| LegionarulRoman a întrebat:

Http://www.familiaortodoxa.ro/......ijloacele/

Ce parere aveti? Oare nu cartile de gen "Jurnalul unu pusti/pustoaice ",Harry Potter,Academia Vampirilor si alte nebunii, distrug intelectul tinerilor din ziua de azi.Cum oare un copil care dispretuia cartea, a citit pe nerasfulate Harry Potter?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Sunt perfect de acord cu cele scrise acolo. Decadenţa este vizibilă iar trist este faptul că acest lucru se va accentua. Lipsa de cultură convine şi celor care ne conduc, dezinteresul şcolii este o realitate tristă, Biserica are un cuvânt minor etc.
Pe de altă parte totul este industrie iar industria are nevoie de bani, calitatea nu aduce neapărat şi bani. Să ne uităm la industria muzicală cam ce promovează, la fel şi în cea a cărţii şi nu vreau să dau exemple. Sunt multe de spus dar cine le aude?

45 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Distrug intelectul tinerilor...
Hai sa citim o carte in care oamenii dau "summon" la lacuste, ca de', acum am descoperit si de unde au programatorii de jocuri idei!
Stii de ce le place la tineri sa citeasca Harry Potter? Uite pentru ca prezinta chestii care-s "interzise" (Magia) prin anumite metode, si cel mai important, are un storyline bun! Harry Potter este aproape mai credibil decat biblia!

Semnat: Un Potter-head

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Are dreptate mamica acelui copil! Nişte mizerii sunt impuse uneori ca material de studiu sau, mă rog, ca lecturi recomandate, de parcă noi nu am avea nişte opere care cu adevărat să fie frumoase şi apte pentru a fi citite.

| sitărescu a răspuns:

Harry Potter și alte scrieri fantastice formează mintea copiilor către magie și lucruri oculte.

Sunt copii care s-au apucat de ocultism după ce au mai crescut.

La înclinația asta contribuie și media, uită-te și tu la Românii au talent câți magicieni sunt promovați.

Ba chiar ediția trecută unul a luat marele premiu pe o șarlatanie, votat fiind de creduli.

Horoscopul și compatibilitatea pe zodii este o altă formă de a "îmbiba" credințele...

| HueyFreeman a răspuns (pentru sitărescu):

Aham, iti dai seama ca aia este iluzionism? (magia fiind inexistenta)

NOname
| NOname a răspuns:

Tu vorbeşti de intelect?
Da, şerpii vorbitori, demoni, draci, inceste, crime, misoginism, "crede şi nu cerceta" îl dezvoltă mult mai bine...

Lăsa-ţi copiii să citească ceea ce le face plăcere, potrivit vârstei lor.

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Cu alte cuvinte ați prefera ca fiul dumneavoastră să citească filosofii oculte și să se apuce de sacrificii ritualice după ce a fost ațâțat de scrierile smintitoare din copilărie?

Nu vi se pare mult mai periculoasă o astfel de abordare pentru sufletul și psihicul fiului dumneavoastră decât, citirea Scripturii?

Cel puțin la nivel cultural, fiecare intelectual a citit cel puțin odată Sfânta Scriptură chiar dacă nu toți aderă la stilul de viață pe care îl propune Hristos.

NOname
| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

Speculaţii.

Dar să nu-mi vorbească cineva care serveşte copiilor inepţiile şi basmele din Biblie drept adevăruri universale despre distrugerea intelectului tineretului de către Harry Potter.
Să fim serioşi!

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Nu e neapărat distugerea intelectului ci stârnirea curiozității pentru a ajunge să caute "adevăruri ascunse".

| HueyFreeman a răspuns (pentru sitărescu):

Este ceva rau sa cauti? Curiozitatea este rea? Mai ales cand aceste adevaruri ascunse sunt de la categoria fantasy.

| sitărescu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu e rău doar, că un copil, nu prea are discernământ și poate cădea ușor în plasa escrocilor mistici care promovează "căi inițiatice", "meditații" și tot felul de șaormării ambalate în titluri care propun o cale diferită față de "fraierii" de creștini.

Asta și pentru a profita de mândria din om și părerea de sine că el e "miezul" și superior altora.

