| romanianboy a întrebat:

M-am hotarat sa trec la religia,, Martorii lui Iehova´´. Intrebarea mea este cum va fi la prima adunare? Sau ce se intampla in general la o adunare? Nu vreau raspunsuri de genul: hahaha te pocaiesti sau restul. Daca sa poate cu detalii cat mai multe

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Eu am fost o dată la o adunare de-a lor și au fost niște predici, adică au vorbit niște oameni, bănuiesc că au un subiect la fiecare adunare. Au fost niște cântece, au citit dintr-o revistă de-a lor și din biblie, au pus întrebări și au răspuns ca la școală. Cred că adunările lor îmi amintesc de școală, bănuiesc că de asta se autointitulează "studenți ai bibliei". Eu personal sunt ateu, deci nu țin partea nimănui, dar secta lor mi se pare mai ok decât ortodoxismul, nu stai prin genunchi, nu pupi icoane, nu te umilești. Există câteva chestii care sunt cam aiurea la ei, ca în orice religie/sectă, au prezis sfârșitul lumii de câteva ori și nu s-a petrecut (evident), sunt cam zeloși și mutilează știința prin revistele lor. În rest, doctrina lor mi se pare mai logică decât a celorlalte secte. Am o bănuială că dacă m-aș reîntoarce la creștinism, aș merge și eu la ei, sunt mai civilizați decât ortodocșii.

67 răspunsuri:
| Fifi1030200 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cum sa zici: "Dumnezeu(Isus Hristos) "? Tu crezi ca Dumnezeu si Isus sunt o singura persoana?! Isus a fost creat, in timp ce Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit, conform Bibliei. Iehova este Unic, Creatorul, iar Isus a fost numit de Tatal sau: Conducatorul Guvernului.

| vladionut94 a răspuns:

I n primul rand religia martorilor lui iehova nu este o religie ci o secta laughing

| Lavinutza12 a răspuns:

Hei, bravo!laughing Eu studiez biblia cu martorii lui Iehova. Astept cu nerabdare sa ma botez. Vei vedea ca este foarte diferita fata de celelalte religii Succes:****

| Madyyyyyyy a răspuns:

Nu inteleg de ce oamenii care nu ii cunosc spun astfel de lucruri absurde...inainte sa vorbiti verificati daca e asa! Voi vorbiti doar din auzite dar ati fost vreodata sa vedeti cum e?
Majoritatea raspunsurilor sunt minciuni si aberati citite de pe net de acesti oameni.
Martorii lui Iehova sunt o organizatie religioasa nu o secta!
Si as sugera tuturor care au astfel de inrebari sa intre pe site.ul www.jw.org
Nu sa intrebe astfel de persoane.
Eu nu sunt martora, insa ii cunosc bine si respecta toata biblia, tocmai ca o respecta nu se inchina la icoane si la Maria.
Biblia spune clar "sa nu iti faci chip cioplit sau imaginea vreunui lucru de pe pamant sau din cer" (exodul 20 )
Inainte sa vorbiti asigurati-va ca e asa!

| Madyyyyyyy a răspuns:

Si din cate vad s-au iscat multe conversatii din aceasta intrebare.
Insa cei care stiu lucruri eronate cum ar fi : ca nu cred in Isus sau ca ei omoara pe cineva sau astfel de lucruri absurde pentru care ati putea primi amenzi usturatoare pentru ca vorbiti fara sa aveti o sursa corecta de informare.
Ei isi iubesc semenii de acea merg din casa in casa, nu pentru a face adepti! Aveti grija ce vorbiti pentru ca nu cred ca v-ar conveni ca cineva sa vorbeasca la adresa dvs ca ati facut lucruri oribile si sa nu fie asa.

| Bucur_Virgil_1974 a răspuns:

Cum este la adunarea Martorilor lui Iehova se vede în următorul video:

https://www.jw.org/......ale-video/

| Popescu_Alain_1992 a răspuns:

Dacă ai hotărât asta, fa ce ai hotărât și fără să ceri părerea la toți neavizații care își dau doar cu părerea despre ei.dar care nu cunosc mai nimic adevărat. mergi la ei și convinge-te tu personal cum este la ei..succes