| HighParadox a întrebat:

Pentru cei care sunteti atei : De ce ati ales sa fiti asa? nu credeti in nimic? (din curiozitate intreb)

30 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Esti cel putin retardat si esti si un pacatos.In biblie scrie sa nu judeci, tu ce faci? Ai si pretentia sa te ierte doamne doamne. Sper sa fim colegi de cazan in iad.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu stiu daca pot sa spun ca "am ales", ci mi-am dat seama de niste lucruri, pe parcurs. Pana pe la 12 ani sa zicem ca (,) credeam, insa eram destul de sceptica in privinta religiei, credintei si a tot ceea ce implica cele doua. Apoi m-am mai documentat si am aflat niste lucruri, astfe incat m-am lamurit si nu mai ma ghidez dupa "Crede si nu cerceta", ceea ce mi se pare absurd. Si nu, nu cred in nimic.

| RAY a răspuns:

Mereu m-am gandit cum ar fi un univers care evolueaza lent, in copilarie am auzit de 6 zile creatia pe care nu pteam sa o cred am banuit mereu ca evolutia este lenta, cand am auzit de darwin si teoria evolutiei am inteles ca aveam dreptate, astronomia m-a impins spre cunoastere de fapt inainte de a cunoaste evolutie stiam mai multe de univers, pentru mine stiinta m-a facut ateu, nu e vorba ca am ales sa fiu asa, dar cand vezi ca 20 de milioane mor de foame copii si dumnezeu i arde in iad cum sa mai fi crestin? cand vezi rautatea din jurul tau te intrebi unde e dumnezeu, si daca e de ce nu se arata de ce se ascunde? nu sunt convins de nimic, nu cred in nimic, inca ceva mereu mi-am dorit un univers in care sa nu existe supranatural, divin etc si totul sa aiba o expicatie rationala, de ce avem nevoie de dumnezeu? ca sa explicam ce nu stim de aia

| valentinemernic a răspuns (pentru RAY):

Curiozitate: Ce crezi ca te-ar putea face sa crezi in divin?

| RAY a răspuns (pentru valentinemernic):

Doveziile ca exista asa ceva desigur dovezi stiintifice nu aiureli cu icoane plagand si alte basme

| RAY a răspuns (pentru valentinemernic):

Dupa SecretP bucurate ca iubita s-a spanzurat acum i canta domnului in cor

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Exista atatea vindecari miraculoase.

| Aggrotech a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu exista nici o vindecare miraculoasa, exista doar lucruri care se intampla cu un scop, medici care saleaza vieti si eventual, "vindecarea miraculoasa" e de fapt disparitia bolii deoarece nu a mai putut evolua.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Vindecarile miraculoase sunt de la creier smug Credinta intr-o forta divina care te-ar putea vindeca functioneaza ca medicamentele placebo.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Cand o sa te vindeci de ipocrizie atunci sa crezi in ele

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Frate daca asta este adevarul... unde sunt ipocrit acum?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Am gresit bre allrc recunosc

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

In ce religie esti botezat? catolic?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Da

| Mădă0611 a răspuns:

Eu la liceu am fost la filologie-teologie laughing din greseala. Pana acum cativa ani te-as fi convins ca exista dumnezeu, dar ajunsesem sa stiu multe, m-am plictisit, stiinta mi s-a parut minunata, inca e. Am observat ca mintea e cea care face toata treaba. Am inceput sa ma gandesc de ce doar crestinii ajung sa fie posedati thinking Raspunsul? Mintea unui crestin cu mustrari de constiinta face "minuni". O persoana care nu stie cum se manifesta un posedat, NICIODATA nu o sa fie posedata, pentru ca mintea nu stie ce sa faca.
Apoi mai e si biserica. Mi-e scarba de oamenii aia, preotii, calugarii, calugaritele. Rar gasesti unu/una de treaba, numai mincinosi, perversi, hoti.
Cand credeam in prieteni imaginari, m-am rugat cativa ani pentru ceva, nimic material sau imposibil, dar nu s-a intamplat. Acum mi-e rusine de prostia mea. Cum sa te rogi unei persoane imaginare? blushing Omul din greseli invata.

