| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.descopera.ro/......e-religiei Vazut-a vreun habarnaut acestea si sa comenteze cu cinste si dreptate, si sa vada ce si cum cu lumea asta dasteapta si cilivizata de acuma?

21 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea confused

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu ma mira.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu ma mira

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca stii ca esti analfabet, ciudata treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Pa cele scrise...da.

| sublime89 a răspuns:

Singurul raspuns al religiosilor e ca cei care au comis acele crime n-au fost credinciosi adevarati. Doar ateii criminali au fost atei adevarati.

| justadream94 a răspuns:

Ortodoxia nu a avut astfel de practici.

| anonim_4396 explică (pentru justadream94):

Serios? Eu am auzit de conflictul dintre cele 2 rituri ( stil vechi și stil nou) și mi se pare că nu a ieșit deloc bine, s-a lăsat cu bătăi, nu știu dacă nu și cu ceva crime.

| VelaJohnny a răspuns (pentru justadream94):

Nu a sfintit ortodoxia armele nucleare? Recent, ortodoxii rusi au sfintit armele nucleare care vor fi indreptate spre Siria si alte regiuni. Cati copii si civili pot muri? Sa nu mai vorbim de avioanele de lupta, rachetele si munitia lor. Caute pe net. Apoi, ii cer lui Dumnezeu binecuvantarea in eforturile armate, in care sunt ucisi civili. Mi se pare o cruzime, tu ca si crestin care ai primit legea sa iti iubesti aproapele si sa te rogi pentru binele oamenilor, sa binecuvantezi armele de ucis in masa si sa te rogi pentru infrangerea dusmanului. Pot vedea iubirea crestina... straight face Asta se intampla cand religia se amesteca in politica si se sustin reciproc, la compromiterea legii divine pentru bunul mers al guvernelor umane si cresterea moralului soldatilor, care cred ca dupa ce au fost stropiti cu apa si busuioc vor avea izbanda in ucis, si ca (virgula) cu violenta si razboiul vor putea aduce vreodata pace.

| justadream94 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu am auzit sa fi sfintit preotii laughing si nu cred asa ceva.ori sunt de alta religie, ori nu mai sunt preoti ori sunt retardati si nu apartin bisericii

nu acu cum..gandeste-te ca daca ar fi adevarat conducerea i-ar da afara.e evident..incearca sa analizez sursa de unde iei informatiile

sunt multe site-uri care posteaza rahaturi pentru vizualizari si bani

si daca un preot e nebun si face asta nu poti spune ca ortodoxia a facut.generlalizezi intr-unn mod nasol

| justadream94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti poti sustine afirmatia cu niste dovezi macar la nivel teoretic?
au existat discutii, si posibil conflicte (conflictul e si a avea 2 pareri diferite) ceea ce nu e neaparat rau.

ramasesera sa se intalneasca iar intr-un sinod sastabileasca care stil e cel corect dar asta nefiind atat de importat nu s-au mai intalnit.

| anonim_4396 explică (pentru justadream94):

De fapt și în ro cică s-au sfințit tancurile

| VelaJohnny a răspuns (pentru justadream94):

Http://www.evz.ro/......ntita.html

Am reusit sa dau de link-ul asta, e si o poza acolo. Mai multe surse confirma. Vrei link si de la armele nucleare?

| justadream94 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poate biserica a sfintit armamentul intregii armate.mi-e greu sa cred ca au fost sfintite doar armele cu care vor fi bombardati teroristii.

poate au stropit pentru a fi folosite doar in caz de nevoie--- incerc sa ofer si o alta perspectiva asupra situatiei. jurnalistii extrag de multe ori doar fragmente din relaitate pentru a fi mai interesant totul.

posibil sa fie chiar si asa..totusi cunsoc destui preoti/calugari care nu ar avea nici o treaba cu lucruri de acest gen si de asta sunt sceptic

| justadream94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poate, un motiv in plus ca armele nu se sfintesc pentru ceva anume. Poate se sfintesc pentru a nu fi folosite.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"a sfintit ortodoxia armele"? FALS.
Si uite cum ne dam arama pe fata si aratam din ce aluat suntem facuti... Dintr-unul predinspus sa muste de fund, sa GENERALIZEZE, sa confunde prostia unui idiot (rus) cu Biserica Ortodoxa... Acelasi aluat deci din care sunt facuti si serpii. sad
Asa ca, prietenas, sa nu comentezi nimic atunci cand voi intoarce foaia in privinta gruparii "martorilor".

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Mă, tu vezi sursele? Vezi pozele? Ce te iei de mine ca imi permit sa arat site-urile care zic treaba asta? Multe surse spun treaba asta, ca ortodoxia din Rusia isi face de cap cu armamentul. Daca era doar o sursa, mai ziceam, dar vorbesc multe, si au si poze ca sa dovedeasca.

http://www.pravmir.com/the-church-and-weapons/

https://www.orthocuban.com/2014/02/blessing-of-weapons-and-the-orthodox/

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......2d7e5b.jpg

http://www.eccentricbliss.com/2014/02/brave-let-heart-stronger/

http://www.thedailytop.com/......ing-pools/

Nu poti nega, prietene. Se intampla in prezent, s-a intamplat si in trecut. Si parca crestinii trebuie sa respecte legea „sa nu intorci rau pentru rau" - legat „de voi intoarce foaia in privinta gruparii "martorilor"."

Apai serios acum. De ce te superi pe mine si pe ceilalti martori? Ce ti-au facut ceilalti? :| Nu-ti convine adevarul sau persoana care face public adevarul? Daca eram ateu, nu ziceai nimic, sunt sigur. Pff, nu pot sa te inteleg.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

As prefara sa fii onest, "mă"! E atat de greu? Daca eu gasesc un idiot de articol scris de un idiot de jurnalist ahtiat de interese care atribuie gruparii martorilor calomnii si invective, spunand ca ar fi de tot ****, spune-mi te rog, este corect din partea mea sa-mi insusesc "metaforele" respectivului jurnalist idiot in loc sa-mi exprim propriile mele judecati de valoare trecute prin filtrul ratiunii? thinking thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Oke, am inteles. Verifica intai sursele sa fie adevarate, nu ma face ca data trecuta. happy Si da, sunt onest. Si martorii au facut greseli. Inainte de a lua fiinta religia „Martorii lui Iehova" au fost facute greseli in ce priveste intelegerea Bibliei. Asta a fost acum mult timp. Ceva recent? Au fost exclusi doi barbati din congregatie pe motiv de pedofilie, din S.U.A. Asta a fost acum 5 ani daca nu ma insel. Insa altceva cu ce poti sa acuzi 9 miliarde de persoane la comun? Si cu ce poti sa acuzi sediul de la Brooklyn recent de greseli? Fabrica de armament? Vezi mai in jos pe site-ul ala un comentariul care arata ca sunt informatii false acolo.

Bun, trecand peste asta, pozele de pe site-uri sunt cat o mie de cuvinte cum se zice. Impotriva lor poti nega ceva? De ce te superi, nu inteleg. Astepti de la altii sinceritate, dar tu imediat te apuci sa faci urat cand altii arata cu degetul ceva negativ la ortodoxie. Asa fire sa ai? Repet „nu pot sa te inteleg".

| KodrutZ a răspuns (pentru justadream94):

Ce gluma buna e asta.