| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru agnostici: Cum puteti trai cu sentimentul acela de nu stiu?
Eu unul nu as putea trai cu nesiguranta toata viata, cel mai probabil m-as sinucide sa aflu ce e dincololaughing

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Stai putin, ca nu inteleg. Oricum nu poti afla deoarece Universul are o parte incomprehensibila. Asa ca poti sa halucinezi sa sa spui ca ai descoperit lana de aur sau cu resemnarea unui intelept sa recunosti ca te depaseste.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Recunosc ca sunt lucruri care ma depasesc, dar nu as putea trai neestiind de unde provin incotr-o ma duc. Ca in rest eu nu vad lumea alb negru, nici nu am cum ca lumea nu e asa cum credem noi, dar eu vorbeam de originea omului, scopul, in sensu asta nu pot trai nestind.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu toate acestea traiesti.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Asa e

NOname
| NOname a răspuns:

Să înţeleg că eşti unul dintre îngâmfaţii care pretind că ştiu totul şi este cum spun ei?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu, am zis ca sunt uluit ca aveti atata curaj sa recunoaste-ti ca nu stim nimic sigur, eu unul nu as putea trai in felul asta. Atata tot, deci nu sunt imganfat din contra va respect.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"...eu unul nu as putea trai in felul asta."

O spui de parcă nu ai avea nesiguranţe şi chiar ai fi convins că ştii totul.
Dacă e aşa, e doar o amăgire, o iluzie.
Nu mai bine din start recunoşti că sunt multe lucruri care te depăşesc? Eu una, ştiu că sunt prea mică şi unde nu ştiu 100% nu pot să pretind că ştiu.

Cam aşa arată "atotştiutorii", care strigă că "ştiu" şi trag şi pe alţii după ei...la fel de "ştiutori":
http://i.imgur.com/mL929Vd.png

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Asa e nu zic ca-s atotstiutor, dar nici prea mult nu stiu, adica sa zic nu stiu de unde provin, nu stiu incotro ma duc nu am un scop exact in viata innebunesc, daca stau sa ma gandesc pe bine chiar nu se stie nimic exact ci totul este despre a crede, dar asfel as lua rasna.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

"O spui de parcă nu ai avea nesiguranţe şi chiar ai fi convins că ştii totul.
Dacă e aşa, e doar o amăgire, o iluzie. "
Ba am, dar am slabiciunea de a sta mai bine in banca.

| RAY a răspuns:

Dar ce parere ai despre ateii care nu cred in absolut nimic?
sa vezi acolo nesiguranta suta la suta
culmea si eu sunt in categoria aia nu cred in absolut nimic, nu sunt sigur de nimic, intrebarea e poti fi sigur de ceva?
de faptul ca nu exista dumnezeu si viata de dupa sunt convins de restul nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eh deci practic tu ai o siguranta ca nu exista dumnezeu, si viata dupa, iar restul intrebarilor sunt care e originea universului, omeniri etc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt sigur ca am descoperit originea materiei cu adevarat ceva lipseste, cred in big bang, evolutie etc dar nu cred in exactitate la asta m-am referit la adevar absolut

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asa, dar si daca vorbim de big bag ray, exista o mica problema, si anume daca inainte de big bang era vid cum sau dezvoltat legile fizici? Fizica poate actiona in vid?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Legile fizici au evoluat si ele in timp, fizica nu functioneaza in lumea cuantica

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tocmai daca nu functioneaza cum a crescut temperatura ca sa de-a o asemenea explozie?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost o eliberare de energie, nu e vb de temperatura, putea sa fie antigravitatie care sa extinda acel spatiu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aha, si acel spatiu se intinde la infinit nu? Dar mai exista teoria multiversului, care spune ca exist diferite universuri daca toate exista pe aceiasi "unda" nu ar trebui sa se cioneasca la un moment dat cum se cionesc 2 galaxii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,daca va exista materie, s-a dovedit ca universul este un expansiune cel care a descoprit a fost hubble care a observat ca stelele se indeparteau unele fata de altele, nu s-a dovedit asta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stiu

| Lizzu a răspuns:

De ce te-ai sinucide?
Odata ce o faci nu te mai poti intoarce,cred eu.

E un sentiment de "nu stiu" poate temporar sau poate, pentru unii, permanent care dureaza toata viata.

Unii oameni mai vad si in gri nu doar alb si negru. Viata este colorata si in gri, cel mai mult in gri...
Decat sa fii sigur de ceva ca e sau nu e, mai bine stai deoparte, in afara oricaror tensiuni si analizezi ambele situatii...

Eu asa fac...

| Scarbo a răspuns:

Incerc sa aflu adevarul cat inca mai am chef.

| BogdanVasc a răspuns:

Ce e "dincolo" unde? In pamant? Iti spun eu, in pamant este... pamant.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Deci se vede de la o posta ca esti ateu, eu am intrebat agnostici nu ateii

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, nu vreau sa-ti jignesc religia sau sa-ti provoc soc mintal si sa te conving sa abandonezi ce crezi, dar, s-a dovedit de ani buni ce efecte are moartea clinica. Orice mort poate fii readus la viata prin schimbarea organelor, si din afirmatia asta rezulta ca nu exista spirit/duh/suflet in om, ci organe care functioneaza si se ajuta reciproc.

P.S.: Nu are legatura ce sunt eu, ateu, sau ce scrie pe un act, conteaza sa te gandesti logic si sa nu te lasi niciodata influentat neconditionat de oameni care au fost influentati si ei la o anumita varsta.
Religia este ca un drog, ajungi sa consumi putin, dar nu te mai poti lasa, si toti oamenii se duc de rapa cu mintea. Inteleg ca parintii ti-au zis ca e bine ca esti religios, dar daca te droghezi cu asta, o sa ajungi dependent, si daca ai putea gandi dupa moartea, ti-ai fii dorit sa fii drogat cu heroina decat cu religie.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Cine zice ca sunt crestin?

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce judeci pe altul ca e ateu?

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Nu am judecat, dar am zis ca: eu unul nu am puterea de a trai in nesiguranta, si am zis ca din contra ii respect, iar aici nu era vorba de ateism ci agnosticism

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci se vede de la o posta ca esti ateu"
Eu de asta vorbesc...

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Aha, pai agnostici zic nu stiu ce e dincolo de viata dar cred ca e ceva pe cand un ateu denota tot atata siguranta aproape ca un crestin deci cam de asta am zis ca se vede ca esti ateu

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Insfarsit un om care intelege, si nu injura cand il contrazic.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Inteleg,deoarece am trecut prin crestinism, ateism, satanism iar acum sunt departe de toate, sincer nu stiu ce sunt dar caut o anumita siguranta asupra origini mele si in ce cerc ma incadrez eu

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii propria religie, va fi cel mai bine, if you know what I mean.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanVasc):

Cam asa ceva