| romanianboy a întrebat:

M-am hotarat sa trec la religia,, Martorii lui Iehova´´. Intrebarea mea este cum va fi la prima adunare? Sau ce se intampla in general la o adunare? Nu vreau raspunsuri de genul: hahaha te pocaiesti sau restul. Daca sa poate cu detalii cat mai multe

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Eu am fost o dată la o adunare de-a lor și au fost niște predici, adică au vorbit niște oameni, bănuiesc că au un subiect la fiecare adunare. Au fost niște cântece, au citit dintr-o revistă de-a lor și din biblie, au pus întrebări și au răspuns ca la școală. Cred că adunările lor îmi amintesc de școală, bănuiesc că de asta se autointitulează "studenți ai bibliei". Eu personal sunt ateu, deci nu țin partea nimănui, dar secta lor mi se pare mai ok decât ortodoxismul, nu stai prin genunchi, nu pupi icoane, nu te umilești. Există câteva chestii care sunt cam aiurea la ei, ca în orice religie/sectă, au prezis sfârșitul lumii de câteva ori și nu s-a petrecut (evident), sunt cam zeloși și mutilează știința prin revistele lor. În rest, doctrina lor mi se pare mai logică decât a celorlalte secte. Am o bănuială că dacă m-aș reîntoarce la creștinism, aș merge și eu la ei, sunt mai civilizați decât ortodocșii.

67 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La aia numa o suta de mii ajunge in rai ce drama deja au milioane de adeptii

| Serenade a răspuns:

Probabil ceva rugaciuni, predici, cantari si iarasi rugaciuni, ca orice denominatiune crestina, oricum mai civilizat decat in bisericile ortodoxe, unde esti intampinat cu injuraturi si cu un chin inutil de a sta in picioare intr-o aglomeratie de bezmetici needucati.

| 1Mihai1 a răspuns:

Cu ce scop pretinde asta?

| 1Mihai1 a răspuns:

Păi, n-ar fi bine să mergi prima dată la o adunare de-a lor? Apoi să iei o decizie.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

"ca orice denominatiune crestina," - Martorii NU sunt denominatiune crestina, pentru simplul fapt ca ei NU accepta divinitatea lui Hristos.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Am o bănuială că dacă m-aș reîntoarce la creștinism," - daca te-ai intoarce la crestinism ai alege una dintre putinele locuri in care nu exista crestinism (in sensul mantuirii prin jertfa lui Hristos)?

| martzian a răspuns:

Te sfatuiesc ca, inainte de orice, sa iei Biblia si sa citesti pentru tine. Sunt convins ca vei descoperi ca aceasta secta NU respecta Scriptura in totalitate. Dar, inca o data, cerceteaza singur, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant!

| Serenade a răspuns (pentru martzian):

Nu am avut onoarea sa dicut cu un martor a lui Iehova ca sa le cunosc mai bine gandirea, deci nu ma pot pronunta. Fiecare il vede pe Dumnezeu in felul lui. Am vazut ca toata lumea ii critica, desi am citit intr-o carte a unui nene ziarist care a fost in puscarie inainte de 89(motivul pentru care a fost bagat acolo e absurd), ca ei refuzau sa munceasca sambata, iar pentru asta au fost batuti si torturati, dar tot nu au vrut sa mearga sa munceasca sambata(ziua de odihna pentru ei), deci pot spune ca sunt oameni cu principii de respectat.
Bine din biserica am auzit si alte lucruri dezgustatoare(pentru mine) despre crestinii din puscariile comuniste. Sa iti dau si un exemplu. Era o data un nene care nu dorea sa renunte la credinta lui in Dumnezeu, nici dupa ce comunistii l-au torturat si batut crunt, iar atunci bine inteles acei oameni au inceput sa ii bata fiul ca sa il faca sa se "lepede de credinta" pana l-au omorat. Asta mie mi se pare dezgustator, una e sa iti pui propia ta viata la bataie alta e sa iti sacrifici fiul pentru credintele tale si ale fiului tau, pe care l-ai invatat sa creada la fel ca el.

| AlexMsA a răspuns:

Dumnezeu este prezent pretutindeni. nu ar fi rau sa vezi si alt gen de oamneni. O sa te puna pe strada sa aduni adepti. O sa fie amuzant. Fii iubit

| gabyyy99 a răspuns:

Martorii lui iehova au fost infiintati de masoni pentru ca acestia nu puteau lupta contra crestinismului numai prin mass media (masoni=satanisti-implica chiar si magie neagra).
acest lucru l-am citi intr-o carte de relegii ale lumii!winking

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te duci, pentru ca eu am fost 8 ani Pocait, si acum de 4 ani plang ce am facut, idea este ca viata in D-zeu fara umilinta nu exista,

| 1Mihai1 a răspuns:

Scuze! Al doilea răspuns era al întrebării.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu uita ca martori au scos mai multe versete din biblie, ei cred ca doar ei au dreptate si ca restul religiilor vor arde in armaghedon impreuna cu noi si sunt botezati in numele lui IEHOVA nu a lui Isus...

| Analytical a răspuns:

