suntserios
| suntserios a întrebat:

Realitatea a ceea ce înseamnă religia în zilele noastre se vede perfect aici.

https://www.digi24.ro/......re-1038021

Oameni lipsiți de educație care se calcă în picioare la propriu, care își arunca la coșul de gunoi ultima demnitate pe care o au mai au în viata lor plina de sărăcie pentru ca cel mai bogat dintre popi, un om care nu știe cum arata interiorul unei mașini mai ieftine de 50. 000euro, sa își pună mecla pe clopote de 500. 000euro.

Astia care tot citați pe aici biblii și cărți sfinte... Asta din video e realitatea în religie.

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa nu uitam de psd ca e mana in mana cu patriarhul altfel nu-i permitea asa ceva

| danut a răspuns (pentru mgtow):

Nicidecum, PNL, PDL este mana in mana cu preafericitul. Vezi CAND s-a dat "aprobarea" constructiei.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si de unde ia bani acum? Nu cumva Firea le da cateva zeci de milioane de lei?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu contest dar nici nu ma intereseaza, nu este in tematica rubricii.

| mentholinks a răspuns:

Oameni distrusi. Nu pot decat sa-mi starneasca mila ca au ajuns in situatia asta.

| AC4S4 a răspuns:

Lipsește Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Revenim la ce ai mai scris. Toată prostia aceasta n-are nici o treabă cu ceea ce a predat Isus. Nici popii cu luxul lor, nici învățăturile pe care le predau și nici comportamentul "creștinilor".

| Mclaren12 a răspuns:

Cica "Suntem crestini sau ce suntem?" laughing
Dovada ca tara asta are printre cei mai inepti, spalati pe creier, needucati, ignoranti, indoctrinati, habotnici si lipsiti de speranta oameni din Europa si nu numai. Toti se plang ca uite dom'le ce conducere corupta avem, dar cum are cineva pretentia sa se schimbe ceva in tara asta cand populatia se prezinta in halul in care se prezinta? Inca o dovada incontestabila ca un guvern corupt prospera pe prostia si lipsa de cultura a populatiei.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nimic nu e mai periculos pentru un stat corupt decât un popor educat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Da exact. Uite in tari mult mai educate cum populatia ia atitudine in fata schimbarilor economice si politice. Tocmai ce am vazut la stiri ca in Franta zeci de mii de oameni au blocat autostrazi si cai de acces la depozite de petrol in semn de protest impotriva cresterii taxelor la carburant si a politicii lui Macron. Sau am vazut cum in Grecia populatia din Atena se bate cu politistii tot din cauza unor taxe marite de guvern. Observam cum in tarile astea religia reprezinta in mare parte o credinta personala si subiectiva a fiecaruia, in timp ce in Romania este riricata la rang de sentiment si traditie nationala. Ca drept dovada oamenii din toata tara sunt mai ocupati sa pupe moaste si sa se calce in picioare ca sa asiste la sfintirea prostirii neamului in loc sa ia atitudine in fata schimbarilor politice. Probabil inca il mai astepta pe Yehova sa schimbe ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

După cum arată lucrurile UE e pe ducă si ăștia nici nu realizează.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Da am auzit ca in Italia un partid nationalist si anti-EU a preluat majoritatea in parlament, UK iese la anul in Martie, probabil urmeaza Germania dupa ce mandatul lui Merkel se va termina si cam da, se duce UE.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

S-ar putea să iasă Italia, Anglia sau Germania. Dar asta nu poate duce la slăbirea UE atât timp cât România este încă acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu auzi multe dar nu înțelegi nimic din ce auzi.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Păi de Germania și Franța mai depinde UE. Dacă Germania iese, atunci fii sigur că Grecia, Polonia și Cehia vor și ele lanțul. În final fie se vor forma mici alianțe, fie Rusia îsi va extinde influența politică în Europa.

| SG1995 a răspuns (pentru sabin89):

Cred le ai cu geo-politica este?
România e o piesă neimportant pe tabla de șah a Europei, e un pion, și unul de care UE se poate descorotosi ușor, dar n-o face deoarece suntem piață de desfacere, ne vând produse de mâna a doua sprapreț, au mână de lucru ieftin din care scot profit en-gross, iar România nu are sustenabilitate economică și militară, plus că numai avem resurse, păduri, zăcământe, gaze, electricitate, toate sunt private, deci aparțin indirect altor state. În acest contex nu suntem un stat decât pe hârtie, și unul foarte vulnerabil și fără valoare.
Cât despre restul țărilor, Italia nu e singura care ar putea ieși din UE: Grecia, Ungaria, Cehia și Polonia de asemenea. Dacă Cehia, Polonia și Grecia sunt țări mici, Germania, Franța, Italia sunt jucători de bază că de acolo vine grosul, dacă pleacă doar una în afară de UK, UE s-a dus naibi. E esențial să pricepi asta.

| sabin89 a răspuns (pentru SG1995):

Nu, nu. România si Bulgaria sunt baza. Si eventual Albania, când va adera.
Hai, măi, iar nu stii de glumă.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

O sa faca iar ca in secolul trecut? Cica Putin a declarat ca vrea sa transforme Rusia in ce a fost odata URSS.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Romania este baza UE laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i drumul la tastatura si argumenteaza ce afirmi. Afirmatia ta suna exact ca un text argumentativ fara cuprins, adica o afirmatie nejustificata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai aflat ce face CEDO?

