| anonim_4396 a întrebat:

Iahve sau Allah? Vreau argumente de ce ati ales unul din ei sau niciunul si daca au si puncte comune.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie, aici se potriveste perfect, pur si simplu Iahve in iudaica inseamna Dumnezeu, iar Allah inseamna Dumnezeu in araba. Aceasta nu e o translatie de termeni pentru o mai buna intelegere, nu e pur si simplu in acelasi fel in care God inseamna Dumnezeu in engleza. Din punct de vedere ritualic, putem spune ca, crestinismul si mai apoi islamismul sunt update-uri ale ritului original, iudaismul, care la randul lui e un update al unui rit si mai vechi cu origini in Sumer si Mesopotamia si care se cheama zoroastrism si este considerata cea mai veche religie. Deci Dumnezeu, Allah si Iahve nu sunt frati sau veri ci unul si acelasi lucru exprimat in trei limbi diferite.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Singurul Dumnezeu adevarat este Iehova, pentru ca a creat tot ce ne inconjoara.

| milan9 a răspuns:

O observaţie pentru o exprimare de mai sus...
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova" sad

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| Doub a răspuns:

Niciunul.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Deci esti atee sau crestina?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt crestina.Pentru mine Dumnezeu e Dumnezeu.

| Sociopat a răspuns:

Iluvatar.

| fllu07 a răspuns:

Http://www.jw.org/......-dumnezeu/

cred ca te lamureste. si, Iahve/Iehova este Dumnezeul adevarat.
pentru mai multe detalii scrie-mi in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Practic Allah e Iahve, doar ca doctrinele si traditiile despre el difera.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si Dacia e BMW doar ca modelul difera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebare tipica de ateu nascut ieri.
Sau de persoane care si-au facut cultura generala citind etichetele pachetelor de biscuiti.
Este vorba despre aceeasi divinitate comuna religiilor avraamice.

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciunul.

| Prototyp3 a răspuns:

Nu există nici Iahve nici Allah. Sunt doar niște poveşti pentru oamenii care au mai multă încredere într-un zeu decât în ei.

| danut a răspuns (pentru Prototyp3):

Nici tu nu existi, esti doar un raspuns automat dat de un calculator.