| GizazCraist a întrebat:

Pentru atei si pentru credinciosi
De ce va tot bateti pe tema religiei? Nu puteti sa acceptati faptul ca unii oameni cred ceva iar altii cred altceva?
Crestinilor: Nu cumva scrie in Biblie ca nimeni nu este obligat sa creada in dumnezeu? Lasati-i in boala lor sa arda in Iad
Atei: Daca tot ziceti ca crestinii sunt fraieri lasati-i in prostia lor si vedeti-va de treaba!
Cum vine faptul ca pana acum nu am auzit o singura persoana vorbind de alta religie cum ar fi budismul sau islamismul?
Cum de nu-i vedem pe atei zicand: Nu exista Alah, prostilor
Si cum de nu-i vedem pre crstini zicand: Buddah este Diavolul

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De peste 60 de intrebari (aproximativ) nu au mai fost postate decat aberatii, intrebari ce nu respecta logica, intrebari ca: "Daca vaca da lapte, de ce Dumnezeu nu exista?"
Eu nu vad o bataie aici, vad niste oamenii care nu inteleg cum functioneaza logica, iar in viziunea mea acesti oameni sunt neglijabili.
Asa ca intre cine este lupta? Intre cativa atei si 1-2 crestini care mai stiu cate ceva despre logica? Iar acei crestini nu au mai intrat de 3 luni.

| Thunderstruck a răspuns:

Mie nu-mi convine ca cineva sa creada in tufisuri vorbitoare, oase care put a mir, oameni de 500 de ani care construiesc barci mai mari ca Titanicul, virgine care nasc sau zei omnipotenti care te trimit in iad doar pentru ca ai considerat ca nu exista destule dovezi pentru existenta lor.E ca si cum ai zice "lasa-i pe tigani sa fure, de ce sa ne bagam, nu ne afecteaza."Uite ca pe noi ne afecteaza ca unii oameni chiar cred asa ceva.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hai lasa-ma! cu ce te afecteaza asta mai de nu-ti convine? iti creste factura la intretinere? n-ai loc de crestini pe strada? nu esti primit la medic daca nu te declari crestin?
nu-ti convine....nici mie nu-mi convin multe dar imi vad de treaba si de viata mea, fara sa ii jignesc sau sa ii judec pe altii!
ce argumente pot sa aduci

| Thunderstruck a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

In primul rand, vreau sa amintesc de Evul Mediu unde non-crestinii erau omorati, cei care aduceau teorii care se opuneau credintei bisericii erau omorati, ma rog, nu conteaza, acum n-am fi explorat galaxia, nu nu.Acum sa ne gandim la prezent, cat de mult crezi ca-l intereseaza pe un om care crede ca va fi rasplatit cu viata vesnica o viata de 100 de ani maxim? E ca si cum te-ar interesa extrem de mult o milisecunda in toata viata ta. Daca nu-i intereseaza viata asta, de ce sa mai contribuie la progresul planetei, de ce sa gandeasca? Un alt motiv ar fi sutele de milioane de euro care le aloca statul crestinismului, chiar daca in constitutie scrie ca suntem stat secular...Romania.Cu banii aia se pot face spitale, scoli, biblioteci, orice lucru folositor. Daca mai vrei argumente, zi-mi.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sute de milioane de euro? big grin

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Thunderstruck):

In primul rand ceea ce s-a intamplat in Evul Mediu au facut OAMENII in numele religiei! nicaieri in nicio religie nu este incurajata crima! a se vedea una dintre porunci : ''sa nu ucizi''!
pe oameni ii intereseaza ce fac in viata de 100 de ani, pentru ca daca incalca legile firii pot avea viata vesnica in iad! nu stiu de ce tind sa cred ca daca nu ar fi existat religia, ne-am fi omorat toti ca si chiorii, fara sa ne pese de nimic!
tu ai ceva cu biserica! nimic de zis, nici eu nu sunt de acord cu BOR de exemplu, dar asta nu inseamna ca religia este de vina!
OAMENII sunt de vina pentru ca, in lacomia lor, folosesc religia ca mod de manipulare si de imbogatire! pana la urma religia propovaduieste iubirea sub toate formele ei sublime, iertarea, altruismul, etc! nici vorba de '' hai sa-i omoram pe aia care nu sunt cu noi''!
e usor sa spunem : religia e de vina...nu, nu dragul meu, doar oamenii sunt de vina!

