| PorumbRodica1965 a întrebat:

Isus le-a zis:,, Foarte adevarat va spun: Eu eram inainte ca Avram sa vina in >existenta"(Ioan 8:58) Cum explicati acest verset?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Isus este inca de la inceput. La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu. Isus este prezent la creatie. Vedem ca Dumnezeu spune:,, Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,,

| PorumbRodica1965 explică (pentru EmaS):

Da ai spus bine :,, Isus era prezent de la-nceputul creatiei lui Dumnezeu ", tocmai de aceea este numit Fiul intai nascut din toata creatia " sau este inceputul creatiei lui Dumnezeu (Proverbele 8:22)Apreciez raspunsul tau.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu ce parere ai, Biblia este sau se refera la ceva real (literar) sau la ceva imaginar (viziuni si povestioare)? Daca faptele din Biblie se refera la ceva real atunci ISUS este dinainte de Avraam ca existenta fizica, daca este ceva simbolic atunci TOATA CREDINTA TA ESTE INUTILA. Hotaraste-te ce vrei de la Dumnezeu, fapte reale sau doar vorbe frumoase si sperante desarte.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Pot sa-ti raspund printr-o noua intrebare? Ce fel de persoana este Dumnezeu? Dar Isus astazi?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De unde sa stiu eu cum este Dumnezeu cand insusi Fiul Sau spune ca nimeni de pe pamant nu LA VAZUT decat EL?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Tocmai de aceea trebuie sa-ti pleci inima la invatatura biblica daca doresti sa citesti in Ioan 17:5; Doar Isus a coborat din cer, si a depus marturie despre tatal sau Coloseni 1:15-17; Biblia spune ca Dumnezeu este,, spirit " -persoana(e) invizibile ochiului uman, sursa de viata si putere.Iar parerea, pe care multi oameni o au astazi, ca,, nu cred numai in ceea ce vad, nu este raspandita fara motiv. Traim intr-o lume care pune accent pe bunuri materiale. Dar daca sunteti o persoana realista, putem sa ne dam seama ca exista unele lucruri pe care nu le putem vedea cu ochii nostri, dar credem in existenta lor deoarece avem motive intemeiate. Sa ne gandim la aerul pe care-l respiram. Cand adie vantul il simtim. Simtim ca ne umple plamanii cu toate ca nu-l vedem. Faptul ca-i simtim sau vedem efectul ne da motive sa credem in existenta lui. Nu-i asa? Sau, nu vedem forta gravitatiei,. Dar cand lasam sa cada un obiect, intelegem ca aceasta forta este in actiune. Nu vedem nici mirosurile, dar le simtim. Nu putem vedea nici undele sonore, dar le percepem cu urechea. Asadar, credem in existenta lucrurilor pe care nu le putem vedea atunci cand avem motive obiective.nu sunteti de aceeasi parere? Avem dovezi ca Exista un Dumnezeu invizibil? Daca se poate sa citesti in Psalmul 19:1; Psalmul 104: 24: Romani 1:20 Gandeste-te, oare ordinea naturala, a fost inventata de-o minte umana? Si avem multe dovezi in acest sens.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu cred cu tarie si sunt sigur de Dumnezeu dar acesta nu este invizibil ci se afla in alt loc, asemenea cum noi stim unii de alti, comunicam dar nu ne vedem, nu suntem invizibili ci in locuri diferite. Dumnezeu este totusi prezent printre noi prin a treia persoana a dumnezeirii, Duhul Sfant.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Buna dimineata! Dupa parerea mea, iti sugerez fara incetare sa studiezi (citire si aprofundarea subiectelor ) Biblia cu Martorii lui Iehova, care daca doresti vin la domiciliul tau. Studiul este gratuit, placut si te asigur ca iti va deschide noi orizonturi in cunostine adevarate.