| SaveTheNature a întrebat:

Pana la urma ce spune STIINTA despre urmatoarele intrebari:
De ce traim?
Incotro ne indreptam?
Cand se va termina?
Unde e capatul Universului?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiinta nu poate sa faca viata din non-viata.Ea nu stie de unde venim si incotro ne indreptam.Singurul care ne vorbeste despre aceste lucruri si ne raspunde la aceste intrebari este Cuvantul lui Dumnezeu.El ne da un scop si o directie.

| Inferno a răspuns:

Ce spune stiinta? Pai sa vedem:
De ce traim?
Nu traim cu un scop, este doar sansa si pura intamplare. Viata ta, a mea este dor o intamplare.
incotro ne indreptam?
Ne indreptam spre cunoastere. Asta spune stiinta, eu spun ca ne indreptam spre autodistrugere.
Cand se va termina?
Ce anume? Viata fiecarui individ? A tuturor indiviziolr? Universul? Ce sa se termine?
Totul se termina atunci cand mori.
Unde e capatul Universului?
Depinde, unii spun ca este infinit altii ca este finit.

| mihaibrasov a răspuns (pentru Inferno):

Cand va explica stiinta infinitul atunci ma bazez si eu pe ea.

| Inferno a răspuns (pentru mihaibrasov):

Infinitul este acel lucru ce nu se termina niciodata.
Spunem de un drum ca este infinit, daca indiferent de cat de mult ai continua sa mergi pe el, nu o sa il termini. Asta este infinitul.
Asta e tot ce se stie si poate fi explicat de stiinta despre infinit.
infinitul este o notiune inca neinteleasa in totalitate, dar in viitor cu siguranta va fi inteleasa aceasta notiune in totalitate.

| mihaibrasov a răspuns (pentru Inferno):

Pana in "acel viitor" in care va inteleasa aceasta notiune in totalitate oamenii de stiinta sa-si mai tina si pliscul cu "noi le putem explica pe toate prin stiinta".

| RaduMD a răspuns:

Ştiinţa se străduieşte să ne ofere răspunsuri în interiorul domeniului ei de competenţă. În niciun caz un om de ştiinţă serios nu va face imprudenţa să susţină că ştiinţa ne spune de ce trăim sau încotro de îndreptăm. Acestea sunt chestiuni de domeniu filosofiei. E adevărat că filosofia este o "ştiinţă a ştiinţelor" sau "regina ştiinţelor". La fel de adevărat este că trece dincolo de ele. Ea este chemată să ne ajute să răspundem la întrebările cele mai generale, precum acelea formulate.

| richarddawkins a răspuns:

Stiinta nu-i o filozofie,dogma, religie etc ea descopera lumea, universul din jurul ei, traim ca sa ne transmitem genele mai departe, spre moarte, cand vom muri, nu se stie

| AlinSUNT a răspuns:

Nimeni nu stie si nu va stii