce mi-a zis profa că schizofrenicii sunt oameni demonizați, mi-am băgat picioarele în mama ei de treabă și am plecat.
Poți să faci la fel dacă nu-ți convine.
Știu că poti să faci o cerere în care trebuie să justifici de ce nu vrei să participi la ora.Mult timp de pierdut pentru o prostie de oră pe care o faci doar o dată pe săptămână.

| suffarstar a răspuns:

Ar trebui sa se conceapa o materie unde copiii sa fie invatati bunul simt, sa fie motivati si multe lucruri de genu asta. Generatiile care vin sunt tot mai jalnice, am trecut pe la vechea scoala si m-am speriat. Copii de clasa a 5-a la usa scolii cu tigara in gura. Macar la religie au sansa sa invete cate ceva bun, chiar daca poate nu in totalitate. Daca cineva are alte convingeri religioase, poate frumos sa depuna cerere. Nu iti baga nimeni pe gat religia.

| celmaibun1 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu mai exista cursurile de "cultura civica "?

| suffarstar a răspuns (pentru celmaibun1):

La cultura civica se discuta cel mai mult despre drepturi, obligatii apartenenta la grupuri si altele de genul asta, si asta doar in clasele 7-8. Nu e de ajuns. Un adolescent trebuie sa invete sa discearna binele de rau.

| Jardelin a răspuns:

În primul rand ca nu e obligatorie. Nu ți-o baga nimeni pe git cu forța. Ai convingeri religioase ești atent la ore și participi, dacă nu ai, nu participi. Te gândești la ce s-o mai postat pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mersul la scoala in general mi se pare o prostie.ca daca e sa renunti la ceva,de ce nu la tot? crezi tu ca una e mai folositoare decat cealalta? pe naiba.cel mai bine e sa fii prost,ai mintea odihnita,sa stai cu ochii in bagdadie,si sa tai frunze la caini,sa stai sub par,asteptand para malaiata,si sa intrebi; moi iti sant posmagii? iaca eu nu am invatat religie la scoala ci acasa.mi-a placut,si pot spune ca sant de o mie de ori mai destept decat tine. fiindca biblia de pilda e plina de intelepciune de de intamplari, si de evenimente si de oameni, care au fost, sant ori vor fi.da tu lasa pe altii, prosti sa invete religia.fii destept si fara frica. optionalule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă s-ar vorbi la oră despre viaţa adevăraţilor creştini de exemplu cum a fost Richard Wurmbrand aş fi de acord şi cred că mulţi alţii, iar orele ar fi mult mai plăcute.

Răspuns utilizator avertizat
| Arcadianul a răspuns:

,,Religia,o fraza de dânșii inventată,
Ca, cu a a ei putere să va aplece-n jug''(Eminescu)http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu.be

| Torreto112 a răspuns:

Eu cred ca ateii sau cei de o alta religie decat cea orthodoxa nu ar trebui sa practice aceasta materie,dar cei crestini,ce credeti? ar mai trebui noi sa facem fizica,matematica sau biologie, findca, din cate am inteles, atei nu fac findca nu cred, nici eu nu cred in evolutie.