| anonim_4396 a întrebat:

Mandria nu este un pacat? Sectanctii spun ca stiu totul, nu este asta o mandrie, un pacat?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu aici este păcatul.
Ei spun că numai ei vor fi salvați.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Ci cel ce se laudă să se laude că are pricepere şi că Mă cunoaşte, că ştie că Eu sunt Domnul care fac milă, judecată şi dreptate pe pământ! Căci în acestea găsesc plăcere Eu, zice Domnul." (Ieremia 9:24)

| chuckmanson a răspuns:

Mandria este un lucru foarte important în opinia mea. Orice om bun trebuie să aibă mandrie față de el/ea, pentru că mandria ne asigură că vom avea grijă de noi și că ne vom putea comporta bine față de alții. Ăsta e unul dintre motivele pentru care supremațiile religioase au încercat mereu să stoarcă oamenii de mândria lor. Desigur, poți avea prea multă mândrie, dar dacă nu ai deloc mândrie nu mai onoare și rușine. Iar religia este de multe ori o scuză pentru oamenii care nu au niciuna din acele calități.

| Helper07 a răspuns:

Nimeni nu stie totul in afara de Dumnezeu. Fiecare dintre noi a primit o lumina (cunoastere), dupa care vom fi judecati. Nu vom fi judecati pentru ce n-am stiut. Totusi, ceea ce stim, trebuie sa pazim si mai trebuie sa cautam sa stim tot mai mult chiar daca niciodata pe acest pamant nu vom sti si nu vom intelege totul. Mandria e un sentiment care duce spre pacat, ea a fost morivul aparitiei pacatului in univers. Crestinii care se mandresc cu ce cunosc trebuie sa stie ca nu cunosc decat ceea ce le-a descoperit Dumnezeu, cum te poti mandri cu ceva ce nu e al tau?

| sadrian46 a răspuns (pentru Helper07):

Nimeni nu stie totul in afara de Dumnezeu.
De unde știi tu asta? Unde scrie asta?