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Absolut, am studi zilnice din Biblie si o data pe saptamana la biserica, de aceia va invit pe toti Martori lui Iehova sa veniti in SABAT la oricare dintre bisericile noastre unde se tin studii biblice, cele mai bune de pe planeta pamant, garantez. Vei avea sigur parte de noi descoperiri din Biblie. Poti veni si cu o Biblie sinodala ortodoxa sau catolica, sunt foarte bune si ofera intelegeri profunde dar oricare model este binevenit iar daca nu ai sigur vom face rost de una si pentru tine.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Ei bine, sa inteleg ca faci parte din cultul Adventist?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Multumesc pentru invitatia ta. Esti dragut.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tu chiar nu citesti comentariile lui milan9?
Da, asa sunt.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Sa nu-ti fie cu suparare dar nu mai citesc de mult comentariile lui Milan9, pentru ca de,, popa ce-i " scrie numai aiureli. Nu raspunde la subiect ci-l ocoleste. Nu vede, sau nu vrea sa vada realitatea, asa ca nu-mi mai obosesc mintea periindu-l ca-i,, beton ". Stii cum este, cine accepta ceea ce ne invata in realitate Biblia este bine, putem colabora, doar nu suntem in jungla, cine nu, nu este obligat sa accepte adevarul. Nu? Doar eu nu la adresa mea vreau sa depun o marturie temeinica, nici nu ma laud cu persoana mea, lauda doresc sa-i aduc lui Dumnezeu si Fiului Sau Isus, care ne-a scos din bezna grea a acestei lumii instrainate de Dumnezeu.Da, ma bucur totusi pentru tine, ca poti purta un dialog, si ai permis Bibliei sa faca parte din viata ta sau a familiei tale.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Danut, pot sa te intreb ceva? Care este situatia cu Sabatul? Cand se tine, ce rol are? Ce este? Pentru cine a fost lasat, cat timp? Cu argumente te rog. Multumesc.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cunoasterea rationala despre Dumnezeu o descoperim numai prin Biblie. Biblia este cuvantul lui Dumnezeu adresat oamenilor. Fara Biblie nu am sti de Dumnezeu si ceea ce doreste acesta in dreptul nostru.
SOLA SCRIPRURA este modelul urmat de adventisti. Numai si numai Biblia.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Raspunde-mi la ceea ce te-am intrebat.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In primul rand imi cer scuze pentru intarziere dar sunt la servici de dimineata pana seara
si mai m-am trezit cu ceva neamuri in vizita de prin strainataturi asa ca nu am avut timp
liber mai deloc.
In primul rand ar trebui sa facem o distinctie intre cele doua Testamente asa cum si
istoria face acelasi lucru: Inainte de Hristos si Dupa Hristos sau Era noastra. Dumnezeu
aminteste de aceste Doua Testamente ca despre MARTORI SAI: Apocalipsa 11, 3. Voi da celor
doi martori ai mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile.
4.Acestia sunt cei doi mãslini si cele douã sfesnice, care stau înaintea Domnului
pãmântului.
De ce am adus vorba despre cele doua Testamente, deoareece marea majoritate a
crestinilor sustin ca Legea Morala a fost doar pentru evrei iar in Noul Testament
aceasta nu mai este valabila, de aici si problema cu ziua de inchinare.
Incepem de la creatie, dupa creatie Dumnezeu face un lucru NEMAIINTALNIT in Biblie,
Sfinteste ceva, sa citim:
Geneza 2, 2. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua
a saptea S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a
odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Punem urmatoarele intrebari:
