| StrongHeart a întrebat:

De ce nu este un pacat sa omori mielul de Paste sau porcul de Craciun?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic, porcul NU se mananca, este un animal interzis la mancare. Mielul se consuma ca hrana DAR MIELUL de pasti a fost SACRIFICAT acum 2000 de ani, deci NU SE MAI CONSUMA, de ce oarei acesti asazisi crestini IL OMOARA pe Hristos in fiecare an, nu are nici o legatura cu Crestinismul ci cu satisfacerea PLACERILOR, cu BURTA.

| RAY a răspuns:

In biblie scrie ca a consuma carne de porc este pacat,tot in biblie ca sabatul e sambata si trebuie tinut, dar crestini fac ce vreau ei, carnea de miel este ok, fiecare crestin trebuie sa jerveasca un miel iar grasimea sa arda pe altar ea nu se consuma nici sangele doar carnea, desi da e pacat consumul de porc

| Celcestietot a răspuns:

Încă de la începutul scrierilor din Biblie se poate observa practica mielului (ca animal) înjunghiat, practica care nu deranjează pe Dumnezeu. Tot la început ne spune Dumnezeu că nu ar trebui să ne atingem de porc, deci tradiția cu porcul de Crăciun, este una păgână, la fel cum consider că este și aceasta sărbătoare. Observăm că nu doar de Crăciun este interzis porcul, dar și în consumul vieții cotidiene.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca sa iti scriu cat mai pe scurt, iti voi spune ca Iisus a fost si inca este un exemplu, iar omenirea ar trebui sa Il urmeze.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

De la căderea in păcat Dumnezeu a instituit jertfele pentru iertarea păcatelor, care simbolizau jertfa Domnului Isus pentru răscumpărarea omului din păcat. Dar după jertfa Domnului Isus nu mai este necesar jertfirea mielului, ba este chiar păcat deoarece legea ceremoniala a fost abolita la cruce.
Porcul este un animal necurat care nu este admis de către Dumnezeu sa fie mâncat, deoarece provoacă in timp boli datorita colesterolului, a acidului uric, paraziților ( trichineloza).

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Corect.Iisus nu a mancat porc deoarece l-ar fi batut mama lui ca era evreica.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In primul rand, jertfele pot fi continuate pana cand ne va spune Dumnezeu ca acestea nu se mai puncteaza, iar Creatorul am vazut ca nu a spus in Biblie ca numaratoarea a luat sfarsit. In al doilea rand, El ne-a lasat stapani peste toate animalele de pe Pamant. Da, porcul este necurat. Am dreptate sau nu, iar daca nu, de ce?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Salut draga prietene! Iti inteleg perfect opinia pentru ca si eu am crezut la fel, dar apoi am citit Epistola apostolului Pavel catre Evrei. Dar intr-adevar, exista versete in noul testament care ne spun ca, jertfele pentru iertarea pacatelor au fost oprite pentru ca ele erau o ''umbra'' a lucrurilor viitoare, exista o traditie, si anume. Era templul marelui preot, unde doar marele preot avea voie sa intre o sigura data pe an, intai aducea o jertfa pentru pacatele lui, apoi pentru ale poporului, si iesea afara si mai avea voie sa intre doar in anul urmator, lucrul acesta se repeta in fiecare an.
Dar acum, in noul testament apostolul Pavel le spune Evreilor, pentru ca ei se intorsesera la jertfele de animale pentru ca cineva le-a zis ''Este foarte bine cavoi credeti in Domnul Iisus, foarte bine, dar sa nu uitam nici de jertfe'' si ei au reluat acea activitate.
Apoi apostolul Pavel le explica intr-o scrisoare cum sta situatia.

