| veniamin a întrebat:

Credeti ca B.O.R. va putea iesi din jocurile politico-ecumeniste? Cum?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Sunt multe motive care duc catre aceasta concluzie. 1-Intelegerea cu biserica catolica care si-a facut ca scop primordial (unul dintre ele) unificarea religilor crestine ( bineinteles sub dominatie papala). Dovada este sub ochi fiecaruia, dar in general noi vedem ce ni se arata sau unde ne poarta interesul. Dovada este intrarea Romaniei in UE. Aceasta alianta nu avea nici un motiv sa ne primeasca in ea (in halul in care suntem) decat daca erau obligati. Vezi intelegerea dintre presedinti Americi, Rusiei si Papa din perioada 89-90. Venirea ambasadorului Vaticanului in Romania din 90, reactia guvernului, presidentiei, BOR-ului si apoi ce a urmat. 2-Institutionalizarea Biserici Ortodoxe, prin acest fapt
biserica a devenit o institutie de stat si se supune comenzilor politice. 3-Indepartarea preotimi (clerului) de populatie (laici). 4-Preotimea a devenit o meserie (afacere) si nu o dedicare spirituala. 5-Indepartarea Biserici de Cuvantul lui Dumnezeu si aplecare tot mai mare catre obiceiuri, ritualuri si traditi necrestine. 6-Indepartarea Biserici chiar de Crezul Ortodox. 7-Preluarea unor traditi catolice in ritualul ortodox, motiv de despartire anterioara. 8-Timpul (aici te las pe tine sa desoperi motivul). etc., etc. Sunt multe de spus, dar nu sunt eu in masura sa judec pe cineva. Este doar o modesta opinie personala.

6 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Niciodata, pentru ca clerul este ateu. Interesele si banul fac legea in politica si deasemeni in biserica. Puterea si dorinta de resurse financiare au facut ca politica si biserica sa aiba interese comune mpotriva cetatenilor. BOR este o institutie murdara.

| danut a răspuns:

Sigur nu.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Printr-o improspatare a fetei bisericii. Prin schimbarea mentalitatii celor care conduc, in sensul ca in primul rand nu trebuie sa uite ca ei predica de fapt iubirea. Printr-o reorganizare obiectiva a bisericii, chiar daca mai pica si ceva "scaune". Prin unitate si readoptarea practica in viata a afirmatiei: "care va vrea să fie cel dintâi între voi, să fie slujitorul tuturor". Prin colaborarea cu celelalte biserici ortodoxe din lume. S-ar putea astfel realiza o unitate, pe care crestinul de astazi ar intelege-o mai usor. Deasemenea aceasta schimbare va porni si de la cei care nu au functii in B.O.R., dar care inseamna de fapt poporul lui Dumnezeu. Ei sunt cei care trebuie sa ia atitudine si sa nu mai permita abuzuri, superstitii si spiritul de turma care li se impune. Si de ce nu, adaptarea la viata contemporana in care traim. De fapt Dumnezeu este mai modern decat noi toate generatiile la un loc. Chiar daca nu are legatura cu intrebarea de fata, este necesara cu siguranta renuntarea la limbajul arhaic. Cand lasi crestinul sa gandeasca si ii accepti logica, ii accepti atunci si criticile, in cazul in care ai gresit. Dar sunt necesare cateva generatii...

Răspuns utilizator avertizat
| kai a răspuns:

Ecumeniste? aici fara politica si religie.laughing

| veniamin explică:

Danut, de ce crezi că nu se va putea ieşi din acest joc ecumenist şi politic în acelaşi timp?