1) A mai sfintit Dumnezeu si o alta zi din saptamana? NU, nu scrie nicaieri in Biblie
ca ar mai fi facut asa ceva.
2) Era omul (barbatul+femeia) creiat cumva EVREU, NU, bine inteles caci astfel am fi
toti evrei.
3) A fost Legea Morala data cumva doar pentru evrei, stiau cumva inaintasi evreilor
de LEGEA lui Dumnezeu, sa vedem:
Stim ca Avram nu era evreu deoarece nu exista natia evreeasca pe atunci, nu aparuse
inca iar Avram era din UR. CE spune Dumnezeu lui Avraam:
Geneza 26, 4. Îti voi înmulti sãmânta, ca stelele cerului; voi da semintei tale toate
tinuturile acestea; si toate neamurile pãmântului vor fi binecuvântate în sãmânta ta,
ca rãsplatã
5. pentru cã Avraam a ascultat de porunca Mea, si a pãzit ce i-am cerut, a pãzit
poruncile Mele, orânduirile Mele, si LEGILE Mele."
Uite cum Legea Morala vine de la creatie inainte de aparitia evreilor. Dumnezeu se
axeaza pe evrei dorind sa faca din acestia PREOTII OMENIRII totodata instruindu-i
pentru a prefigura venirea lui Hristos, MESIA, salvatorul omenirii.
Dupa sutele de ani de robie, evrei nu mai stiau nimic despre Legea Morala care include
si SABATUL.
Se induce artificial ideea ca cele 10 porunci sau Legea Morala ar fi a lui Moise, GRSIT,
Legea Morala a fost SCRISA de Dumnezeu iar legile lui Moise, de Moise.
Exodul 31, 18 18. Când a isprãvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat
cele douã table ale mãrturiei, table de piatrã, scrise cu degetul lui Dumnezeu.
Exodul 32, 15. Moise s-a întors si s-a coborât de pe munte, cu cele douã table ale
mãrturiei în mânã. Tablele erau scrise pe amândouã pãrtile, pe o parte si pe alta.
16. Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, si scrisul era scrisul lui Dumnezeu, sãpat
pe table.
Dupa cum sti Moise a spart primele doua table ale Legii dar Dumnezeu le scrie din nou:
Exodul 34, 1. Domnul a zis lui Moise: "Taie douã table de piatrã ca cele dintâi, si Eu
voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintâi pe care le-ai sfãrâmat.
4. Moise a tãiat douã table de piatrã ca si cele dintâi; s-a sculat dis de dimineatã,
si s-a suit pe muntele Sinai, dupã cum îi poruncise Domnul; si a luat în mânã cele douã
table de piatrã.
28. Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile si patruzeci de nopti. Si nu a mâncat
deloc pâine, si n-a bãut deloc apã. Si Domnul A SCRIS pe table cuvintele legãmântului,
cele zece porunci.
De aici vedem diferenta dintre Legea Morala scrisa de Dumnezeu si celelalte legi
scrise de Moise:
Exodul 34, 22. Sã tii sãrbãtoarea sãptãmânilor, a celor dintâi roade din secerisul grâului,
si sãrbãtoarea strângerii roadelor la sfârsitul anului.
23. De trei ori pe an, toti cei de parte bãrbãteascã sã se înfãtiseze înaintea Domnului
Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel.
24. Cãci voi izgoni neamurile dinaintea ta, si-ti voi întinde hotarele si nimeni nu-ti
va pofti tara, în timpul când te vei sui de trei ori pe an ca sã te înfãtisezi înaintea Domnului Dumnezeului tãu.
25. Sã n-aduci cu pâine dospitã sângele dobitocului jertfit în cinstea Mea; si carnea din \
jertfa praznicului Pastelor sã nu fie tinutã în timpul noptii pânã dimineata.
26. Sã aduci în casa Domnului, Dumnezeului tãu, pârga celor dintâi roade ale pãmântului.
Iedul sã nu-l fierbi în laptele mamei lui."
27. Domnul a zis lui Moise: "Scrieti cuvintele acestea, cãci pe temeiul acestor
cuvinte închei legãmânt cu tine si cu Israel!"
Ioan 7, 22. Moise v-a dat porunca privitoare la tãierea împrejur; nu cã ea vine de la Moise,
ci de la patriarhi, si voi tãiati împrejur pe om în ziua Sabatului.

