| Inferno a întrebat:

Pe de o parte Dumnezeu nu impieteaza asupra libertatii umane,pentru ca nu doreste sa incalce liberul arbitru, pe de alta parte exista minuni, care sunt virtualmente interventii ale divinitatii in fagasul firesc al lucrurilor.
Nu e o contradictie evidenta?

Cand un om este impuscat mortal de un altul si moare: "Dumnezeu ne lasa liberul arbitru si nu poate interveni."
Cand un om este impuscat mortal de altul si cu toate acestea supravietuieste: "Mare minune, Dumnezeu l-a salvat."

16 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Dar nu inteleg unde iti este marea nedumerire, este extrem de simplu. Dumnezeu a incarcat pe un HDD extern intreaga informatie necesara minunilor, apoi a creat un algoritm comple de impartire a minunilor in functie de ce face sau ar urma sa faca fiecare om. Tu ai liber arbitru, poti face ce doresti, dar pentru fiecare lucru care il faci, algoritmul respectiv iti pregateste o minune. Daca esti un bun crestin, poate primesti minubea " castig substantial la loto" sau minunea " nu te prinde mamica cand de masturbezi" daca insa slujesti caile altui sistem de operare, primesti tot minuni darde genul " baia ocupata cand ai diaree" " meteorit in freza in timp ce iti plimbi cainele" "prezervativ rupt cand iti e lumea mai draga.". Totusi o sa intrebi de ce sunt oameni buni care au parte de minuni din astea rele sau oameni rai care au minuni bune. Nimic mai simplu. Sistemul este invechit ( populatia lumii are 7 miliarde de oameni) mult peste numarul maxim pentru care a fost gandit. Din pacate, pentru un update al sistemului, este necesar sa se formateze toate datele, iar o apocalipsa nu intra in planurile lui Dumnezeu momentan.

| sublime89 a răspuns:

Povestea cu liberul arbitru crestin a fost inventata tocmai pentru a explica lipsa unui miracol in atatea si atatea situatii in care mor oameni nevinovati.

| Alcyon a răspuns:

Multi zic asta (ma refer la ultima fraza), la figurat. Adica isi exprima mirarea prin aceste cuvinte: a fost o minune, l-a salvat Dumnezeu etc. Nu trebuie sa iei la propriu tot ce se spune happy Te-ai prins?

| M25M a răspuns (pentru Alcyon):

Atunci e doar un mod de a spune, rezulta ca Zeii nu intervin, rezulta ca nu exista miracole/minuni?!? Corect, nu?

| Alcyon a răspuns (pentru M25M):

In privinta minunilor... Cred ca multe chestii pe care oamenii le considera miraculoase au o explicatie clara. Problema e ca stiinta is not there yet. Cand va fi (daca va fi si civilizatia noastra n-o sa dispara inainte), vom intelege mult mai bine anumite lucruri.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Nu ma refeream la expresia consacrata, ci la crestinii care considera in mod constient asemenea fenomene ca fiind minuni.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dumnezeu dă cu zarurile.

| Titanos a răspuns:

Dumnezeu ne mentine libertatea alegerii pentru a nu crede ca suntem asupriti. Insa minunile au rolul de a tine vie flacara credintei. Nu este absolut nici o contradictie, deoarece Dumnezeu nu este un asa numit "liber arbitru" El are influenta asupra noastra, dar este alegerea Lui cand si cum sa accioneze pantru a pastra un echilibru.

| M25M a răspuns (pentru Titanos):

El alege cand actioneaza- tu ai spus, tine minte. Deci intervine.
Ne da liber arbitru, noi il folosim(fie intr-un mod negativ fie intr-unul pozitiv), noi ne facem treaba. Dar daca noi nu credem in El si nu facem cum zice El, ne trimte in Iad. Acum din moment ce conditionezi acest liber arbitru nu-l anulezi?
Eu iti dau voie sa mergi in oras si sa faci ce vrei tu dar daca bei bere si nu mergi doar pe trotuarul din stanga te pedepsesc cand vii acasa.
Acum el actioneaza si El alege cand. Ok, atunci daca el are puterea de a interveni de multe ori alege sa nu intervina, asta nu il face complice sau vinovat?

