| ILoveMarshmallows123 a întrebat:

Heu TPU! Astazi la scoala in ora de religie am intrebat de ce e pacat sa fii gay iar toti colegii au inceput sa rada de mine si sa isi bata joc de mine. Nu sunt gay dar ce sa fac ca sa nu mai rada?

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Spune-le colegilor tai care rad, sa iti arate unde este scris in Biblie ca a zis Dumnezeu ca este pacat sa fi gay(homosexual).
Daca ei nu vor sti sa iti arate exact, cu Biblia, atunci poti sa razi si tu de prostia lor.
Tu poti sa le zici: "De ce radeti? Stiti cumva voi sa imi aratati unde scrie in Biblie ca este pacat sa fi gay?"
Poti sa le mai zici: "Maine sa imi aratati fiecare dintre voi -si fara sa copiati unii de la altii sau de pe internet- ca voi aveti dreptate si nu am eu."
Iti spun eu ca preotii ortodocsi nu cunosc Biblia; cu cat mai mult nu o cunosc niste copii fara minte care rad de altii.

Cat despre intrebarea ta, este scris:
"Sa nu te culci cu un barbat cum se culca cineva cu o femeie. Este o uraciune." (Levitic.18:22)
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/18/22/#22

"Daca un om se culca cu un om, cum se culca cineva cu o femeie, amandoi au facut un lucru scarbos; sa fie pedepsiti cu moartea: sangele lor sa cada asupra lor." (Levitic.20:13)
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/20/13/#13

Pacatul este neascultarea de poruncile lui Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ia mai cauta pana ' sa ucideti homosexualii'. Cam asa scrie.

| Panamax a răspuns:

Este nevoie de un gay inteligent pentru asta.

| ILoveMarshmallows123 explică (pentru Panamax):

Pentru ce? Pentru a nu mai rade?

| Nilsson a răspuns:

Vezi, prin faptul că ai pus religia la îndoială te-a pedepsit Dumnezeu să râdă toți de tine. Nu mai bine tăceai?

Acuma, ca să îți răspund la întrebare, în Vechiul Testament este poruncă clară ca cei care întrețin relații homosexuale să fie uciși cu pietre. În plus de asta, în Sodoma, cetatea care a fost distrusă de Dumnezeu cu foc și pucioasă se practicau astfel de relații.

În rest, poți să stai liniștit, s-au distrat doar pe moment colegii tăi, în câteva zile o să uite.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Păi dar nu a pus religia la îndoiala copilul, pur și simplu nu a știut ceva legat de asta, este inocent. De ce ai crede că ar avea ceva împotrivă cu religia sau că planifica ceva?

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Te faci de ras, mai bine 'taceai'Asa cum i-a ''pedepsit''zeul evreu pe cei cazuti in cruciade? Stai, ce prost sunt.Cuciatii i-au omorat, nu zeul evreu.La fel si cu inchizitia

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Ce te face sa crezi ca in Sodoma si Gomora nu a fost vreun vulcan care a erupt? Si aia limitati in gandire, au crezut ca e zeul evreu.

| Nilsson a răspuns (pentru Celcestietot):

Îl tachinam doar pe baza mentalităților existente că religia nu trebuie să fie cercetată.

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Auzi, erau momente când colegii tăi râdeau de tine la școală?
Câte clase ai terminat?

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Am inteleswinking.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu conteaza clasele mele.

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Nu contează clasele (uneori).
Mulți miliardari și fondatori de companii de succes nu au terminat școala.
Un om atât de determinat ca ține poate să dovedească încă o dată acest lucru, că valoarea și inteligența cuiva nu depinde de numărul de clase.
Deci câte ai? Fii sincer, nu te ascunde.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Poti sa termini la Yale si sa crezi in spiridusi rolling on the floor

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Ți se pare o performanță că ai lepădat credința dar te afli într-o mare eroare. Nu te lua după dobitocul de Holiday.
Să știi că cei care termină Yale nu sunt proști, dacă niște oameni de câteva ori mai inteligenți decât tine au motive sa creadă în Dumnezeu, asta ar trebuia să îți de de gândit (asta evident dacă mai ai neuroni funcționali capabili de procese de gândire complexă).

| Octavian199 a răspuns:

Asa au invatat de acasa sau de la popi.Dar e penibil sa judeci o perdsoana dupa orientarea sexuala.