| martzian a răspuns:

Sa nu crezi ca ateii NU cred. Credinta lor trebuie sa fie mai mare decat a crestinilor pentru a accepta teorii fantasmagorice si de gen "povesti nemuritoare", puse in cuvinte frumoase pentru a parea stiintifice. Ei acuza de naivitate dar sunt de o naivitate debordanta. Daca nu ma crezi, mergi pana la capat cu argumentatia pe ceea ce "stiu" ei. Toti vor raspunde, in final... nu se stie "INCA"! E nevoie de o mare credinta sa astepti de atatea mii de ani sa se afle ceva ce INCA nu se stie, desi lumea pare a fi tot mai aproape de sfarsit si timpul lor de a afla adevarul e tot mai putin. A nu se intelege ca cer sa dam la o parte stiinta...

| i86e2 a răspuns:

Pe mine m-a interesat de mic copil știința, mă uitam la discovery și animal planet, îmi cumpăram "arborele lumii". Nu am fost vreodată prea bisericos, dar nici nu îmi puneam întrebări cu privire la religie. Sunt sigur că dacă mi-aș fi pus întrebări aș fi devenit instant ateu.

Totuși, ateismul meu a venit foarte brusc dar fără tragedii. Eu eram pasionat de celelalte animale, chiar vroiam să devin doctor veterinar. Într-o zi profa de religie dintr-a 8-a a zis că animalele nu au suflet și asta a fost tot pentru mine. happy Din acea zi am devenit ateu. În acea zi m-am întrebat ce e sufletul și mi-am dat seama că nu există și nici D-zeu nu există.

Dacă bisericile nu ar fi fulgerate vreodată, aș ști că D-zeu există. Dacă creștinii sau oamenii de orice altă religie nu s-ar îmbolnăvi vreodată, aș ști că D-zeu există. Nenumărate lucruri m-ar face să cred că D-zeu există, dar nu lumânări aprinse și icoane plângătoare, nu sunt chiar atât de credul.

Dacă nu cred în zei, nu înseamnă că nu cred în nimic, cred în Univers. happy

| casablanca40 a răspuns:

Eu am devenit ateu din cauza prostiei, ipocriziei, lipsei de modestie a crestinilor(in special ). Pentru mine a fii crestin inseamna sa le ARATI persoanelor din jurul tau cat de credincios esti, cat de mult il iubesti pe Dumnezeu. Probabil daca eram nascut intr-o religie in care nu ma deranja comportamentul "credinciosilor" nu deveneam ateu.

| martzian a răspuns (pentru casablanca40):

Daca te uiti in Romani 2:17-24, Biblia spune ca ai dreptate. Sunt multi oameni in situatia ta. Totusi, odata ce ai devenit constient de problema, scuza nu mai este valabila...

| Kremlin a răspuns:

Râde ciob de oală spartă, eşti penibil prietene.

| HighParadox explică:

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns

| valentinemernic a răspuns:

Hai sa iti spun mica mea poveste.

Pana acum 3 ani eram hotarat sa urmez liceul Teologic, eram un crestin fanatic.Citisem cam tot ce aveam, in materie de crestinism, in fiecare duminica eram prezent la slujba, ajunsesem mana dreapta a preotului.
Am renuntat la gandul de a face liceul Teologic deoarece ai mei nu prea isi permiteau sa imi plateasca toate cele(nu mi-au spus asta, dar eram constient de situatia financiara.Sti si tu...imprumuturi bancare, rate, intretinere, s.a.m.d)...in fine.
In 2010, mai exact 8 august, am primit cel mai mare sut pe care mi-l putea oferii viata, si anume: Iubita mea a fost gasita spanzurata( suicid).Ne cunosteam de mult timp si eram impreuna de 2 ani.Tin sa spun ca nu avea absolut nici o problema psihica, era genul de persoana cu credinta in Dumnezeu, buna, sufletista, s.a.m.d.Nu a lasat absolut nici un bilet prin care sa transmita ce a determinat-o sa faca asta( avea probleme in familia,tatal ei fiind o persoana foarte violenta in urma consumului de alcool,care era la ordinea zilei).
Imediat dupa inmormantare, am intrebat preotul:,, Unde a fost Dumnezeu cand ea a facut asta?"iar acesta mi-a raspuns printr-un banal,, Nu stiu!", la fel ca si ceilalti preoti pe care i-am intrebat.
Atunci au inceput sa apara semnele de intrebare cu referire la Dumnezeu.Am inceput sa pun unele ganduri cap la cap din care rezulta absenta puterii divine in marea majoritate a cazurilor(nu numai a mortalitatilor).
Studiile amanuntite au luat amploare si eram din ce in ce mai convins ca totul este doar o minciuna.

