| Curious233532 a întrebat:

Hei TPU, e adevarat ca exista rugaciuni speciale pentru implinirea dorintelor? Care ar fi?

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

"rugaciuni pentru implinirea dorintelor". Catre Dumnezeu, nu. Fiindca religia crestina nu e o vrajitorie sai magie, cu formule si incantatii. In nici un caz. Rugaciunea este cea prin cars vorbesti cu Dumnezeu. Daca ce ii ceri e voia Lui, iti va da, dar uneori El asteapta sa ii ceri tu. Dar nu trebuie sa se implineasca obligatoriu toate dorintele, si oricui. Dumnezeu raspunde copiilor lui care se roaga cu inima curata. Mai mult, nu trebuie sa bolborosim aceleasi vorbe, cum zice Biblia ca faceau fariseii care aveau impresia ca daca repeta o multime de vorbe vor fi ascultati.
Intrebarea ta, asadar, e absurda, raspunsul e nu. Daca vrea cineva ceva, se roaga si poate Dumnezeu il va asculta, daca nu e : imi doresc si sa iau zece la examenul la care nu am invatat deloc. Si asta poate face Dumnezeu, dar extrem de rar in situatii speciale.
Daca esti credincios, si nu e doar rugaciunea asta cand nu te-ai mai rugat de un an, si daca ai si alte rugaciuni in afara de cereri, (cum ar fi lauda, multumire, marturisire si mijlocire), vei fi ascultat.

13 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Depinde de dorinte. In crestinism nu te rogi pentru raul cuiva.

Pentru o pierdere/paguba se citeste Acatistul Sf Mina.

Pentru invatat: Imparate ceresc si Ac Sf Parascheva.

Insa inainte de astea sunt rugaciunile incepatoare, cele de dimineata si cele de seara. Fara astea se poate sa nu ajute nici celelalte.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Aut viam inveniam aut faciam"-Hannibal

Spre norocul tau DA!

O legenda care circula de pe vremea cand Zmei si Zanele alergau liberi printre oameni sopteste ca exista 10 pasi de urmat, 10 precum sfintele porunci crestine :

Pasul 1 :
Inschide ochi.

Pasul 2 :
Pune-te in genunchi

Pasul 3 :
Vizualizeaza-ti obiectivul.

Pasul patru :
Zambeste, inspira si repeta "Eu cred!"

Pasul 5 :
Te ridici, deschizi ochi si repeti "Da eu CRED!"

Pasul 6 :
Iti dai 2 palmi, te trezesti :) si repeti "Cred in mine si in puterea mea interioara"

Pasul 7 :
Iti promiti ca vei munci pentru indeplinirea acelui obiectiv mai mult decat vei manca, mai mult decat vei respira.

Pasul 8:
Recunosti si accepti ca esti singurul responsabil care iti poate transforma visul in realitate.

Pasul 10:
Te pui pe treaba! Te educi, citesti si muncesti pana realizezi obiectivul sau mori incercand.

"Daca trebuie sa te tarasti ca sa traiesti, ridica-te si mori!"

http://youtu.be/mgmVOuLgFB0

| danay72 a răspuns:

1Ioan5:14 arata ca Dumnezeu raspunde la rugaciunile care au legatura cu vointa sa.

| Narcis2007 a răspuns:

Munca...

| anonimg a răspuns:

"Domnul sa-ti fie desfatarea, si El iti va da tot ce-ti doreste inima." (Psalm.37:4)

Oare cand un copil ii cere ceva tatalui sau, are niste rugaciuni sablon pe care i le adreseaza parintelui sau? In nici-un caz. Cu cat mai mult nu exista vreun anumit tip de rugaciune. Oamenii nu trebuie sa fie invatati sa se roage, ci sa fie invatati sa-L cunoasca in mod personal pe Dumnezeu. Eu cand m-am rugat prima data lui Dumnezeu eram in mijlocul campului si nu avem cu mine nici carte de rugaciuni, si nici Biblie; si cu toate acestea, ma rugam lui Dumnezeu si stiam ca El ma asculta, deoarece Duhul Lui impreuna cu duhul meu adeverea lucrul acesta. (Nu avem Biblie pentru ca nu aveam de unde sa procur una la momentul acela.)

| milan9 a răspuns:

Referitor la indicatiile venite dintr-o parte sau alta, "take care", un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Holiday a răspuns:

Exista rugaciuni. Pentru ce sunt nici nu are importanta, oricum nu au nici un efect, personajul caruia te rogi nu exista.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar exista d-zeu, crezi ca pe el l-ar interesa formularea unei rugaciuni? Crezi ca daca inlocuiesti un cuvant cu altul, d-zeu nu-ti mai asculta rugamintea? Rugaciunile le-au inventat oamenii, asa ca si tu poti inventa una si sa te rogi in felul tau, cu cuvintele tale. Te asigur ca d-zeu ar intelege, si daca esti suficient de sincer si credincios, ti-ar si raspunde. Dar cum am zis, trebuie sa si existe in primul rand. Acum ai ocazia sa-i testezi existenta, dar ai grija sa nu tragi concluzii pripite.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dumnezeu invita oameni din toate natiunile sa se apropie de El prin intermediul rugaciunii(psalmul 65:2)Dar El nu asculta sau aproba toate rugaciunile. Daca vrei mai multe informatii la acest subiect accesezi JW.Org, cauticapitolul 17 din cartea,, Ce ne invata in realitate Biblia"?

| Scarbo a răspuns:

Da, acele rugaciuni ce necesita munca grea si multa sudoare.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| BlackAndWhite12300 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Daca iti doresti ceva roaga-te la Dumnezeu, el iti va asculta rugaciunea si te va ajuta. Nu exista rugaciuni speciale lol, roaga-te tu cu cuvintele tale, daca ma intelegi.

| Curious233532 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, am uitat ceva
p.s. nu vreau raspunsuri de la atei