| Allrc24 a întrebat:

"Sa nu ucizi"- aceasta porunca se aplica si in cazul animalelor.adica daca vezi un paianjen la tine in casa sau un tantar nu ai voie sa il omori. se aplica si in cazul in care tai un animal pentru a-l manca. de ex la tara tai porcul de craciun. se aplica si in razboi, cand nu omori de placere omori ca e razboi ca asa sunt ordinele.sau cand te aperi.autoapaare te trezesti in casa cu un infractor il surprinzi asupra faptului el sare sa te injunghie tu ai pistol il omori. se pune ca pacat? dau funda.astept lamuriri

22 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Uite ce ne spun Dumnezeiestile Scripturi, Geneza 18 :

Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!
Apoi Avraam a dat fuga la cireadă, a luat un viţel tânăr şi gras şi l-a dat slugii, care l-a gătit degrabă.
8.Şi a luat Avraam unt, lapte şi viţelul cel gătit şi le-a pus înaintea Lor şi pe când Ei mâncau a stat şi el alături de Ei sub copac
Apoi :
Vezi ca este prefigurata Sf Treime si din cite vad "a luat un viţel tânăr şi gras şi l-a dat slugii, care l-a gătit degrabă"
Apoi :
Vis a vis de razboi una este sa te incaieri cu cei care tabara peste tine vezi ex cu Sf Stefan cel Mare si preacuviosii turci.
Alta este sa tabari peste un popor si sa le iei si cenusa din vatra.
Apoi :
Vis a vis de tilharul care tabara in casa peste om,prefer sa ramina lat si sa il ia Smurdul si eu sa ma rog sa se faca bine si sa incalte Canon la inchisoare rolling on the floor.
Apoi :
Cit despre alte lighioane daunatoare sa fim seriosi, cind la bunicul la tara tabara soaricii si pisicile sunt depasite de situatie, bunicul pune si el niste curse de ajutor.
Apoi :
Nu este cazul sa plingem de mila tintarilor si gindacilor de bucatarie

| Allrc24 explică (pentru Urzi23):

Pai am auzit mai multe pareri:una ca nu e bina sa omori cu nici un chip nici macar in lupta cand iti aperi tara, una ca e datoria ta sa iti aperi tara.nu mai inteleg nimic...

| Urzi23 a răspuns (pentru Allrc24):

Pai eu zic sa te gindesti la Sf Stefan cel Mare cind veneau turcii prin moldova, turcii caposi nu veneau sa dea acatiste la Sf Manastiri si sa pupe icoane sau sa ia cuvint de invatatura.Ei veneau cu chef de jaf si multe nemernicii aveau in capul lor.Ce facea Domnitorul, rinduia armata tinea Sf Liturghie pe cimpul de lupta spovedea armata si o impartasea apoi ii lua la casapit pe netrebnici. Daca nu facea asa europa ar fi fost cam musulmana.In Sf Slujbe ale Bisericii se pomenesc cei care au cazut pentru tara si neam. Poporul dadea eroi si Sf Biserica Martiri noi am avut destinul impletit cu Biserica noastra.

| Allrc24 explică (pentru Urzi23):

Pai de ex Stefan Cel Mare face minuni? ca doar e sfant...ma pot ruga lui Stefan Cel Mare.Nu am auzit de minuni facute de Stefan? cum de si-a dat seama biserica ca e sfant pentru a fi sfant sunt cateva conditii: ramasitele sa aiba miros placut, sa nu fie putrezite, sa faca minuni.S-au intamplat toate astea?

| Urzi23 a răspuns (pentru Allrc24):

Din cite stiu piatra de la mormintul Sf stefan este cam tocita deoarece cam multi au ingenuncheat sa ii ceara mijlocirea inainte de a fi declarat Sfint
Apoi :
Nu fac eu rinduiala Sf Biserici Ortodoxe ca sa pot sti " ramasitele sa aiba miros placut, sa nu fie putrezite, sa faca minuni" dar stiu ca Fericit Domnul intru Sfintii sai " Printre preferatii mei este Sf Mare Mucenic Mina
Apoi :
Peste 100 de ani nepotii tai POATE vor fi martori la canonizarea altui Sfint Roman pe care noi il stim de Ingerul Copiilor (Alex Pesamosca) Garantat primul roman a ingenuncheat la capul lui sa ii multumeasca si dupa el alte mii.

