| roxybarnoyu a întrebat:

Hei voi credeti in dumnezeu? eu da.(vreau sa raspunda si ateii)spuneti-va parerea de ce credeti sau de ce nu credeti.cine imi da cel mai bun raspuns sa cred sau sa nu cred primeste funda

46 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Toata ordinea din natura, tot mecanismul de functionare a corpului uman, toata lumea care ne inconjoara e perfecta asa cum e ea.Noi oamenii am schimbat-o. E greu de crezut ca " o intamplare" ar fi creat o asa perfectiune sau ca totul e la voia intamplarii si ca nimeni nu e in spatele tuturor lucrurilor. Eu prefer sa cred ca am fost creata perfect de Dumnezeu, nu ca am evoluat din maimuta sau ca provenienta mea este o explozie uriasa.

| fuzzer a răspuns (pentru Inferno):

In fine, m-am lovit de atatea pareri, si de atatea mentalitati.

Timpul, cred ca ne va lumina mintea tuturor, adica nu-mi poate spune niciun pamantean 100% ca nu exista Dumnezeu, sau alta divinitate.

Si asta cred ca vom afla in viitorul apropiat, pana atunci ne dam doar cu parerea.

| StopShowingOff a răspuns:

Orice turma de oi are nevoie de un cioban pentru a fii coordonate, dar eu unul prefer sa fiu tapul ispasitor si sa judec dupa fapte, nu dupa cum fluiera ciobanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa crezi ori sa nu crezi? adica sa mori ori sa traiesti.e tare greu de ales.

| roxybarnoyu explică (pentru Lizzu):

Pai eu obisnuiesc sa ma rog in fiecare seara.iar intr-o seara nu m-am rugat si pe la 2 noaptea m-am trezit brusc din somn si cautam oglinda pe intuneric.am facut zgomot si m-au auzit parintii.si m-au intrebat ce fac.eu am zis ca caut oglinda dar nu stiu de ce.m-am pus a loc si in 2 secunde am adormit.ciudat pentru ca eu adorm foate greu.iar dimineata mi-a zis mami ca eram cu icoana in brate.dar eu habar nu am cum a ajuns icoana la mine.pentru ca nu-mi aduc nimic aminte de icoana, restul imi amintesc perfect.si chestia asta a fost acum cateva luni

| grab a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu, EL este viata si dorinta de a merge mai departe cand pare ca e imposibil. EL e fericirea din interior si invazia orgasmica ce te inunda cand intelegi viata!

| roxybarnoyu explică (pentru RAY):

Offfffffffff greu e sa-ti expil.da dumnezeu ne-a creat a creat pamanntul si tot ce vezi in juru nostru.dar bolile suferintele sunt date de satana.satana ne indeaman la lucruri rele si creaza atata suferinta.voi ateii va bazati pe stiinta.dar sa stii ca nu intotdeauna stiinta e raspunsu.de exemplu noi de unde venim? ne tragem din maimute? si maimutele alea de unde vin? au parut asa din senin?

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

In primul rand explica aparitia lui dumnezeu,apoi explica cum a creat universul din nimic, apoi dovedeste cea ce afirmi degeaba afirmi daca nu poti dovedi, ateismul nu are vreo legatura cu stiinta, ateismul e o lipsa, lipsa de sex ce legatura are cu evolutia? big bang? faptul ca imi place stiinta e altceva, degeaba isi explic ai o minte fxa si inchisa spre explicati rationale

| Lizzu a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Inteleg...
Nu-mi explic. Poate ca in momentul acela cautand in mintea ta oglinda, ai gasit pe intuneric icoana, simturile tale au perceput-o ca si cum ai fi gasit oglinda pe care o cautai. E totul ca un automatism.
E greu de inteles.

| ADN30 a răspuns:

Credinţa in Dumnezeu presupune mai mult decât să recunoaştem că universul şi viaţa sunt opera unui Creator inteligent. Presupune să avem încredere în Iehova Dumnezeu ca persoană — o persoană care vrea să o cunoaştem şi să păstrăm relaţii de prietenie cu ea.
Nenumaratele situatii din viata noastra in care s-a vazut clar iubirea tatalui nostru iubitor din ceruri ma face sa cred ca el exista si se intereseaza de fiecare om. - 1 Petru 5 : 7

| нσяяσя a răspuns (pentru Inferno):

Ma daca ai tu argumente mai bune.Te rog sa le expui nu sa imi comentezi mie in zadar si fara nici o noima ca oricum nu imi pasa de tampenia asta de raspuns!

| Dumniezău a răspuns (pentru NOname):

Lasal naibii ca orice i-ai spune tot pe a lui o tine.

| roxybarnoyu explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu are un inceput si un sfarsit.asta trebuie inteles prin credinta. universul a fost creat de EL si noi la fel.tu nu crezi adr eu cred in dumnezeu si asta nu e o minte fixa ci o credinta puternica.e treaba ta daca vrei sa crezi sau nu dar daca tu imi spui cum am aparut noi si pamantul si maimutele alea din care ziceti ca am evoluat eu iti dau tie drepatete

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Nici scufita rosie nu are un inceput si un sfarsit deci exista

| Lina1993 a răspuns:

Eu nu il vad pe Dumnezeu ca pe un mosulica batran cu barba alba care trimite fulgere dintr-o parte in alta si te baga intr-o incapere plina de smoala si draci daca nu crezi in el laughing astea sunt basme.
Eu cred in univers. Cred in karma,cred ca atunci cand faci un bine, acel bine ti se va intoarce,cred in energii,cred in legile universului,in natura, in puterea gandului, in fortele proprii. Cred ca daca sunt o persoana care nu face rau nimanui si ajut cat pot, voi avea parte de acelasi tratament. Cred ca fiecare piedica este o lectie din care daca nu invatam cate ceva, ne vom lovi iar si iar de aceeasi problema. Cred in MINE in primul rand, in judecata proprie, si sunt o femeie fericita si implinita pe toate planurile.Cred ca daca am o greutate, trebuie sa muncesc putin si sa imi pun mintea la contributie, sa gasesc solutii care mai de care mai creative ca sa-mi rezolv problemele, nu sa-mi cada un miracol SF din cer.
Nu ma blamati.

| DiandraDya a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa crezi sau sa nu crezi in functie de ce citesti pe net.
totusitongues. 19:1: „Cerurile anunţă gloria lui Dumnezeu, întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor sale".
Ps. 104:24: „Cât de multe sunt lucrările tale, o, Dumnezeu! Oamenii de ştiinţă au identificat peste 100 de elemente chimice. Structura lor atomică dezvăluie că între ele există relaţii matematice complexe. Tabelul periodic al elementelor constituie dovada evidentă a existenţei unui proiect. Un astfel de proiect uluitor nu poate fi un simplu accident, un produs al întâmplării.
Ilustrare: Când privim un aparat de fotografiat, un radio sau un computer, recunoaştem imediat că este opera unui proiectant inteligent. Ar fi raţional atunci să afirmăm că lucruri mult mai complexe, cum ar fi ochiul, urechea şi creierul uman, nu au avut un Proiectant inteligent?
Sper ca te-am ajutat.happy
Pe toate le-ai făcut cu înţelepciune. Pământul este plin de operele tale".