| anonim_4396 a întrebat:

Pentru toate argumentele care le aduci "trebuie să existe o explicaţie logică" spun ateii.Ce explicaţie "logică" există când un părinte văzător cu duhul care nici măcar nu te-a văzut face to face îţi transmite prin cineva să nu mai faci (cutare lucru) pentru că nu eşti pregătit duhovniceşte? am să mă fac referire (fără să intru în detalii) doar la faptul că mi-am luat mai mult decât pot duce şi uite cum cineva care nu mă cunoaşte m-a atenţionat să am grijă.Cum îmi explicaţi asta? happy

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că mai bine ai întreba un psiholog.

| RAY a răspuns:

1 daca voi sunteti constienti ca exista dumnezeu de ce pacatuiti?

2 daca religia ta e cea adevarata cum se face ca alte religii spun si ele ca sunt adevarate cu acelasi biblie?

3 daca argumentul tau se poate valida conform bibliei?
conform bibliei doar vrajitori pot vedea viitorul si ei trebuie nimiciti dupa cum ne spune dumnezeu in vechiul testament

argumentul tau e invalid biblic

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

1. Pentru ca suntem oameni si daca nu am pacatui am fi asemeni lui Dumnezeu lucru care nu se poate.Vedem ca si poporul lui Israel pe vremea cand era poporul ales desi stiau de Dumnezeu si El le-a facut minuni mari, ei tot l-au maniat cu pacatele si cu inchinarea la idoli (citeste psalmul 105 - Biblia Ortodoxa). Plus de asta, nu ti-ai pus problema ca poate inainte nu eram asa de apropiati de credinta si ne-am legat cu diferite patimi si pacate cu care acum ne luptam si mai cadem in pacat? De ce judeci daca nici tu nu esti mai perfect. Uitat-te la (Ioan 8 : 1-11 ).Si daca El care avea tot dreptul sa judece nu a facut-o tocmai pentru a ne da un exemplu, atunci ar trebui sa urmam si noi intocmai si sa nu mai judecam, cacai numai Hristos este fara de pacat.

2. Celelalte religii s-au format nu pentru ca oamenii erau dornici de mantuirea sufletului. Daca era asa ramaneau in Biserica care a fost la inceput si nu se desparteau de ea grupandu-se in secte.Si iti dau un exemplu.Secta Baptista este impartita in mai multe ramuri : unii zic ca numai prin stropire se face botezul, altii ca numai prin scufundare, altii tin sambata, altii fac una, altii fac alta. Oare de ce s-au format atatea? Nu puteau oare ramane uniti? Cei care au facut si fac incontinuu tot felul de secte si credinte care se pretind crestine o fac pentru slava lumeasca si pentru stapanire.Ei spun ca implinesc cuvantul Domnului.Asa il implinesc? Dezbinati in sute de secte? Biblia pe care o au ei este foarte modificata.ei sustin ca au facut traducerea mai pe intelesul omului pentru ca in biblia Ortodoxa sunt termeni pe care unii nu ii inteleg.Insa foarte interesant ca in traducerea "pe intelesul tuturor" au schimbat foarte mult intelesul unor cuvinte, facand-o pe Maica Domnului "nevasta" lui Iosif. Oare Hristos se naste dintr-o nevasta? S-au sustin ca a mai avut copii si alte rataciri. Deci biblia lor e una care duce la iad.Nici decum la mantuire.

3.Credinta Bisericeasca intotdeauna a fost asa.Biblie & Sfanta Traditie care contine informatii ce nu s-au scris in Biblie.Tot in Sfanta Traditie gsim ca Adam si Eva vorbeau in Duh cu Dumnezeu si isi stiau gandul unul altuia.Insa de cand omul a cazut in pacat au pierdut acest dar.Care in zilele noastre se castiga numai prin rugaciune si semerenie care nu toti reusesc sa o atinga.Acel parinte de care spuneam in postarea de mai sus, nu mi-a vazut viitorul.I-a spus persoanei cu care a vorbit sa nu mai fac un lucru pe care il faceam in prezent inca, acum cateva zile cand i-a spus pentru ca nu sunt pregatit duhovniceste.Aceasta nu este vrajitorie.Acesta este un dar de la Dumnezeu de a vedea sufletul omului.In multe randuri din bilie vedem ca Hristos cunoastea gandurile fariseilor si carturarilor.Si el era cumva vrajitor? Dar nu ma mir ac spui asta.De vreme ce atunci cand Iisus vindeca boli incurabile sau foarte grele evreii spuneau ca le savarseste cu puterea satanei la ce sa ma astept de la tine? Oricum am cam vazut ca tu tinzi mai mult spre ceea ce cred evreii cand faci referire la Hristos.Desi esti ateu.

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

1 sa stii ca nu mai convins deloc cu argumentul tau, inseamna ca trebuie ca sa pacatuim ca sa nu fim ca dumnezeu, eu nu am spus sa fiti sfinti si mai buni nu perversi cu 2 fete

2 chiar nu ma intereseaza de ramurile sectelor, in general toti sunteti la fel si revendicati adevarul absolut

3 n-am vazut unde scrie ca evrei au zis asta da-mi un verset sa vad, daca sunt ateu care e problema?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

1.Nu am zis ca trebuie sa pacatuim ca sa nu fim ca Dumnezeu.Ce voiam sa zic eu este ca nimeni pe paantu asta nu este fara de pacat.toti pacatuim pentru ca asa ne este firea noastra omeneasca, pentru ca suntem slabi in credinta (nu necredinciosi) si nu suntem perfecti. Orice om mai are caderile lui in pacat. Asta nu nu inseamna ca nu crezi in Dumnezeu.

