| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc la popa din saraceni, care prin munca, a fost un exemplu viu de ridicare din randul puturosilor si lenesilor, a intrat in randul oamenilor.ma uit la biserica actuala, ca fiind o umbra a celei din ceruri, si ma gandesc la preotii pe care-i cunosc. oameni harnici, gospodari, buni crestini si adevarati ortodocsi.deasemeni nu le caut o scuza, dar daca un muzicant traieste de pe urma instrumentului sau, un doctor de pe urma profesiei sale, eu otelar, de pe urma topirii metalelor. e logic, si preotii sa traiasca de pe urma predicarii evangheliei. Dar ca administratori ai banilor si bunurilor, va intreb; care sistem e mai gospodaresc, si mai chibzuit in aceste vremuri? cel laic, care ne-a adus unde ne-a adus? sau cel religios care dupa cum vedeti prospera? ca banii publici sunt administrati de politicieni si functionari.Si doar o parte primesc religiile.in rest e sustinerea membrilor comunitatilor rspective? nu credeti ca bisericile prefigureaza un viitor rai, iar guvernele lumii un viitor iad? fiindca sa ma ierte cel de sus, si sa ma iertati si voi, facand abstractie de ce au popii si politicienii, eu asa vad. voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Se spune ca in vremurile din urma multi preoti isi vor pierde credinta si vor cadea in patimile omenesti, fuga dupa avere, dupa faima, dar intre spini exista si crini!

2 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

Politicenii ca politicienii dar cu popii care au in curte A6 ce facem? Sau cu popii care "deschid cartea" (prezic viitorul folosind Biblia, lucru strict interzis; caz prezentat la "Romania, Te Iubesc!")? Sau cu functionarii care au un salariu de 2 lei?

| pinguuina a răspuns:

Bisericile? La fel ca-n guvern se învârt banii şi aici. Banul, ochiul dracului!