Unii copii s-au sinucis pentru că nu au mai suportat consumul pshic după câteva luni de depresie, insomnii, tresăriri spasmotice și anxietăți paranoide generate de studiul și practica unor lucruri care i-au însingurat și ruinat mental și sufletește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toti avem dorinta de necunoscut. cu totii ne dorim sa atingem paranormalul. o astfel de carte te poarta pe aripile magiei dupa care toti tanjem la varsta copilului ce a citit cartea pe nerasuflate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Harry Potter? Mitic! I-am recomandat fiicei mele sa le citeasa, dar ea s-a multumit doar cu seria filmelor!
Nu-i nimic, acum citeste Jules Verne! E bine, nu?hee hee
"Jurnalul unui puşti" face parte din lecturile obligatorii in şcolile din Anglia? Superb. Am sa o cumpar pentru fiica mea! happy

| Mysteriosa a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cumpar-o pentru fiica ta! Insa mai apoi, sa nu te miri daca te va face nebuna sau in orice alt fel care cu siguranta nu iti va conveni. Sa nu ceri mai apoi ajutor pentru asta, caci va fi prea tirziu, asa ai format-o, asa o ai!happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Mysteriosa):

Ai citit cartea, Mysterioasa? happy

| Mysteriosa a răspuns (pentru HueyFreeman):

Atita timp cit stai pe un butoi cu pulbere exploziva, si ai un fitil, fara sa stii ce e acela un fitil, si iti mai si plac focurile de artificii, e oare ceva rau sa cauti sa dai foc acelui fitil? Nu va fi placut sa vezi arderea lui, nu va fi extraordinar, insa, cu ce consecinte?
Sau, e ceva rau sa cauti, nici tu nu stii exact ce anume, ceva pe un teren minat, orice altceva decit minele ascunse pe acel teren?
Curiozitatea nu e rea sau buna, insa directionarea ei pe o cale gresita, poate duce la lucruri urite. Nu degeaba a aparut acea vorba: "curiosii mor repede". Baga-ti nasul pe unde nu trebuie, si mai devreme sau mai tirziu, vei da de rau.

| Mysteriosa a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu, dar mi-a fost destul recenzia de pe linkul atasat intrebarii

| Hombre a răspuns:

Si mesajul care ar fi? Copii nu mai cititi carti de povesti ca va tampiti, cititi biblia ca va face intelectuali.

| M25M a răspuns:

Si ce ar trebui sa citeasca copii? Tolstoi, Mann, Eliade?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Inca de micuti am citit carti copiilor mei, dar in nici un caz nu as fi ales Harry Potter. Am ales cu grija cartile pe care le-am citit si pe care aveau sa le citeasca : carti educative si care au avut un rol important in formarea caracterului a personalitatii si invatarea empatiei.

| Park1Suin a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu compara lucrurile!
De unde stii daca nu ai citit?!
Daca nu ai citit Harry Potter mai bine taci!
Scuze pentru tipete.
Eu vadca am citit si sfanta BIBLIE si Harry Potter.
Amindoua mi-au placut.Stii ce cred eu despre Harry Potter?
Ca este o carte bine scrisa.Are tot:naratiune, aventura, inteligenta, tot.
Despre faptul vrajilor...hm cred ca aici ai dreptate.
Da, ar fi de preferat s-a citim o carte cu aventuri palpitante, dar fara vraji! Si ai dreptate, copii citesc Harry Potter deoarece vrajile sunt niste lucruri interzise.Toate cele bune.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Park1Suin):

"Daca nu ai citit mai bine taci! [...] Si ai dreptate,[...]"
Are you retarded? Te contrazici? Chestii similare am zis si eu... =/

| Hikarie a răspuns:

Nu știu încă dacă cei care cred că aceste cărți distrug intelectul sunt nebuni sau pur și simplu habar nu au despre ce vorbesc...
Eu practic am crescut cu aceste cărți și sinceră să fiu chiar nu cred că mi-au distrus intelectul.

Nu știu cum poate cineva să spună așa ceva despre o carte precum Harry Potter.
Este pur și simplu o poveste, ficțiune, fantezie, prezintă povestea unui copil care prin forțele proprii a reușit să devină cineva. Cred că această carte chiar încurajează mintea copiilor. Cel puțin pentru mine așa a fost. Dacă am văzut că Harry Potter a reușit să facă ce își dorește m-am ambiționat și eu și am încercat să devin cea mai bună.

Oricum acest gen de povești precum Harry Potter dezvoltă mintea copiilor. Este o poveste interesantă, fascinantă, despre o lume complet diferită. Oferă copiilor șansa de a visa, de a avea imaginație.

