| Kandia15 a întrebat:

Care sunt diferentele intre ortodocsi si penticostali? De ce se cred penticostalii atat de aproape de adevar si spun despre ortodocsi ca sunt departe de adevar? PS: ateii sa nu raspunda, decat daca vor raspunde civilizat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostalii sunt cei care pretind ca vorbesc in limbi, precum vorbeau Sfintii Apostoli la Rusalii, care aveau intr-adevar harul glosolaliei de la Dumnezeu Duhul Sfant.
Dar ce "reusesc" penticostalii este doar o bolboroseala fara sens si diavoleasca. Unii dintre ei se tavalesc pe jos ca niste posedati in chinuri.
Citeste cartea "Calauza in credinta ortodoxa", a parintelui duhovnic Ilie Cleopa de la Manastirea Sihastria! Acolo sunt prezentate pe larg sectele, inclusiv, cea penticostala, si diferentele dintre minciunile si intunericul lor, si Adevarul si Lumina, care sunt in Ortodoxie. Hristos este prezent real in Ortodoxie, prin Sfintele Taine si prin autoritatea dumnezeiasca data preotilor si episcopilor, si prin unimea credinciosilor in acelasi adevar neschimbat si sanatos de credinta, insuflat de Duhul Sfant, Cel Care "ne calauzeste la tot adevarul". (Ioan 16, 13)
Sectele incearca sa-L "modernizeze" pe Hristos, Cel Care este "acelasi si ieri si azi si in veci" - (Evrei 13, 8). Si nu numai ele, ci si râmlenii sau papistasii au incercat sa-l "actualizeze" pe Hristos, adaugand ilegal si imoral Filioque la Crez si mai au si alte erezii grave: Purgatoriul, Conceptia Imaculata, harul creat, infailibilitatea papala, primatul papal etc

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vor sa raspunda sa raspunda civilizat, pentru ca biblia e metaforica si fiecare o interpreteaza cum vrea el/ea,atunci incep sa ajunga uni la niste concluzi si alti la altele,daca ar fi aproape de adevar ar fi diferiti ceea ce am observat mereu ca din contra sunt mai diferiti in rau decat in bine, multe conflicte am avut cu ei mi-am dat seama cat de ipocriti si de falsi sunt, la inceput isi vb frumos apoi te pacaleste ca iuda pe iisus, parerea mea nu exista crestini decat cu numele atat

| ChrystianSandu a răspuns:

Ce vrei sa stii? Tu chiar crezi ca dumnezeu are un contor care spune de cate ori ai la biserica si ce biserica? Conform altor religii, Iisus ar fi doar un profer, la fel ca Mohamed.

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Pe mine m-a stresat unul care a zis ca ortodocsii sunt departe de adevar. nu stiu ce sa zic despre ei

| Kandia15 explică (pentru ChrystianSandu):

Nu conteaza. Zi-mi ceva despre ei

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Orice persoana isi promoveaza credinta, normal ca doar nu o sasi spuna ca alta religie e mai cool ca a lui, adevarul care? nici macar iisus nu a stiut care e adevarul

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Kandia15):

Cauta orice paradox de pe internet si rezolva-l. Atunci o sa gasesti "calea".

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Asa e. Fiecare crede ca religia lui e cea adevarata.

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Dar tu ca crestina sti cand a fost intrebat iisus ce e adevarul? de cine?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Singura religie adevarata este religia Pastafariana.
Atat ortodocsii cat si penticostalii sunt departe de realitate.

| Kandia15 explică (pentru RAY):

La ce te referi prin " de cine"? happy oricum. Iisus e adevarul

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu ai de unde sa stii. in ce consta religia asta de care spui tu?

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

A fost un troll, nu?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Kandia15):

Este o taina.

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

Daca ai de gand sa iti bati joc sau ceva de genul asta, atunci esti liber sa pleci de aici

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Este recunoscuta oficial in Statul Utah.
Fiecare avem dreptul sa credem in ce religie vrem.

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Cine l-a intrebat pe iisus ce este adevarul?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu este vina mea ca nu ai auzit de ea.

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Pilat

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Corect,si el ce a raspuns?

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a infiintat o singura Biserica. Ortodoxia pastreaza in mod neschimbat invataturile Bisericii pe care Mantuitorul o incredinteaza apostolilor.
Fiecare pagina de istorie arata in mod transparent pastrarea neschimbata a invataturilor apostolice in Biserica.
Sectantii baptisti din Statele Unite au inceput sa se intoarca la Sfanta Predanie, la colectia de literatura teologica din primele secole crestine, carti ale primilor episcopi ai Bisericii Primare (asa cum era numita Biserica Ortodoxa inainte de Schisma).

