| anonim_4396 a întrebat:

Http://spynews.ro/......59959.html

http://www.starrfmonline.com/1.2002887

O fi, n-o fi asa? Schimba cu ceva credinta crestinilor? Ar trebui s-o schimbe?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Fiecare il vede pe Dumnezeu in felul lui.

| Jardelin a răspuns:

Bucuria feministelor! Sa vezi acu' emancipare!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu de feministe era vorba. Ai un raspuns la intrebare?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce sa spun! Tu raspunzi mereu la obiectul intrebarii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

In vreo 99% din cazuri, da, daca e la intrebare si nu la raspunsul cuiva. Asta e o intrebare simpla, de bun simt.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, felicitari!

| Buresbista123 a răspuns:

N are valoare, el e doar functionar in SRL, directorul este patriarhul iar patronul, boss-ul este la Roma, iar acesti oameni nu vor zice vreodata ce a zis acest bleg angajat

| Mădă0611 a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu prea conteaza ce e, ci ca in timpul mortii clinice a vazut-o pe... dumnezeu. De ce alte experiente de genul ar fi adevarate si asta nu? Intrebarea e, daca dumnezeu e femeie, crestinismul ar trebui sa se schimbe in vreun fel? Ar fi si iudaismul si islamul, dar aia-s dusi.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Mădă0611):

In primul rand nici o experienta de acest gen nu e 'adevarata',ele sunt distorsionari ale realitatii, cum sunt si visele, halucinatiile, mintea umana poate crea orice, din pacate unele din ele sunt promovate ca adevaruri absolute in anul 2015, aici e buba. Sper ca nu ai vorbit serios cand ai pus intrebarea, te astepti ca papa de la Roma sa zica ba ala din Romania a visat o femeie care era DZ, hai frate sa schimbam cartile astea SF-horror scrise acum 2000 de ani ca sunt gresite, ne am inselat...never ever, raspunsul e mai sus, sper totusi ca ai pus intrebarea cu un iz ironic

| Mădă0611 a răspuns (pentru Buresbista123):

Da' e grele cu voi.
1. stiu ce si cum cu creierul, moartea, halucinatiile, nde, s.a.m.d.
2. crestinii iau povesti de genul ca argumente pro crestinism/viata dupa moarte

| bleakk a răspuns:

Ce s-a mai tampit una lume...

| Rock10 a răspuns:

Intrebarea ta imi declanseaza partea misogina. Daca Dumnezeu este femeie atunci se explica:
-toate dezechilibrele si calamitatile (aproape imprevizibile) naturii
-incompleta adaptare a omului (creatia lui Dumnezeu) pe pamant
-de ce pamantul se invarte intr-una si nu ajunge nicaieri
-de ce suntem singuri in sistemul solar si nu ne viziteaza nimeni
-de ce Iisus ( un barbat) a fost rastignit pe nedrept
-de ce lui Adam i s-a rupt o coasta si nu Evei si deasemeni de ce femeile reprezinta sexul frumos
-marea controversa: Dumnezeu te iarta de pacate pentru ca el te iubeste enorm, dar te trimite in iad/infern pentru eternitate etc

Stiu ca am fost rautacios, dar totul a fost o gluma. Chiar nu puteam sa dau un raspuns serios. Nu am incercat sa ofensez pe nimeniwinking