| Inferno a întrebat:

"La început era Cuvântul..."
Nu credeti ca ar fi mai corect sa spunem "informatia", decat "cuavantul"? Cred ca ar trebui rectificat aici. Stiti cumva daca pot sa trimit B.O.R o solicitare de acest soi, prin care cer rectificarea termenului?
La ce adresa o trimit?
Multumesc.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Lasa-te pagubas!
Asta ar insemna sa modifice milioane de biblii

| CristiB93 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vaticanul le modifica periodic, in functie de evolutia oamenilor, incearca sa se mentina pe linia de plutire.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus e Cuvantul, caci prin cuvant s-a nascut Evanghelia christica.

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Adevăr grăieşti!
Isus este cuvântul, o poveste, o fabulaţie, un mit. Vezi, la nivel subconştient o ştii şi tu.

| suffarstar a răspuns:

Nu cred ca se refera la informatie. De fapt, in prima parte in Geneza se subintelege caci cunoastera egocentrica este prima bariera in spiritualitate.

| AndreescuMMO a răspuns:

Nu credem, deoarece se refera la o persoana, nu se refera la o informatie cum crezi tu.

| Ilie0 a răspuns:

Ramane cuvantul

| mirovi a răspuns:

Nu are rost sa trimiti nici o solicitare pentru rectificarea termenului deoarece biblia a fost scrisa in urma cu 2000 de ani si ceva iar atunci cuvintul "informatie" nu exista asa ca nu aveau cum sa-l scrie.
Oricum si oamenii de stinta au cam ajuns s-au sunt pe cale sa ajunga la concluzia ca la inceput a fost informatia apoi energia si substanta (materia)