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparea penticostala (denumita si secta) a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| 6684464 a răspuns:

Protestantii si neoprotestantii fac doar ce spune in Biblie, ortodocsii au traditii in plus.
Ortodocsii cred ca rugandu-se la "Sfinti" acestia ii vor ajuta prin ruga lor direct la Dumnezeu referitoare la milioanele de oameni si rugamintile lor diferite. Protestantii stiu ca doar Isus poate face asta.

| ExprimareLibera a răspuns:

Nu am văzut atei necivilizati pe TPU.
În primul rând, în general sectele protestante se cred superioare. În general, nu sunt la fel de ipocriți precum ortodocșii sau catolicii. Ei nu au aceleași obiceiuri, resping tradițiile. La fel ca celelalte secte, au apărut în urma cu aproximativ 100 de ani. Ăștia pun accent pe biblie, pocăință și alte elucubrații hilare si penibile.
Cel mai mult mă amuză bolboroseala lor în limbi și vrăjeala cu mântuirea.

| danay72 a răspuns:

Iti dai seama daca cineva este aproape de adevar daca aplica ceea ce spune Biblia.

| Idris a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, nu e nici o diferenta. Ambele religii urmeaza sfaturile lui Luca, lui Marcu, lui Pavel care nu l-a cunoscut personal pe Isus(aleyhi sallam). Unii cred intr-o parte a Bibliei si o interpreateaza intr-un fel, altii crede intr-o parte si o interpreteaza intr-un fel, astfel indepartandu-se de adevarul propovaduit de Isus. Daca vrei sa il urmezi intr-adevar pe Isus si sa stii exact ce el a spus si a facut, te sfatuisc sa incepi sa citesti Biblia Red Letter Edition. Apoi iti vei da seama de multe.

| Mariο a răspuns (pentru Idris):

Arab murdar de ce instigi? Ce ai de castigat din asta? Zi acum in vecii vecilor AMIN.

| Mariο a răspuns (pentru Idris):

Pentru cei ce nu crede ca se apropie sfarsitul lumii si venirea lui ISUS, iata semne ale sfarsitului:
Ateismul a inceput sa fie tolerat.
Sunt mai multi atei decat erau inainte.
Homosexualitatea a inceput sa fie tolerata.
Celelalte religii au inceput sa fie tolerate.
Nebunii au inceput sa sa rezvrateasca impotriva BISERICII si sa fie tolerati.
Pacatosii au inceput sa aiba drepturi egale cu crestinii.
Cei ce lucreaza duminica nu mai sunt pedepsiti cu moartea.
Femeile au inceput sa fie considerate egalele BARBATULUI.

| Lucică1998 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-de-ce-as/

Aici am enuntat diferentele cele mai usor de vazut, fara sa fi mare teolog, intre noi si ortodocsi, ia putin Biblia si vezi daca ceva din ce am spus acolo nu are suport Biblic (exceptie partile care se refera la organizarea administrativa a cultului).
De ce consideram ca ceea ce credem noi este adevarat, in mare parte pentru ca ortodoxismul s-a departat incet incet de Biblie si a inceput sa puna mai mult pret pe ritualuri fara sens si pe traditii.

| Mayhem666 a răspuns:

Pari o fata desteapta, dar nu stiu de ce ai spus : "ateii sa nu raspunda, decat daca vor raspunde civilizat". Asta inseamna ca toti ceilalti au voie sa raspunda cum vor, cu injuraturi si tot tacamul? Dar doar ateii trebuie sa raspunda civilizat. Nu stiu de ce oamenii considera ateii ca fiind niste persoane fara bun simt. Si noi ateii, ca si voi crestinii, ca si alti oameni de pe aceasta planeta, incercam sa raspundem cat mai frumos posibil, fara sa provocam dispute. Mai sunt desigur si exceptii, atunci cand ne enervam, la fel ca orice om, si ne pierdem cu firea, si ne mai scapa cate un cuvant, nu prea frumos, dar in general nu vrem sa fim nepoliticosi. Ca mai exista exceptii nefericite, este alta treaba. Daca eu te-am jignit vreodata cu ceva, spus direct sau indirect, imi cei mii de scuze, poate am avut o zi proasta si mi-am descarcat nervii pe oricine imi statea in cale, stiu ca nu este bine, dar nu cred ca te-am jignit vreodata. Daca ateii nu cred intr-o divinitate, nu inseamna ca sunt rai si nepoliticosi. Daca exista greseli gramaticale, imi cer scuze. Sper ca nu iei in nume de rau ce am scris in acest raspuns. Bye!

| milan9 a răspuns (pentru Lucică1998):

PROTESTANTISMUL si NEOPROTESTANTISMUL cu ale lui 40000 de secte au facut ceea ce spui tu; "s-au departat incet incet de Biblie". Si NU DOAR incet incet si EXCESIV DE BRUTAL pierzand invataturile de baza ale Bisericii din primul secol crestin, preotia, transmiterea harului divin, etc...

Lasa la o parte bla-bla-ul cu traditiile. Biserica NU este responsabila pentru folclorul popular. Unele lucruri sunt intr-adevar mosteniri necrestine din perioada de dinainte de increstinarea dacilor (gaina peste groapa) ar faptul ca Biserica nu a reusit sa le scoata din constiinta colectivului popular are multiple explicatii- toate tinand de libertatea oamenilor...