| CiobanuAlin a întrebat:

În puteți spune mai exact ce probe se dau la seminarul teologic Sf Vasile cel Mare din Iași?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici:
https://seminariasi.ro/admitere-seminar-16-27-mai-2024

"ADMITERE 2024 etapa I - SPECIALIZARE TEOLOGIE ORTODOXĂ
Pentru anul școlar 2024-2025, în etapa I de admitere la specializarea Teologie
Ortodoxă, sunt disponibile 48 de locuri. Se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, la
specializarea Teologie Ortodoxă, absolvenţii de gimnaziu care au minim media 9 la purtare
pentru fiecare clasă din învățământul gimnazial.
Calendarul admiterii:
16-17 mai 2024 Înscrierea pentru probele de aptitudini
22 mai 2024 Desfășurarea probelor de aptitudini- Interviu
23 mai 2024 Desfășurarea probelor de aptitudini- Proba Scrisă
27 mai 2024 Afișarea rezultatelor la probele de aptitudini și rezolvarea contestațiilor
Dosarul de înscriere va cuprinde următoarele acte:
1. anexa la fișa de înscriere eliberată de unitatea școlară de proveniență;
2. certificat de naştere – copie;
3. fişa medicală conform cu originalul;
4. declaraţie din partea candidatului şi a părinţilor acestuia că au luat cunoştinţă de
Regulamentul intern al unității școlare şi că sunt de acord să-l respecte;
5. adeverință/certificat de botez - copie;
6. recomandarea consiliului parohial/preotului paroh;
7. binecuvântarea chiriarhului locului. Pentru candidații din Arhiepiscopia Iașilor, aceasta se
va obține prin intermediul Seminarului. Candidații vor depune doar cererea de
binecuvântare la dosar.
8. foaia matricolă cl. V-VII în original

În cadrul examenului de admitere la profilul teologic candidații vor susține, la nivelul
probelor de aptitudini, următoarele probe:
1. Un interviu/colocviu/probă orală, evaluate cu calificativ admis/respins care
constă în:
a) verificarea dicției prin: rostirea unei rugăciuni/poezii, la alegerea candidatului;
b) motivarea alegerii unei unități de învățământ vocațional teologic;
c) verificarea aptitudinilor muzicale, prin intonarea unei cântări religioase, la
alegerea
candidatului.

2. O lucrare scrisă, cu durata de două ore, la disciplina Religie (VCR), evaluată cu
notă, după următoarea tematică:
a) Decalogul: importanța lui în viața omului - clasa a V-a;
SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX
"SF. VASILE CEL MARE" IAŞI
Iaşi, Aleea M.SADOVEANU nr.46
Secretariat – tel./fax 0232-21.70.45
seminarteologiciasi@yahoo.com
www.seminariasi.ro

b) Rugăciunea bază și lumină a vieții creștine - clasa a VI-a;
c) Rugăciunea „Tatăl nostru" - clasa a VI-a;
d) Sfintele Taine în viața creștinilor - clasa a VI-a;
e) Biserica – Lăcaș de închinare și de sfințire a locului - clasa a VII-a;
f) Domnul Iisus Hristos, Lumina lumii - clasa a VIII-a;
g) Sfânta Treime în Sfânta Liturghie și în viața Bisericii- clasa a VIII-a;
Nota prin care se evaluează LUCRAREA SCRISĂ la disciplina Religie constituie
nota finală la proba de aptitudini, și trebuie să fie minim 7 (șapte).
Ierarhizarea finală a candidaților se face în funcție de media finală de admitere (MFA),
care se calculează după următoarea formulă:
(APT + MA)/2 = MFA,
unde: APT = nota finală la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculată conform Punctului II Anexa nr. 2 la ordinul ME nr.
6154/2023);
MFA = media finală de admitere"