| Morphines a întrebat:

Viețile noastre cunosc bucuria, dar și tristețea. Ne naștem, creștem, trăim, apoi îmbătrânim. Acestea sunt etapele existenței. Dar după ce toate acestea se consumă, ne punem cu toții aceeași întrebare: „Se termină, oare, totul aici?". Suntem conștienți de un inevitabil sfârșit al existenței noastre în această lume sau există și viață după moarte, teorie atât de controversată. Biblia spune că vom ajunge în Rai, nu toți, ci unii dintre noi care și-au trăit viață fără cusur, dar odată ajunși acolo, vom continua să trăim veșnic? Am putea spune că Raiul este locul în care nu se simte durerea și nu se trăiește tristețea? Este un loc în care vom conviețui laolaltă cu Dumnezeu? Cei credincioși știu răspunsul din Biblie, se ghidează conform a ceea ce au citit, dar ce se va întâmpla cu cei care fac contrariul și caută dovezi și nu sunt pregătiți să fie credincioși? Ei vor să știe încotro ne îndreptăm? Religia, ca și Astrologia ne ridică atât de multe întrebări, iar ambele au ceva în comun: multe dintre ele nu și-au primit încă răspunsul.
Deci... încotro? Încotro ne îndreptăm după moarte?

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

După logica mea, odată ce murim se termină totul.
Moartea reprezintă sfârșitul vieții, deci de ce am continua să ne trăim viața după moarte, după sfârșit?

O zi frumoasă!

| Korb a răspuns:

Eu iti pot spune ca dupa moarte,intr-un fel sau altul continuam sa existam,nu cred ca noi oamenii traim,ne zbatem, luptam si apoi gata, eu cred ca suntem mai mult decat niste fiinte trecatoare, acum nu cred ca stie cineva viu ce e dincolo de moarte, dar atat timp cat crezi ca exista ceva dincolo..eu spun ca ti-ai dat singur raspunsul!

| Korb a răspuns (pentru Korb):

Scuze ca am folosit cam enervant "cred, cred, cred".dar ai inteles tu ideea.laughing)

| Felicica a răspuns:

Eu cred ca nimeni de pe pamint nu stie un raspuns argumentat...toti au opinii diferite.