| DanionM a întrebat:

,,Pacatul" este un esec. Care sunt consecintele lui in viata de zi cu zi?

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pacatul, un concept religios care nu afecteaza viata de zi cu zi.

| danay72 a răspuns:

Tendinta noastra e de a face ce e rau mai mult decat bine, dar prin modul in care ne traim viata putem totusi sa ne controlam atitudinile negative.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Daca biblia nu s-ar transforma intr-o cutie care prinde mintea in interiorul ei nelasand altceva sa intre, oamenii ar intelege "tendinta de a face rau", nu are deloc legatura cu vreun personaj imaginar.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia este un ghid care ne poate ajuta in viata. Daca ne-am baza pe ea putem sa gasim sfaturi practice.

| LikeARollingStone a răspuns:

Pana nu ne recunoastem "esecurile" si nu incercam sa le indreptam, viata noastra va fi un esec.

| milan9 a răspuns:

Fiecare pacat are consecinte in viata de zi cu zi... sad
Din pacate, o persoana ce nu accepta pe Dumnezeu nu va da importanta acelor grave consecinte ce ii vor marca viata...

| Holiday a răspuns:

Pacatul e doar o fabulatie crestina, drept urmare ce legatura are cu viata de zi cu zi a majoritatii oamenilor?!?

| sublime89 a răspuns:

Prima data trebuie sa stabilim daca pacatul exista. Pana in prezent, crestinii nu au fost capabili sa dovedeasca asta.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru conceptul de bine-rau evidentiat de realitate... nu avem nevoie de cuvantul "pacat" care este cu pretentii.

Daca vrei sa evidentiezi ceva in favoarea povestii biblice, atunci va trebui sa discutam despre "consecintele" unui pacat pur religios, spre ex. "Pacatul impotriva duhului sfant". Ma indoiesc ca acest "pacat" are consecinte in viata de zi cu zi(a omului necredincios, ca cel credincios isi va mustra singur constiinta prin autosugestie).

| CinevaNou a răspuns:

Consecintele sunt intrebari puse frecvent pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm, daca pacatul este suma alegerilor gresite pe care le facem, atunci da putem spune ca e un esec, iar consecintele acestui esec sunt evidentiate de proprile noastre alegeri.

| BlackSulphur a răspuns:

"Pacatul" este doar o conceptie.
Si nu, pacatul in general este un succes, ca sa zicem asa, succesul in a indeplini o anumita dorinta care poate supara un zeu anume inexistent.

| Bringmelight a răspuns:

Pacatul nu exista. E doar un instrument de manipulare, de a-i face pe oameni sa se simta prost, rusinati, vinovati, sa le fie aflate secretele. Fiecare om are o constiinta care ii spune ce sa faca, ce e bine si ce nu. Nu am nevoie de un prieten invizibil care sa imi spuna ca voi ajunge in iad daca mint. Daca face ceva rau, cer iertare cui am facut rau si am grija sa nu mai repet rau. E foarte simplu.

Totodata, daca e sa o luam biblic, lucrurile stau asa: intr-o parte a Bibliei scrie ca trebuie sa ne marturisim pacatele unii altora iar in alta parte scrie ca singurul intermediar intre om si Dumenzeu este Isus. Depinde ce vrei sa alegi. Biblia e o carte plina de contradictii, rescrisa si reeditata de mii de ori.

| salangwayongseo a răspuns:

Buna intrebare! pacatul poate fi un esec conditionat de firea noastra sau de anumite aspecte din viata noastra.Pacatului nu i se anuleaza gravitatea doar ca in unele cazuri el este efectul unor lipsuri de natura materiala spirituala afectiva.cred ca cea mai grava consecinta a pacatului este faptul ca odata ce l-ai cunoscut devine atata de greu sa scapi de el.