Legea si Sabatul in noul testament
In Matei Domnul Hristos anicipeaza tendintele actuale Privind Legea lui Dumnezeu sau Legea Morala:
Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric,
ci sã împlinesc.
Matei 5, 18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o
iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
Oare Hristos tinea Sabatul:
Matei 12, 8. Cãci Fiul omului este Domn si al Sabatului."
Luca 4, 16. A venit în Nazaret, unde fusese crescut; si, dupã obiceiul Sãu, în ziua Sabatului,
a intrat în sinagogã. S-a sculat sã citeascã,
31. S-a coborât în Capernaum, cetate din Galilea, si acolo învãta pe oameni în ziua Sabatului.
Luca 13, 10. Isus învãta pe norod într-o sinagogã în ziua Sabatului.

Ce spune Pavel despre Legea Morala, Sabatul zilei a saptea si tinerea acestora:
Romani2, 13. Pentru cã nu cei ce aud Legea sunt neprihãniti înaintea lui Dumnezeu,
ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihãniti.

Ce spune Dumnezeu cu privire la Legea Sa pentru viitor:
Evrei 8, 10. Dar iatã legãmântul, pe care-l voi face cu casa lui Israel dupã acele zile,
zice Domnul: "Voi pune legile Mele în mintea lor si le voi scrie în inimile lor; Eu voi
fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu."
Oare Dumnezeu sa fi intrerupt existenta si valabilitatea Legi Sale doar pentru o perioada,
DE CE?
Se mai sustine de catre uinii ca Sabatul s-ar fi schimbat dupa Hristos in dumninica,
hai sa vedem ce spune Biblia:

Cand se rugau NEAMURILE:
Fapte 13, 42. Când au iesit afarã, Neamurile i-au rugat sã le vorbeascã si în Sabatul viitor
despre aceleasi lucruri;
44. În Sabatul viitor, aproape toatã cetatea s-a adunat ca sã audã Cuvântul lui Dumnezeu.
Fapte 14, 2. Pavel, dupã obiceiul sãu, a intrat în sinagogã. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi,
FA18, 4. Pavel vorbea în sinagogã în fiecare zi de Sabat, si îndupleca pe Iudei si pe Greci.
Sambata sau duminica, ce spune Apostolul Neamurilor:
Evrei 4, 9. Rãmâne dar o odihnã ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.
10. Fiindcã cine intrã în odihna Lui, se odihneste si el de lucrãrile lui, cum S-a odihnit
Dumnezeu de lucrãrile Sale.
11. Sã ne grãbim dar sã intrãm în odihna aceasta, pentru ca nimeni sã nu cadã în aceeasi
pildã de neascultare.
12. Cãci Cuvântul lui Dumnezeu este viu si lucrãtor, mai tãietor decât orice sabie cu douã
tãisuri: pãtrunde pânã acolo cã desparte sufletul si duhul, încheieturile si mãduva,
judecã simtirile si gândurile inimii.
13. Nici o fãpturã nu este ascunsã de El, ci totul este gol si descoperit înaintea ochilor
Aceluia, cu care avem a face.
14. Astfel, fiindcã avem un Mare Preot însemnat, care a strãbãtut cerurile - pe Isus,
Fiul lui Dumnezeu - sã rãmânem tari în mãrturisirea noastrã.

Oare cine sunt sfinti lui Dumnezeu:
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu
si credinta lui Isus.
Legea Morala este Legea dupa care vor fi judecati TOTI oameni, daca nu este Lege
nu exista forma de separare intre buni si neascultatori iar Dumnezeu spune ca vor
fi intr-o parte caprele si in alta oile, deci va veni JUDECATA iar daca nu este
LEGE atunci dupa ce vom fi judecati? Legea are punctul culminant in Porunca a
Patra care este singura porunca in care se arata ca Dumnezeu este CREATORUL omenirii
si suntem indemati sa ne inchinam Lui in ZIUA LUI.
Oare cine isi permite sa atace acest lucru?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

E raspunsul dorit?

| AvalohAlyn a răspuns:

Ca Iisus Hristos face PARTE din Dumnezeu.e Dumnezeu intrupat si El este inceputul si sfarsitul, Alfa si Omega.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AvalohAlyn):

Ai vrea daca nu te incomodez sa vorbim in particular, la mesaje?