| Cocîrlăndosu a întrebat:

Giulgiul din Torino ar putea să nu fi e fals!

http://www.realitatea.net/......46186.html

Ce părere aveţi?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Toată lumea știe că giulgiul de la Torino este un fals dar când este vorba de foarte mulți Banii!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Buna.

S-a dovedit prin destule cercetari ca e real.

Uite aici :

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

Eu nu stiu ce sa zic exact despre varsta Pamantului prezentate in documentar, deci...

Apare si Giulgiul acolo.

A, am mai vazut un documentar la Tv odata... uite-l aici, e pe engleza, eu l-am vazut cu subtitrare.

http://www.youtube.com/watch?v=WNJPJ4JwHeE

O zi buna.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand nu e dovedit ca ar fi giulgiul lui Isus, ar putea fi giulgiul oricarui alt crucificat. Nu se poate dovedi ca a fost al lui Isus, se poate dovedi cel mult ca este din alt secol decat Isus. Vezi de ex. datarea unor relicve din Bulgaria pe http://news.discovery.com/history/archaeology/john-baptist-bones-120615.htm Nu s-a putut demonstra ca relicvele nu sunt ale lui Ioan Botezatorul, dar nu s-a putut demonstra nici ca sunt ale lui Ioan Botezatorul.

Si chiar daca am admite ca e giulgiul lui Isus, ce ar demonstra? Ca Isus a fost crucificat? Pai asta e deja acceptat in mod consensual de toti istoricii seriosi. Asa ca giulgiul n-ar demonstra nimic nou, nimic deosebit fata de ce cunoastem deja. Ceea ce nu poate demonstra giulgiul este ca Isus ar fi fost Dumnezeu. A fi un Dumnezeu nu se poate demonstra de catre stiinta, altfel ar trebui sa conchidem ca exista mai multe dovezi istorice ca Augustus era Fiul Zeului decat ca Isus era Fiul lui Dumnezeu. Si conform Evangheliei lui Vespasian ar trebui in acest caz sa conchidem ca Vespasian era sau a devenit zeu.

| RAY a răspuns:

Si giulgiul a lui horus e real tocmai ce l-am descoperit, asta nu va convine desi nu e adevat, doar ce va convine voua e real, faina viata duceti serios, nu va convine sa acceptati realitatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu e fals ce? sau su daca efals ce?

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Este un fals notoriu.

| Cocîrlăndosu explică (pentru ManStrong):

Nu e sigur nici că e fals nici că e adevarat.

| DeKoniec a răspuns:

Este fals!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este greu sa tragi concluziile, avand foarte multe teorii, pe baza acestora iesind foarte multe carti pe aceasta tema.

Ultimul articol pe care l-am citit, afirma ca este veridic, dat fiind faptul ca pe el s-au gasit niste particule de polen din aceea zona, datand din aceea perioada.
Si alte multe lucruri interesante.

| Hope77 a răspuns:

Este cat se poate de real. Dovezile sunt numeroase. Unul dintre cele mai bune documentare despre asta este "The Fabric of Time", unde oameni de stiinta din diferite domenii afirma autenticitatea giulgiului.
Il puteti urmari aici si cu subtitrare in limba romana (nu e de cea mai buna calitate dar e ok)
https://www.youtube.com/watch?v=UVlYD3A3y5Q

| NickRudolf a răspuns:

Este real, si a,, apartinut,, Lui Iisus Hristos si cea mai buna dovada nu sunt testele stintifice ca nu pot fi mereu exacte ci ranile vizibile de pe trupul celui care a fost invelit in acel Giulgiu care sunt fix aceleasi rani care lea avut Iisus Hristos, coincidenta?