| MisFit20 a întrebat:

Oamenii buni ajung in rai cei rai in iad, oke! Cei din rai sunt rasplatit, insa cei din iad sunt chinuiti de diavol, right? Asta inseamna ca Diavolul e o entitate buna, nu? avand in vedere ca ii pedepseste pe cei rai, asta e concluzia.
Intrebarea este: Diavolul e o entitate buna sau nu?

Răspuns Câştigător
| RaduRadu01 a răspuns:

Bravo!
Realizaţi că doctrina chinului veşnic în focul iadului nu doar că sfidează raţiunea, dar este şi o blasfemie care îl dezonorează pe Dumnezeu şi îi îndepărtează pe oameni de El.
Gândeşte-te la încă un aspect: dacă Satan îi chinuie în iad pe cei care nu ascultă de Dumnezeu, înseamnă că între Dumnezeu şi Diavol există un fel de colaborare; că Satan îi "prestează servicii" lui Dumnezeu, ori Biblia arată că sunt entităţi totalmente opuse.
Argument suplimentar:
Romani 16:20 spune: "Iar Dumnezeul care dă pacea îl va zdrobi în curând pe Satan sub picioarele voastre."
Se pare că Satan va fi nimicit, va fi distrus. Cine rămâne de "fochist" în iad? laughing

51 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Bullshit. Adevarul e ca nu stie nimeni si noi doar ne dam cu parerea.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu Dumnezeu este cel ce pedepseşte! Ceea ce va aduce suferinţă unora dintre suflete este tocmai îndepărtarea lui Dumnezeu. Iar dacă de Dumnezeu s-au îndepărtat, un alt motiv de suferinţă va fi acela al "companiei" îngerilor răi...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum să fie diavolul o entitate buna? Este un eşec total faptul că unii oameni aleg îndepărtarea de bine, de Dumnezeu. Suferinţa acelora nu este un lucru bun pentru nimeni.
Nu. Nu are cum să fie văzut astfel...

| andreiush25 a răspuns:

Nu exista Iad si Rai...toti expiram la un moment dat si atat. Caz inchis :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O situatie (filozofica/imaginara dar si reala) are mai multe fatade, depinde din ce unghi privesti.

| RAY a răspuns:

Stai putin ai gresit care om e bun din 2, 1 miliarde de crestini? fi serios toti sunt rai

| 4b a răspuns:

Nu mai exista bun si rau...toti suntem pacatosi; nu te chinuie diavolul, ci pacatele, si arzi si ciaules.

| milan9 a răspuns:

Spui că diavolul îi va pedepsi pe cei răi, şi nu eşti prea departe, dar nu este aceasta o acţiune bună sau necesară. Este doar o consecinţă, doar un eşec!

Dar în mod clar nu Dumnezeu este cel ce pedepseşte! Ceea ce va aduce suferinţă unora dintre suflete este tocmai îndepărtarea lui Dumnezeu. Iar dacă de Dumnezeu s-au îndepărtat, un alt motiv de suferinţă va fi acela al "companiei" îngerilor răi... iar existenţa acestora este VEŞNICĂ:
- "…focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."(Matei 25, 41)
- "Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.(Iuda 1, 6)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…
De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", o "investiţie" pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deci în mod categoric, diavolul nu e o entitate bună!
Întrebarea este dacă omul riscă să îi calce pe urme? Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?
Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| MisFit20 explică (pentru RaduRadu01):

Cel mai bun raspuns, si nu pentru ca asta vreau sa aud. Daca Dumnezeu ne iubeste atat de tare, atat de mult, indiferent de actiunile noastre ar continua sa ne iubeasca, nu conteaza cate greseli am facut. Daca ar fi vrut sa toti sa asemenea lui (buni, iubitori etc) de ce nu ne-a facut perfecti? Keep Safe.

| Mădă0611 a răspuns:

Treaba sta in felul urmator: dumnezeu e bine/bun, apropierea de el inseamna viata, fericire, liniste, lumina..., diavolul e rau pentru ca incearca sa te departeze de dumnezeu aducandu-ti moarte, tristete, neliniste, intuneric..., nu te pedepseste el, nu pedepseste raul, ci te duce, cu voia ta, intr-un loc unde nu exista dumnezeu, de asta e rau. Sunt atee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e asa: Satan ii pedepseste pe respectivi pentru ca nu l-au slujit, din cate am inteles cei ce il slujesc pe Satan sunt rasplatiti atat in viata aceasta cat si in cea de apoi.

| danay72 a răspuns:

Nu,iar iadul in Biblie se refera la moarte sau distrugere eterna. Apocalipsa21:8.Dar e foarte bun argumentul tau pentru persoanele care cred in chinul iadului, ca sa inteleaga ca Dumnezeu si Biblia nu e de acord cu asa ceva ci e doar o figura de stil folosita legat de iad.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" înseamnă „distrugere eternă"! Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva zile şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică!

Pentru lămurire, Biblia oferă zeci și zeci de exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalte!

| milan9 a răspuns:

Pe scurt, raiul înseamnă o apropiere de Dumnezeu ca Sursă a vieţii şi a fericirii în diversitatea cu care El deja ne-a obişnuit.

…Iar locul de suferinţă, este locul celor care în virtutea libertăţii lor s-au îndepărtat de Iubirea lui Dumnezeu. Egoismul lor în faţa semenilor şi a Divinităţii poate determina o astfel de stare de încrâncenare spre rău.

Ca să-ţi imaginezi că o astfel de împietrire a sufletului în îndepărtarea de Dumnezeu există, gândeşte-te la duhurile răutăţii, care ştiu calea de întoarcere dar pot totuşi să refuze orice formă de sinceritate şi recunoştinţă...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este iubire, el nu ucide pe nimeni, nu "desființează" sufletul nimănui. Toate sufletele sunt veșnice!

Păcatul este foarte mare, iar asta concret va însemna îndepărtare de Dumnezeu, o negare conştientă a Lui şi a promisiunilor Sale, a darurilor Sale!

Pe de altă parte, nici un suflet nu va muri, ci va trăi veşnic (depinde dacă în preajma lui Dumnezeu sau în îndepărtare totală de Darurile Sale) pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| DRAGOS788 a răspuns:

Pai daca diavolul chinuie inseamna ca e sadic si un om/entitate sadica nu reprezinta binele.

| Analytical a răspuns (pentru MisFit20):

Pentru ca ti-a dat libertatea sa alegi. Se poate iubire cu forta? Pai vezi?
Logic este atunci cand nu crezi in nimic, incercand sa te strecori in mintea oricui pentru a-l aduce de partea ta(ateii). De fapt nu stiu de ce se declar atei pentru ca ei oricum nu cred in nimic. Dar atei credeti ca sunteti? De ce sustineti asta, pe ce baza? Si cu cata convingere, onoare etc.
Dumnezeu a pus dorinte in noi: de cunoastere, de mai bine, de fericire, de iubire, si se mai pot continua. Normal ca in orice Scary movie trebuie sa existe si bad gay. Pacat ca se cheama Satan, Diavol si alte dialecte.
Rau fac, stand si crezand ca, creierul meu stors pe niste taste iti vor aduce adevarul. E nevoie de mila si indurare pentru asta, nu de mine.

| fuzzer a răspuns:

Asta-i una dintre invataturile false ale crestinatatii.ce trebuie tu sa sti.Raiul si Iadul nu exista.Gandeste-te in biblie se spune ca Dumnezeu este iubire.cum ar putea un tata bun si iubitor sa-si pedepseasca copilul bagandu-i mana in foc? dar sa si-l chinuie vesnic intr-un foc? apoi logic satan ii chinuie pe oameni la cererea lui dumnezeu, deci dumnezeu colaboreaza cu satan. FALS. Ortodoxia sustine ca satan sau diavolul este proprietarul sau creatorul iadului.FALS.Singurul care a creat cv este Dumnezeu.deci Iadul nu exista.

| MisFit20 explică (pentru Analytical):

Nu sunt ateu, nu sunt credincios dar am interese spirituale.Nu trag pe nimeni de partea mea.