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru andreidu):

Pai tot un om te indoctrineaza! nu vine religia la tine la usa si-ti spune ''heyyy, am venit sa te indoctrinez big grin '' si sa-ti sara in cap!
depinde de fiecare cum intelege religia! multi sunt tentati sa promoveze ceva infricosator si infiorator care te va pedepsi daca faci, nu faci, cum faci! si asta pentru ca niste OAMENI au descoperit ca asa ii pot subjuga si tine in frau pe altii!
de fapt religia se bazeaza pe iubire, iertare, indreptarea greselilor, pozitivism, optimism, molostenie!
repet, e chestie de perceptie1
dar iti respect parerea si nu am de gand sa ma contrazic cu tine pe tema asta!
o zi frumoasa sa ai! happy

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

În Biblie scrie
-ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul.Alege viața ca să treiești. iubind pe Domnul Dumnezeul tau, ascultând glasul Lui și lipindu-te de El.- Deuteronom 30-19( e evindent că nimeni nu e obligat, dar Creatorul nostru ne încurajează să credem.
Pentru cei care ne-am dăruit sufletul lui Dumnezeu, avem în Biblie o poruncă-
Fiți totdeauna gata să răspundețu oricui vă cere socoteală de speranța care este în voi, dar cu blândețe și respect, având o conștiință curată.(I Petru 3-15-16.
Cred că ceea ce ne face să continuăm să discutăm e și dorința bună pe care o avem ambele tabere, de a convinge și pe alții în privința a ceea ce considerăm a fi adevărat și eliberator. După mine asta reflectă asemănarea cu Creatorul nostru, că niște ființe aflate doar într-o luptă pentru supraviețuire nu și-ar bate capul cu binele semenilor lor, cu ce e adevărat, cu ce e adevărata libertate, etc.

| RAY a răspuns:

Atei: Daca tot ziceti ca crestinii sunt fraieri lasati-i in prostia lor si vedeti-va de treaba!

eu nu am vazut vreun ateu care sa spuna asa ceva din contra ca ateu respecti liberteatea de exprimarea a fiecaruia si credinta lui

eu ma bucur ca TPU este un loc unde ne exprimam liber, in fond asta e baza democratiei libertatea de exprimare
acum ca ne contrazicem e o evolutie, cum ar fi fost lumea daca toata lumea ar gandi la fel?
nu cred ca am fi ajuns aici

| Mădă0611 a răspuns:

Pai cand crezi ca lumea se imparte in dumnezeu - diavol, toti cei care nu sunt cu tine sunt posedati, si ai vazut cum se manifesta crestinii cand e vorba de posedati rolling on the floor sunt mai posedati decat dracii.

Eu n-am treaba cu musulmanii, pentru ca ei deocamdata n-au treaba cu mine, dar cum deja ne-au amenintat, astept sa se omoare lumea pentru prietenii lor imaginari day dreaming, sa distruga ce "au creat" dumnezeii lor, sa vedem, o sa-i apere, si sper ca urmatoarea specie, ca sper ca oamenii sa nu mai existe, sa fie inteligenta, la propriu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu am zis la fel

| M25M a răspuns:

Cum vine faptul ca pana acum nu am auzit o singura persoana vorbind de alta religie cum ar fi budismul sau islamismul?
Am avut intrebari postate aici despre budism, jainism si hinduism (de la sine inteles ca si despre crestinism)

Chestia cu aceasta categorie (printre altele de pe acest site) este simpla: utilizatorii mai omoara timpul. Majoritar asta este cauza postarilor.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Cum vine faptul ca pana acum nu am auzit o singura persoana vorbind de alta religie cum ar fi budismul sau islamismul?"
Ba da, a fost o intrebare mai demult, dar nu mai stiu cine a pus-o.

| dragos9234 a răspuns:

"Cum de nu-i vedem pe atei zicand: Nu exista Alah, prostilor"
Crestinii predomina aici.Prin urmare....iti dai tu seama.
"Si cum de nu-i vedem pre crstini zicand: Buddah este Diavolul"
Majoritatea crestinilor habar n-au cine a fost Buddah.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru ca numai Iisus Hristos E CALEA ADEVARUL SI VIATA.

| GizazCraist explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Vedeti? Despre ASTA vorbeam!
Tu crezi ca ai un loc asigurat in Rai daca te centri cu ateii? Nu mai bine-ti vezi de faptele tale "bune"?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Eu sunt pro si contra.Ateu.Dar sub nici o forma ateu adevarat.Ori cred in Dumnezeu, ori nu mai cred in nimic.Nu m-am decis momentan.Cat despre dovedit:Cel putin pe mine ma doare-n... daca Nenumescovici crede sau nu in Dumnezeu.Nu ma obosesc sa ii arat ca greseste.In general pun intrebari din curiozitate sau fac glume pe tema asta.Mie mi se pare o pieredere de timp sa ii dovedetsi unui ateu daca exista Dumnezeu.E ca si cum ai vorbi cu peretii.La fel si sa dezbini un crestin de Dumnezeu. Vorbesti singur.Megapixeli irositi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

1. Pentru ca putem.
2. Pentru ca nu ne sta nimic impotriva, mai ales tu.
3. Pentru ca e o tara libera si ne putem contra in idei cu cineva, daca si cealalta persoana doreste asta.
4. Nu ai auzit pentru ca numarul lor in Romania este foarte mic.
5.Nu ai auzit pentru ca Alah e de fapt un alt termen pentru acelasi Dumnezeu.
6. Buddah nu ar avea de ce sa fie in conflict cu crestinii, ca sa poata fi considerat un demon, el nici macar nefiind o zeitate. Pentru cultura voastra generala, Buddah este un spirit ce se reincarneaza, fiind un om la inceput.