Evrei 10 ''n adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfăţișarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleași jertfe care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârșiţi pe cei ce se apropie. 2Altfel, n-ar fi încetat ele oare să fie aduse, dacă cei ce le aduceau, fiind curăţiţi o dată, n-ar mai fi trebuit să mai aibă cunoștinţă de păcate? 3Dar aducerea aminte a păcatelor este înnoită din an în an, tocmai prin aceste jertfe; 4căci este cu neputinţă ca sângele taurilor și al ţapilor să șteargă păcatele. 5De aceea, când intră în lume, El zice: „Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos, ci Mi-ai pregătit un trup; 6n-ai primit nici arderi-de-tot, nici jertfe pentru păcat. 7Atunci am zis: ‘Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!’" 8După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit și n-ai primit nici jertfe, nici prinoase, nici arderi-de-tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege), 9apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua. 10Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, și anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos, o dată pentru totdeauna. 11Și, pe când orice preot face slujba în fiecare zi și aduce de multe ori aceleași jertfe, care niciodată nu pot șterge păcatele, 12El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a așezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu 13și așteaptă de acum ca vrăjmașii Lui să-I fie făcuţi așternut al picioarelor Lui. 14Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârșiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi. 15Lucrul acesta ni-l adeverește și Duhul Sfânt. Căci, după ce a zis: „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile", zice Domnul: „Voi pune legile Mele în inimile lor și le voi scrie în mintea lor", 17adaugă: „Și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor." 18Dar, acolo unde este iertare de păcate, nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat. 19Astfel dar, fraţilor, fiindcă prin sângele lui Isus avem o intrare slobodă în Locul Preasfânt 20pe calea cea nouă și vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinăuntru, adică trupul Său, 21și fiindcă avem un Mare Preot pus peste casa lui Dumnezeu, 22să ne apropiem cu o inimă curată, cu credinţă deplină, cu inimile stropite și curăţite de un cuget rău și cu trupul spălat cu o apă curată. 23Să ţinem fără șovăire la mărturisirea nădejdii noastre, căci credincios este Cel ce a făcut făgăduinţa. 24Să veghem unii asupra altora, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune.''

Doar si doar marele preot avea voie sa intre in templu, si asta o singura data pe an, dar Domnul Hristos s-a asezat jos, adica nu mai era nimic de facut, jertfa a fost adusa si cine o primeste, cine il primeste pe Hristos este chemat ca fiu al Lui Dumnezeu.
Biblia spune ca perdeaua din templu s-a rupt, asta inseamna ca de acum, oricine are intrare libera la Tatal, noi mergem cu Iisus de mana la Tatal, si Domnul Hristos ne spune ''Cere'', si Tatal ne va da cu mare bucurie, lucrurile de care avem nevoie, poate nu in totdeauna lucrurile pe care le dorim noi, dar El ne da ce ne trebuie, de adevarata nevoie din acel moment, Dumnezeu ne iubeste si ne-a iertat prin sangele Lui, jertfa a fost adusa acum 2000 de an.
Ma bucura foarte mult faptul ca studiezi, cauti, inveti, toti de aici pornim, nimeni nu stie totul, ma rog ca Domnul sa iti dea intelepciune si binecuvantari, Domnul sa te binecuvanteze, o seara frumoasa in continuare draga prietene!

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu pot fi continuate. Neascultarea de Dumnezeu este închinare la idoli.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezi ce vrei, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jertfele de mulțumire nu au treabă cu vreo crimă...

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ba da, Dumnezeu ne spune ca legea a fost implinita.
Citeste cartea Evrei din Noul testament.
Isus e noul inceput si spune ca nu are nevoie de cei ce vor sa se taie imprejur adica cei ce mai tin legea.
Legea nu a fost gasit buna pentru mantuirea omului, asta fiindca omul a avut autoritate in vechiul testament si multe aspecte erau din perspectiva umana.
Dupa care vine Isus Hristos care implineste legea si aduce un nou inceput.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Salut prietene! Multumesc mult pentru explicatie, ai dreptate in absolut tot ceea ce ai scris. Sentimentul este reciproc, 24/7 fericite alaturi de Iisus!

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era o dovada de loialitate, dar Dumnezeu cum a fost si inca este bun, bineinteles ca nu a permis moartea fiului sau. Ii jertfesti diavolului gaina, nu Creatorului, iar jertfele cu animale nu mai sunt necesare.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus a fost omorati de oamenii diavolului, acea parte de necredinciosi, necrestini, care in cele mai multe dintre cazuri acestia sunt frati cu imoralitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu m-ai prins, dar bine ca ai incercat big grin. Practic Iisus se ducea la jertfa sigura atunci cand a intrat in lume. Ce, nu este adevarat ca Acesta a fost omorat?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu te-ai născut direct pe Pământ, nu neg.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În afara planetei. Oricum, crezi ce vrei, nu este problemă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traditia? Americanii au curcanul si noi avem porcul.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu e păcat să sacrifici animale pentru consum, e păcat dacă le ucizi de plăcere, cum fac unii, de exemplu vânătorii. Cruzimea față de oricine, om și animal, este un păcat față de Creatorul lor - Dumnezeu.
Este bine să sărbătorim Nașterea Domnului, respectiv Învierea Lui, fiindcă Hristos, Paștile nostru și Dumnezeul nostru, ne-a adus mântuirea.
Despre felul cărnii, Sfântul Apostol Pavel ne spune să mâncăm orice se vinde în măcelărie, fără să întrebăm nimic pentru cugetul nostru (1 Corinteni 10, 25).