Acum as putea intra in amanunte, despre indoctrinare, manipulare, etc. dar nu o voi face. Nu ca nu as avea argumentele necesare, multi din crestini nu vor intelege si vor arunca injurii la adresa mea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru valentinemernic):

Impresionanta poveste, si bravo, ai facut alegerea corecta!

| RAY a răspuns (pentru valentinemernic):

Nimeni nu isi poate intelege durerea mai bine ca tine, imi pare rau pentru tine

| valentinemernic a răspuns (pentru RAY):

Multumesc! Sti cum e, viata merge inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentinemernic):

Exemplul dat, tragic in cazul tau, dovedeste ca in viata fiecarui necredincios (eu evit cuvantul ateu, nerelevant in majoritatea cazurilor), exista o cauza care a declansat indoiala si de aici s-a dat frau liber judecatii.Nemai existand admiterea neconditionata,ci analiza (functie de capacitatea fiecaruia),apar proleme firesti,generate si de modul de gandire a omului actual, fata de cel de acum cateva milenii. Legat de gestul iubitei tale, eu cred ca totusi legatura voastra nu era perfecta, mai ales sufleteste si a increderii reciproce, altfel macar ai fi banuit ca ceva nu este in regula.Psihiatric vorbind, orice sinucigas da dovada de o labiltate psihica, la incercari mai mici sau mai mari ale vietii.

| Apocaliptic a răspuns (pentru valentinemernic):

Te-ai rugat vreo data la Dumnezeu sa iti arate daca prietena ta a ajuns in rai sau in iad?

Tot asa s-a intamplat cu o familie(mai demult) de credinciosi.

Mergea toata familia(mama, tatal si cei trei copii) intr-o excursie si au facut accident. Baiatul cel mare de 17 ani a murit.
Mama lui se ruga in fiecare seara la Dumnezeu sa ii arate unde a ajuns fiul ei si intr-o noapte a visat o poarta imensa pe cer care se deschidea si erau multi ingeri acolo, iar unul dintre ei s-a uitat la ea(ala era sufletul fiului ei).

P.S. : I-a spus bunicii ca ingerii cantau un cantec("Nu ne amintim ce a fost odata pe pamant" zice ea) foarte frumos.

O alta intamplare este cand un baiat necredincios s-a dus langa un batran care era credincios si l-a intrebat cu mult tupeu:
- Hei mosule, daca tu crezi in Dumnezeu atunci unde-i iadu si unde-i raiu?
Iar batranul i-a raspuns.
- Mai baiete, nu stiu unde este raiul dar stiu ca iadul este dupa colt.
Baiatul a luat-o in gluma si s-a dus sa se uite, iar cand a dat coltul l-a calcat o masina si a murit.

Eu stiu asta pentru ca stateam pe banca langa acel batran.[acest accident l-a dat la stiri, nu a aratat insa si cazul dar stiu ca pe acel batran nu l-am mai vazut de atunci].

Poti sa nu ma crezi dar eu ti-am spus ceea ce stiu si ceea ce am vazut.

| HighParadox explică (pentru valentinemernic):

Imi pare sincer rau pentru ceea ce ti s-a intamplat..si iti multumesc pentru ca ai ales sa imi spui si mie povestea ta.

| Toluk19 a răspuns (pentru valentinemernic):

Stii unde era Dumnezeu atunci? Era pe cruce rastignit!

| valentinemernic a răspuns (pentru Toluk19):

Acela rastignit pe cruce era Iisus.Eu vorbesc despre Dumnezeu Tatal.