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Europa îi lasă mână liberă, de SUA n-am ce spune are probleme mai mari ca Rusia, cum ar fi că e condusă de un dobitoc.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce face, luminează-mă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nu tu

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu putem spune că va fi mereu baza, dar cel puţin acum cât este Dăncilă la sefia guvernului, putem afirma.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are CEDO in topicul de fata? Aici nu era vorba de CEDO. Si de ce dai dovada de ipocrizie? De atunci ai zis ca o sa ma ignori. Acum ce motiv ti-ai gasit sa te bagi in seama daca tot n-ai nimic de zis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Că iar ai scris numai tâmpenii.
Italia n-are niciun plan de ieșire din UE, a spus-o răspicat Salvini.
Germania n-are cum să iasă vreodată. Înțelege de ce oricine cu mai mult de 2 clase.
Nici măcar Ungaria sau Polonia nu-și doresc să părăsească UE, dar aici e plan de geostrategi...:-s
Afirmațiile tale vin numai pe baza unor titluri citite prost și înțelese la fel de prost, iar alții iau de bun ce scrii.
Austria are acum în coaliția de guvernare un partid anti-sistem care are apărarea, externele și internele...și partidul ăsta a guvernat și la începutul anilor 2000, s-a pus vreodată problema să părăsească UE?
Cehia are președinte anti-UE.
Bulgaria are președinte pro-rus.
Și da, euroscepticismul e la apogeu, dar tot nu va ieși nimeni din UE.
Geostrategilor...laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Stramosii nostri daci ce erau rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci puneti ochelarii si citeste inca o data ce am zis. N-am zis ca Italia ar avea un plan sa iasa din UE, dar ce iti zic acum este ca intr-un anumit moment in viitor va iesi. Si sunt convins ca tot la un anumit moment in viitor va iesi si Germania. In Italia doua partide nationaliste (am gresit da, sunt doua, nu unul) ocupa peste jumatate din Camera Deputatilor si Senat. Un partid nationalist in mod natural trebuie sa fie anti-EU pentru ca EU este anti-nationalista si a dovedit asta prin politicile si ideologia pe care o promoveaza. Este o omologie reciproca. In Roma deja aparusera proteste impotriva politicii anti-imigranti. Salvini a declarat ca o sa faca tot posibilul sa limiteze venirea imigrantilor si chiar sa mai trimita din cei aflati in Italia acasa. Si cum spanac sa iasa Italia acum din UE? Asta le-ar pune economia la pamant. Cehia si Austria nici nu intra in discutie. Daca asta ai inteles tu din ce am scris inseamns ca ai probleme de intelegere la fel de mari pe cat urli ca as avea eu. Se pare ca UK isi permite sa plateasca 60 de miliarde de Euro ca sa iasa pentru ca are o economie mult mai dezvoltata. Ramane de vazut daca economia va ramane intacta dupa. Probabil si Germania si-ar permite sa iasa dar cu evreica si comunista Merkel la putere asta n-o sa se intample niciodata. Nici nationalistii nu au atat de multa putere in Germania incat sa manifeste vreo politica anti-EU asa cum a facut Salvini cu imigrantii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dacă nu vrei imigranți islamiști ești anti-european? Eu nu prind logica asta. N-o prind deloc.
Euroscepticismul e foarte puternic în UE acum, e la apogeu, asta nu înseamnă că ies toate țările din UE, înseamnă că urmează o schimbare de abordare, se va vedea cel mai probabil după alegerile din mai.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru SG1995):

De 15 ani se vehiculeaza aceleasi idei. Nu a plecat inca nimeni. Nici Anglia nu a terminat inca si deja resimte puternic impactul economic. UE nu este doar o zona a statelor membre. Este o alianta social-politico-economica, zona de tranzit, schimb etc. Mai citeste economie. Zona UE se va intari nu va slabi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu imigrantii este doar un exemplu pe care nationlistii anti-UE l-au manifestat. S-ar putea ca in viitor sa vedem si alte exemple.

"se va vedea cel mai probabil după alegerile din mai"
Nu cred ca o sa se vada nimic dupa alegerile din mai. Din schimbari mici si constante o sa apara si schimbari majore. Asta poate dura ani de zile, nu cateva luni.

| 6684464 a răspuns:

laughing cum? tu vezi prostie si ignoranta acolo? Eu vad minuni! Niste oameni epuizati si bolnavi care nu pot sta 10 minute in picioare in transportul in comun, dintr-o data au prins sanatate si putere sa impinga cate 3-4 odata! Asta da minune! laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu inteleg, de unde legatura.

Ce legatura are credinta mea in Dumnezeu cu nebunia acelor oameni?

Din nou citim din psalmul 48 si ne dam seama ca asa este.

Şi omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Și eu azi am citit 90% numai tâmpenii care puneau laolaltă toți creștinii și, evident, îi jigneau ireproductibil, din cauza acelor imagini.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De la intrebarea legata de rahatul de catedrala ati ajuns la chestiuni de geopolitica si cine iese din UE. Bravos, romanul nici macar nu-si poate duce o idee pana la capat!
Toata Europa este de vina pentru starea noastra numai noi nu.
Nu tara trebuie schimbata, ci oamenii din ea!

| SG1995 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

UE nu e devină pentru starea socială din România, decât prin prisma faptului că a profitat de această stare, dar asta e capitalismul, exploatezi slăbiciuniile celui de lângă tine în folosul tău.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru SG1995):

Intrebarea este legata de catedrala. CATEDRALA! CATEDRALA! CATEDRALA!