| sandra2012 a răspuns:

Nu stiu daca e pacat sa omori in autoaparare. Paianjeni am omorat destui si cine stie cati voi mai omora pana mor. Am omorat si muste si tantari, dar hai sa fim seriosi ce era sa fac? Sa las paianjenul sa zburde liber prin camera mea si il intre: cu ce te servesc?

| mgtow a răspuns:

Cu tantarul si paianjenul nu e pacat, de porc nu zic nimic pentru ca multi il taie dar si ei au o viata si nu merita chinuiti (ce sa-i faci omului ca nu se multumeste cu verdeata vrea sa bage si carne in el) iar de infractor e pacat pentru ca e om si el.

| Allrc24 explică (pentru mgtow):

Pai daca e situatie limita.te ataca ai numai o sec doua la dispozitie sa te gandesti si se pune in balanta.viata ta cu viata lui ce faci? pe principiul mai bine plange mama lui decat mama.inteleg ca il omori in mijlocul unui pacat de-al sau si are mari sanse sa nu se poate mantui dar daca nici tu nu esti mantuit si exista riscul sa ajungi in iad? scopul primordial al omului dupa cadera lui Adam si Eva e mantuirea sufletului.

| mgtow a răspuns (pentru Allrc24):

Eu incerc sa evit moartea lui, trag undeva unde nu ii va cauza daune majore, in EE.UU daca cineva intra in curtea ta si cand ii zici sa plece dar nu vrea ai dreptul sa-l impusti si chiar daca moare legea nu te baga in puscarie.

| soimos a răspuns:

Porunca spune Sa nu ucizi!
Nu sa nu omori!
De omorat este permis, si asta o vezi cand popi binecuvanteaza tunurile, tancurile sau soldatii care pornesc cu baioneta la asalt sa omoare!
Poi daca ar fi interzis sa omori, ar mai fi omorat biserica crestina atitea vrajitoare care aveau o singura vina, si anume vina ca fiind prea frumoase, respingeau avansurile scarbavnice ale unor popi batrani si libidinosi!
Si asta era un motiv sa fie omorate prin arderea pe rug.
Conform documentelor se pare ca numarul vrajitoarelor omorate de Biserica in numele lui Christos si sustinute prin versete din Biblie, a fost mi mare de 1 milion de femei practic nevinovate.
In concluzie, vezi ca nu este bine sa te conduci dupa Porunci religioase, ci sa respecti Legile Codului Penal si Codului Civil, LEGI care sunt mult mai importante decat gaunoasa lege a popotiocilor!, dar pe care nerespectandu-le, dai de Dracu, chiar pe lumea asta.

| Tania a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dupa parerea mea nu este.
Stiu ca parca budistii calugari nu omoara nici macar o insecta.

| Dash a răspuns:

Daca tu cinsideri ca se pune ca pacat, atunci DA se pune ca pacat. Daca tu consideri ca nu se pune ca pacat atunci NU se pune ca pacat.

Vreau sa spun ca important e ceea ce crezi tu nu ceea ce cred altii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dash):

Daca eu te omor pe tine si nu cred ca e pacat nu e pacat nu-i asa?

| Dash a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa e straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dash):

Fain unde stai?

| Dash a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe aproape... big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dash):

Cu ce vrei sa te omor?

| Dash a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fel de criminal isi intreaba victima cu ce vrea sa fie omorata? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dash):

E luna craciunului sunt mai bun la suflet in perioada asta

| BlueDog a răspuns:

Crima tot crima e indiferent de circumstante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da toate sunt pacate fi fara griji ajungi la caldurica / apropo tu chiar crezi ca fara corp omul poate exista?

| Chriistiinex a răspuns:

Cand ucizi un paianjan.nu este un pacat deoarece paianjenul i'a optrit calea Maici Domnului...big grin