| bogdangh a întrebat:

Religia a stat la capataiul omului ganditor, de cand a coborat din pom sau de cand l-a creat dumnezeu. credeti ca tot ea va aduce sfarsitul acestuia?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Am fost creați cu necesități spirituale. Apoi, tot Dumnezeu va pune capăt acestui sistem, inclusiv al religilor false.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru danay72):

"religilor false"
Ce noroc pe tine ca te-ai născut cu adevărata religie, nu?

| danay72 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Nu m-am nascut in ea.Am cautat-o si am gasit-o. Oricine isi doreste cu adevarat sa o gaseasca, poate sa o afle.

| Mayhem666 a răspuns:

Totul este posibil in zilele astea!

| sublime89 a răspuns:

De cand exista religia, exista si razboaiele religioase, care n-au fost deloc placute. Poti vedea o mostra de razboi religios si-n zilele noastre, prin forma terorismului islamic. Nu arata deloc bine, nu? Deci religia are aceasta capacitate de a scoate ce e mai rau din om, si de a-l face sa-l omoare pe cel de langa el doar pentru ca basmele lor nu coincid. De aici pana la sfarsitul lumii, sau macar al civilizatiei, nu e decat un pas. Imagineaza-ti ce ar face teroristii daca ar pune mana pe arme nucleare.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu cred ca o mai venereaza multi pe Kali Ma. happy
Religiile evolueaza, deci nu stiu cum ar putea aduce un sfarsit al "omului ganditor", daca e intr-adevar ganditor.
Cel mai probabil, se va ajunge la un Deus, ca in "Odiseea spatiala 3001". happy
Stii ce e curios? si sunt foarte atenta la astfel de nuante.
Ca in nicio anticipare a viitorului din TOATE filmele sf si romanele pe care le-am citit, religia, credinta in ceva, nu dispare dar nici nu distruge omenirea.

| ExprimareLibera a răspuns:

Religia a stat la căpătâiul omului nu prea gânditor din momentul în care primul șmecher l-a întâlnit pe primul fraier.
Orice început are si un sfârșit.

| milan9 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

"Adevarata secta" ce-si schimba teoriile de la an la an...

| Chasles a răspuns:

Asta-i Logos-ul lucrurilor...