Imaginația unui copil și mintea lui trebuie dezvoltată nu trebuie limitată. "Crede și nu cerceta" nu se potrivește deloc. E de datoria părinților noștri să ne învețe de bine, să ne dezvolte imaginația și intelectul, să ne transforme în persoane care se pot descurca în viață.

Cât despre "Jurnalul unui puști" mi se pare o carte chiar foarte amuzantă. Prezintă situațiile care se întâmplă în fiecare zi.
Sunt lucruri obișnuite pe care copii le trăiesc, nu distruge intelectul deloc. Din contră, prezintă situațiile prin care chiar și copii noștri trec în fiecare zi ajuntandu-i astfel să înțeleagă mai bine ce se întâmplă, și să fie mai atenți asupra deciziilor pe care le vor lua. (personajele din carte trec prin anumite întâmplări, iau anumite decizii, prin acest lucru copilul nostru poate înțelege care sunt consecințele anumitor decizii și se vor gândi de 2 ori înainte).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba e asta?
Măi oameni buni, ați luat-o razna?
Unui copil care citește „aceste nebunii" i se dezvoltă imaginația. Mulți vă limitați doar la stratul de suprafață, uitând să mai pătrundeți în profunzime. Harry Potter nu înseamnă asta, ci o grămadă de învățături de viață, aș spune. Dacă era doar o aiureală doar cu vrăji sau ocultism cum îi spuneți voi, crezi că mai avea așa un succes nebun printre cei mai dotați intelectual? Oamenii au știut să citească filmele și să vadă prin cărți.
Cineva a zis mai jos că se apucă pruncul de ocultism. Așa poate se apucă și din cauza credinței în Dumnezeu de ciuperci halucinogene ca să aibă experiențe cu Cel de Sus și să ajungă în nirvana.
Plus că, un copil așa mic nu are atâta putere, doar nu o să se arunce de pe bloc doar fiindcă a văzut niște păsări pe cer zburând și a vrut și el, nu e așa?
Imaginația copiilor nu are limite.
Prea creați conspirații aiurea. Că e Illuminati, o fi, dar nu peste tot, măi chestii! Dacă ar fi așa, nu ar mai trebui nici să ieși afară, poate Illuminati a pus o bombă sub o porțiune de asfalt foarte sensibilă și o să faci poc! Sau nu, dacă e chiar în casă? Dacă eu sunt din Illuminati? Ai grijă, o să aflu totul despre tine!

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Ilumintati stiu deja totul despre tine.Nu-ti fa griji.Ei nu se ocupa cu copilarii gen "bomba sub asfalt" ci cu mesaje subliminale si controlul vietii tale personale.In ceea ce priveste Harry Potter, au fost raspunsuri mult mai bune, care se pare ca mi-au placut si au luat funda. De Harry Potter se va mai tine minte maxim 10 ani, demonstrandu-i nonvaloarea.

Vrei povesti pentru copii? Citeste basmele romanilor...ca ai de unde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De curiozitate, ai văzut măcar primele 2 filme? Cum ziceam, fii mai profund și meditează la învățămintele date de profesori, în special de Albus Dumbledore.

Zmei, cifre magice numărul 3... dacă se apucă bieții copiii de droguri să se întâlnească cu zmeii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Faci afirmatii in necunostinta de cauza despre lucruri situate peste comprehensiunea ta.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Cum ar fi?

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

E o diferenta de la cer la pamant intre Harry Potter si basmele romanilor.Basmele romanilor sintetizeaza idealul omului din popor cu toate calitatile, pe care si le dezvolta prin curaj, barbatie etc, iar personajele negative sunt adesea inspirate chiar din Biblie(zmei, zgripsoroaice etc). Harry Potter este un vrajitor si nimic mai mult.Conform Biblie nu exista vrajitori buni si vrajitori rai.Toti vrajitorii care au puteri(si chiar exista) sunt spijiniti de fortele nevazute ale diavolului, insa acstea pier sub puterea rugaciunii.Nu le credeti pe practicantele de "magie alba" cum ar fi Mama Omida, si care poarte la gat vreo 5 cruci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

„Harry Potter este un vrajitor si nimic mai mult." - îmi permit să te contrazic, este un copil care s-a ridicat când nimeni nu l-a ajutat, care învață ce e prietenia, sunt tot felul de principii acolo.Nu priviți doar stratul de suprafață.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Da,cand ai vreo 20 de ani o sa intelegi, dar un copil de 5 ani...