| Titanos a răspuns (pentru M25M):

Nu dumnezeu ne trimite in iad, noi facem asta cu mana noastra. Daca unii oameni pot intra in rai inseamna ca si tu poti daca incerci.
Nu cred in conceptul da liber arbitru. Nimic in lume nu se intampla intamplator. Minunile nu li se intampla pacatosilor, dovada ca Dumnezeu este prezent in vietile noastre si rasplateste pe cei drepti.
Pe scurt Dumnezeu ne de dreptul la propriile noastre alegeri, dar sa nu uitam ca intervine cand avem nevoie de el. Acest ajutor are loc tot prin actiunile noastre, deoarece am mentionat ca nu toti au parte de minuni.

| M25M a răspuns (pentru Titanos):

Cati ani ai? de curiozitate.(poti sa-mi spui in privat)
Sustii ca dumnezeu ne sustine libertatea alegerii, acum spui ca nu crezi in liber arbitru?
Ai verificat tu fiecare "minune" sa vezi ca nu li s-au intamplat si pacatosilor si cum ar fi asta o dovada? Unde vei ca sunt cei drepti rasplatiti?
Din nou, revii si spui ca Dumnezeu ne da dreptul la propriile noastre alegeri. Hmmm... Pe bune acum, cati ani ai, nu fac misto de tine, doar sunt curios.

| Titanos a răspuns (pentru M25M):

Minunile se intampla in jurul nostru, se manifesta prin puterea oamenilor simpli, care reusesc sa zambeasca si sa treaca prin greutatile vietii. E acea speranta care nimeni nu o poate explica si chiar mi-as dori sa intalnesti si tu un om care ar avea toate motivele sa intoarca spatele credintei, dar el continua sa creada si aceasta credinta ii da forta. Asta este o minune, o minute ce are loc in mi de oameni.
Pana la urma spune-mi direct ce vrei sa afli de la mine, deoarece mi-am spus parerea si vad ca discutia continua. Astept un raspuns.

| M25M a răspuns (pentru Titanos):

Tot ce ai spus da se explica din punct de vedere psihologic. Acele minuni tin de personalitate si de felul cum aceasta este modelata atat din punct de vedere genetic cat si al factorilor mediului copilariei.

| MateiSebastian a răspuns:

Contradicția este evidentă, dar nu și pentru creștini. Ei cred în Dumnezeu, Iisus și Satan. Dacă un copil este împușcat si moare, a fost "mâna lui Satan"; Dacă, copilul supraviețuieşte este un miracol al lui Dumnezeu. Logica unui creștin nu poate depăși planul spiritual-fantastic. Ei chiar nu vor să admită că sunt "singuri", că există doar liber arbitru și atât. Din frica de necunoscut se naște această logică de basm pe care toți creștinii au adoptat-o de-a lungul timpului.
Creștinismul, cred, a inventat și conceptele lipsite de etică de: " bine și rău", fără de care ei nu ar putea înțelege nimic din lumea asta. Ei împart TOTUL în două categorii ( bine sau rău) : evenimentele, persoanele, zeii, etc.
Mintea lor încă nu poate concepe o libertate completă in care umanitatea nu este condusă de o putere absoluta, ei cred în destin, totul le este predestinat de către Atotputernicul și Omniscientul Dumnezeu.

| DeusCorrupti a răspuns:

Nu ti-ai dat seama pana acum ca astea sunt ultimele teorii inventate de crestini pentru a ne contrazice?

| OmuCuBasca a răspuns:

Notiunea "liber arbitru" tine de alegerea noastra, in momentul dat. Biblia invata omul cum trebuie sa traiasca, dar o face intr-un mod abject. Toate sfaturile sunt "largi", acest lucru ducand invariabil spre interpretare si haos. Noi, ca fiinte cerebrale, trebuie sa discernem in momentul "X". Alegerea noastra va avea urmari (X sau Y) absolut imediat, indiferent ca suntem sau nu constienti de ele.
Deci, a gresi este uman. Dar... Lasa, scrie tu urmarea.winking