2.Degeaba spun ei ca au adevarul pentru ca nici macar nu existau la inceputul crestinismuli.In fine.

Uite aici citeste si scrie clar ca Iisus cunoastea gandurile lor http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=9

Iar aici versetul in care evreii spuneau de Iisus ca face minuni cu ajutorul demonilor : "Si carturarii, care se pogorasera din Ierusalim, ziceau: "Este stapanit de Beelzebul; scoate dracii cu ajutorul domnului dracilor." Iisus i-a chemat la El, si le-a zis, in pilde: "Cum poate Satana sa scoata afara pe Satana? Daca o imparatie este dezbinata impotriva ei insasi, imparatia aceea nu poate dainui. Si daca o casa este dezbinata impotriva ei insasi, casa aceea nu poate dainui." (Marcu 3:22-25)

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Care e diferenta intre voi si ateii, agnostici?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

Una foarte mare.Noi stim si suntem siguri ca exista Dumnezeu.Nu ne indoim zicand ca "o fi existand sau poate nici nu exista".

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Isus spunea nu eu,nu oricine care spune doamne,doamne va intra in imparatia mea,in Romania trebuie sa recunosti ca majoritatea spun doar doamne, doamne, degeaba sunteti siguri ca exista daca pacatuiti la fel, eu daca as fi convins ca exista nu as pacatui, daca aprind tv la ora 5 ce vad crime, viouri, pedofili, hoti etc intro tara crestina, daca ar fi ateii 20 la suta din populatie da as spune ca e diferenta de moralitate,dar nu vad nici o diferenta de ceva bun
tariile atee sunt bogate, lipsite de violenta, coruptie, saracie etc
luam ca exemplu suedia tara fara armata, locul 1 la increderea pe bursa ceva incredibil, neutra in razboaie etc
degeaba credeti daca nu va schimbati
nu uita ca si evrei erau convinsi si degeaba erau

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

Spui tu ca daca ai crede nu ai mai pacatuii? Iti dau eu un exemplu.sunt unii care zic " daca as fi calugar in manastrie, m-as ruga mai mult". Sunt unii care chiar ajung in manastire se fac calugari si apoi vine michiduta cu ispita "mai bine stateai in lume si te rugai, aici uite cate neplaceri si ispite ai" si sunt unii de ajung sa faca tot fel de smintesc lumea si fug din manastire.Asta este doar o amagire diavoleasca.Cu cat vrei mai mult sa te mantuiesti, cu atat diavolul este mai mult in capul tau.Tot timpul se lupta cu noi iar noi mai cadem in pacate pentru ca nu avem paza mintii si nu stim multe.

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Isus spunea ca raul nu vine din exterior si din interior

| Mădă0611 a răspuns:

Ce parinte vazator cu duhul? Popa/calugar vrei sa zici? Daca da, la cati oameni au intalnit, pot sa iti ghiceasca "pacatele" foarte usor, unii dupa alte fapte, unii dupa gesturi, unii dupa moaca. Asa cautati voi supranaturalul in orice. Plus ca aici banuiesc ca e vorba de varsta, si cum tu ai vreo 20-21 de ani, foarte greu e sa te prinzi ca "că nu eşti pregătit duhovniceşte".

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu cumpa mea nu ai inteles ce am spus.Am spus ca cineva a cunoscut mie, a vorbit cu un parinte induhovnicit pentru problemele sale personale si printre altele i-a spus parintele persoanei de mine sa nu mai fac (cutare) lucru pentru ca nu sunt pregatit duhovniceste.Acea persoana care a vorbit cu parintele nu i-a pomenit nimic de mine.Plus de asta persoana care mi-a transmis nici nu avea de unde sa stie ca eu fac (cutare lucru). Deci e dovada clara ca exista Dumnezeu. Acel parinte nici macar nu m-a vazut niciodata in viata lui face to face si nici eu pe el.Imi poti da o explicataie "logică"? Sau daca nu ai o astfel de explicatie, o sa spui ca inventez?

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eh, exista dumnezeu. Poate popa nici n-a zis si persoana respectiva ti-a zis asa ca sa te convinga sa nu mai faci nu stiu ce.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Persoana respectiva nu avea de unde sa stie pentru ca nu i-sm spus asa ceva si nu spun eu la nimeni cand fac ceva. Daca era sa spun atunci si aici pe TPU spuneam exact despre ce lucru e vorba pe care l-am facut.Deci pesraoan care mi-a transmis nu avea de unde sa stie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu mai arunca cu margaritare in gura porcilor, e pierdere de timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt Nemuriciu! Parintele timpului pierdutlaughing

| casablanca40 a răspuns:

Asemeni "minuni" se intampla in toate religile lumi, dar voi crestini nu puteti sa intelegeti asta. Te-ai intrebat vreodata daca "minuni" se intampla si in alte religii? Va considerati atat de speciali, dar nu sunteti diferiti. Mereu romanul vrea sa fie miezul din fantana.

| Ihaveadream a răspuns:

Experientele personale, oricat de teofanice ni s-ar parea, tind sa se banalizeze cand sunt insirate pe un forum de internet si relatate la modul general. Cel mai probabil, vei fi luat la misto ca fiind credul.