| Baca_Aca_1993 a întrebat:

Innebunesc!

Provin dintr-o familie religioasa, cu tente fanatice inspre ale religiei.

Acum cu problemele astea financiare, si-au adancit credintele.

Dau vina pe mine pentru ce-i rau in familie, pentru simplul fapt ca nu-s un credincios ca ei: toate posturile posibile si imposibile, rugaciuni zilnice de cel putin 1 ora pe zi, mers la Biserici in fiecare duminica cel putin, etc etc.
Nu, nu ma simt pregatit ACUM pentru apropierea mea fata de Dumnezeu, si cu atat mai mult la nivelul la care vor ei s-o fac...
Ce e de facut, fratilor?
Personal cred ca doar sa le fac pe plac e singura solutie.

14 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Fa-le jocul. Tine-te tare pana ai sa fii pe picioarele tale. Asta e =/.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă au ajuns la acest stadiu de fanatism, cu vorba bună și argumente nu mai merge. Văd demoni și draci în oricine nu e ca ei sau se întâmplă să aibă o părere diferită și l-ar târî și cu forța în biserică.
Au pierdut de tot contactul cu realitatea.

Ai răbdare până ești pe picioarele tale, până ești complet independent, iar după vezi-ți de viața ta! Îi poți iubi și de la distanță.
Dacă mai aveau un pic de rațiune, nu încercau să te îndepărteze, impunându-ți să fii ceva ce nu ești.

Până una-alta, încearcă să eviți subiectul "religie" și să vă ocupi timpul petrecut împreună cu orice altceva: filme, jocuri, muzică...
Distrage-le atenția și încearcă să reziști! Baftă!

| Zenicide a răspuns:

Prefa-te happy Apoi dupa ce totul merge mai bine explica-le ca de fapt te-ai prefacut in tot acest timp, just for the lulz.

| doctorandus a răspuns:

Tristul adevar e ca cei din familia ta sufera de compulsie obsesiva. E o boala, ai mila de ei.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru doctorandus):

Te-am intrebat ceva?

| doctorandus a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu era un raspuns pentru tine, ci pentru cea care a pus intrebarea.

| ionutzul31 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "apropierea mea fata de Dumnezeu". Personal cred ca Dumnezeu nu iti cere sa mergi la biserica decat o data pe saptamana (si anume Duminica) si sa fii o persoana mai buna.
Nu inteleg de unde si pana unde a aparut chestia cu postu si rugaciunea timp de 1 ora (mai bine meditezi in timpul ala)...iar am scris o gramada...ideeae e ca Dumnezeu trebuie sa fie in sufletul tau si atat.
BAfta!

| RAY a răspuns:

Oare de ce dau vina ca tot raul e din vina ta? sufera de sindormul a da vina pe altcineva si a nu vedea, accepta realitatea adevarata, daca ai fi spus si varsta ta puteam sa te sfatuiesc mai bine, faza e sa mai suporti o perioada in care sa rabzi daca nu ai de ales, parerea mea daca ai fi lasat sa gandesti ai fi ateu, fantatismul religios este un virus ei nu traiesc in lumea asta si intro lume imaginara unde ateii sunt satanisti si ei sunt buni

, solutia e rabda dar nu isi infecta mintea cu religia lor fanatica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune ca ei fa ca tinelaughing

| RaduMD a răspuns:

Întreabă-i: când a cerut Dumnezeu sau Biserica să ne rugăm o oră pe zi? Şi cum anume te poţi ruga din obligaţie? Sigur, poţi spune o rugăciune din obligaţie, dar asta nu înseamnă că te şi rogi.

| vitbsk a răspuns:

Explică-le că scopul ascezei (post+rugăciune) este descoperirea universului lăuntric, adică a chipului lui Dumnezeu în om şi că nu toţi pot urma o anumită linie ascetică.
Explică-le şi ce te împiedică să o urmezi, şcoala, stresul, bombardamentul informatic ce îţi erodează conştiinţa etc.
Fă-i să înţeleagă că nivelul de credinţă al fiecăruia creşte gradual şi nu toţi sunt la acelaşi nivel.

"Dau vina pe mine pentru ce-i rau in familie"

Explică-le că nădejdea este rodul iubirii şi scopul final al creştinilor.

Ca atare să nu mai deznădăjduiască şi să nu te mai învinovăţească.

Uite, citeşte despre dragostea creştină, capitolul 13 din Epistola I către Corinteni a Apostolului Pavel.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13

Aminteşte-le şi părinţilor această epistolă şi spune-le ce te nemulţumeşte (adică ce încălcări ale ei).

Nu uita că singura cale de înţelegere este dialogul deschis, NU te prefă, NU te închide în tine şi NU păstra ură în suflet faţă de religie pentru severitatea părinţilor.

Chiar dacă nu te ascultă la început repetă-le până înţeleg.
Citeşte-le epistola, deoarece cuvântul Scripturii ajunge la sufletul credinciosului.

| vitbsk a răspuns:

"Personal cred ca doar sa le fac pe plac e singura solutie."

Scopul nu e să faci cuiva pe plac, ci, să înţelegi ce vrea Dumnezeu de la tine.
Chiar dacă nu poţi să citeşti multe rugăciuni pe zi, o rugăciune dacă zici, spune-o cu tot cugetul şi din tot sufletul.

Altfel dacă, te prefaci rişti să cazi în depresii şi alte lucruri grele.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Ce religie esti?

| rocco09 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

De ce intrebi? Daca ar fi ortodox l-ar lasa in pace, la disco, sa traga pe nas, sau sa umble cu fetitele mai putin cuminti nu?