| Jardelin a întrebat:

"Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti!"

Petre TUTEA

Sunteti de acord? Eu as zice ca da. Sunt studii care arata ca religiosii invata mai bine decat ateii, religiosii sunt mai harnici, mai toleranti, mai inteligenti, etc. Cum s-ar zice, oamenii mai bine pregatiti sunt mai culti.

Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete iarasi as zice ca Petre TUTEA cam are dreptate.

65 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Da, e evident.
oamenii care aplica PRINCIPIILE BIBLIEI in viata lor, au o viata calitativ mai buna.
doar ideiile din predica de pe munte, consemnata in Matei 5-7 cuprind atat de multe idei care ne poti imbunatati viata... doar provin de la Cel mai mare Invatator. iar el, Isus, a recunoscut ca invatatura nu este a lui, ci a celui care l-a trimis.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

*principiile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Total gresit. Cultura nu are nicio legatura cu religia, ba mai mult de atat un om educat intelege mai bine aberatiile religiei si ii este mai greu sa le adopte.
Majoritatea celor care umplu bisericile la pupat icoane sunt persoane cu studii medii

| Doub a răspuns:

"Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete"- Nu te gandesti ca unii au renuntat la ora de religie pentru ca nu fac nimic?thinking

| Jardelin explică (pentru Doub):

Ba da, UNII si din cauza asta. Sunt de acord. Din pacate sunt profesori de Religie care nu faceau mai nimic la ora lor, iar din aceasta cauza elevii au avut sentimentul inutilitatii orei de Religie.

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Mno, asta e.

| Jardelin explică (pentru Doub):

Mno, misto replica!

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Pai ce replica vrei sa-ti dau? Ti-am spus ca sunt de acord cu tine.

| Jardelin explică (pentru suntserios):

"un om educat intelege mai bine aberatiile religiei si ii este mai greu sa le adopte"

Soto!

| Jardelin explică (pentru Doub):

Eu nu vreau sa-mi dai nicio replica speciala. Dai si tu ce poti. Mno, asta e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" mai toleranti"rolling on the floor) lasa-ma ca mor. de aia numai puteti dormi noaptea ca 2 persoane de acelasi sex se saruta, de toleranti ce sunteti. stiam eu ca vorbesti mult prostii dar nici in halul asta.

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Pai asta e. Chiar nu-mi dau seama ce ti se pare asa ciudat la ce am zis. Ai chef de cearta si nu ai cu cine?thinking Sau care e problema?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cui naiba nu ii place cand doua gagici o fac?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Detaliaza... ceva mai mult decat "soto".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"adevaru se grai"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Nu te certa cu fratele religios, voi trebuie sa dai exemplu bun, ce naiba faceti laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma cert cu el, nu asta e intentia mea.thinking
Se pare ca el are chef de cearta.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt studii ca ateii sunt mai intoleranti decit religiosii, n-am zis-o eu.

| Jardelin explică (pentru Doub):

Asta ai inteles, ca am chef de cearta cu tine? Eu chiar ti-am dat dreptate si nu te-am contrazis cand ai facut acea observatie. Iti doresc Pacea Domnului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

laughing stiu eu studiile gasite de tine. tot timpul ii arata pe atei aia "rai". noi inca nu am ucis mii si mii de oameni cat au ucis" religiosii" in trecut. voi aia buni, ptiu sa nu va deochi.

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Hm. Scuze, dar da. Asta am inteles.
Multumesc, de asemenea.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu cumva sa faci asta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Ce anume? straight face

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

" voi aia buni, ptiu sa nu va deochi"- Presupun ca te-ai referit la crestini, nu?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Da da. acum am inteles laughing

| 1DeadMemories a răspuns:

Fiecare citeste studiul care-i convine :)
http://www.digi24.ro/......edinciosii

| Inferno a răspuns:

"Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete iarasi as zice ca Petre TUTEA cam are dreptate."

Acesti mii de elevi fiind desigur in majrea majoritate a cazurilor elevi crestini.

Pai si daca religiosii sunt asa harnici si invata asa bine de ce au mai renuntat atunci la ora de religie?

Ai incercat sa te contrazici singur, sau cum?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

IAr aberezi ma?

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Eu cred ca tu intelegi in gura! Mai citeste o data ce am scris!

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Cu ce?