Te-au prins si pe tine? Ai tu siguranta ca vei fi unul dintre cei 144.000? Da, ei spun ca din intreaga omenire pacatele li-s spalate doar la 144.000 de oameni! De ce? Domnul Isus a murit pe cruce pentru intreaga lume, nu doar pentru cativa! De ce ai fi tu in merit si vecinu' nu? Hal. Eu zic ca nici ei nu cred asta! Baiatule, esti pierdut din momentul in care ai intrat pe usa lor. Raiul e in capu` lor si iadul in viata lor! Detalii? Pe ce se bazeaza secta lor? Pe reviste? Nu ma conving. Din cate stiu eu, religia ortodoxa, protestanta si ne se bazeaza pe Scriptura. Bine, cu mari retusuri si interpretari diferita. De ce ai umbla din casa in casa sa vestesti "adevarul" cand tu insuti te lupti cu oamenii ca sa prinzi loc intre cei 144.000?! laughing Patetic.

| Analytical a răspuns (pentru i86e2):

Crestinii dupa Evanghelie, Baptistii, de ce nu te-au convins? Da-mi un motiv bine intemeiat.

| ania a răspuns:

Pe lângă că au prezis de câteva ori sfârșitul lumii și nu s-a întâmplat, au prezis că sfârșitul lumii va fi atunci când numărul lor va ajunge la 144.000
și că ei toți vor merge cu Isus. Când au vazut că numărul lor trece de 144.000 au zis că au primit o revelație mai completă și că doar cei botezați înainte de 1935 vor merge cu Isus, restul vor rămâne pe pământ, ca celelalte oi și ca majoritatea promisiunilor din Noul Testament sunt doar pentru aceia.De aceea ei și când iau Euharistia, Împartășania odată pe an, doar își trec paharul de la unul la altul, nu bea nimeni.Neagă multe din afirmațiile de bază ale Crezului creștin, cum ar fi învierea fizică a trupului lui Cristos( iar în Romani 10 _9 se spune - Dacă marturisești cu gura ta pe pe Iisus ca Domn și crezi în inima ta că Tatăl L-a înviat din morți, vei fi mântuit.
Am citit multe din revistele și cățile lor, am fost și la Sala Regatului.Mi s-a parut ca la grădiniță.-Câți apostoloi vea Isus-12.-etc,doar întrebari prin care să spui exact ce e scris în revistă, fără să fie nevoie să gândești nimic.
M-a contrariat la un moment dat că într-o carte m citit că nici tâlharul carea fost pe cruce și caruia Iisus i-a promis că va ajumge cu El în rai, nu e sigur că v-a ajunge, că se va vedea cum se va comporta în lumea nouă.M-am rugat și l-am întrebat pe Tata de ce zic ei așa ceva și El mi-a spus -Cel rau vrea să le fure promisiunile mele! Dupa mine divinitatea lor sunt cei care scriu revistele, încearcă să pui numai la îndoială ceva în legatură cu ceea cu ceea ce ei numesc -sclavul fidel și prevăzător.Un coleg al soțului meu a crescut în religia asta si îl tot bătea la cap cu revistele lor și soțul meu l-a provocat să-și daruiască viața lui Cristos, să vorbească cu El, că credința nu e aderarea la un set de reguli ci o relațiecu o persoană vie.(ceea ce a și făcut)Ei au schimbat multe din versetele Bibliei, ca cel care spune că Viața vesnică este să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care L-ai trimis Tu.La ei se zice să ai cunoștințe exacte. Pot avea cunoștințe exacte despre Obama dar asta nu înseamnă că îl cunosc. Dacă îl cauți pe Dumnezeu mai bine roagă-te, Creatorule, ajută-mă Tu să gasesc oameni împreună cu care să te cunosc mai bine! Eu cred că El nu ne cheamă în primul rând la o religie ci la o relație!

| Silviuloan a răspuns (pentru i86e2):

"Nu stai in genuchi nu pupi icoane " ba e mai rau ca la noi ei la intrare sub pres/covor au o cruce pe care o calci.Ei se pretind a fi cu Iisus, dar pe la spate il vorbesc de rau.Nu o cinstesc pe Maica Domnului, si cel mai rau am auzit ca fac crime daca ai intrat nu mai poti sa iesi.Asa ca nu te mai duce.

| jpegstar a răspuns:

Inainte sa o decizie imita exemplul crestinilor din Bereea care:10. ,,Iar fraţii au trimis îndată, noaptea, la Bereea, pe Pavel şi pe Sila care, ajungând acolo, au intrat în sinagoga iudeilor.
11. Şi aceştia erau mai buni la suflet decât cei din Tesalonic; ei au primit cuvântul cu toată osârdia, în toate zilele, cercetând Scripturile, dacă ele sunt aşa. Faptele Apostolilor 17:10, 11
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=17
Majoritatea raspunsurior sunt niste abertii.

| William a răspuns (pentru Silviuloan):

Cum adica daca intri nu mai poti sa iesi? Ca nu o fi familie de mafioti acolo.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Eu asa am auzit... crezi ce vrei.

| William a răspuns (pentru Silviuloan):

Intra cine vrea, iese cin poate.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Cam asa.

| anonim4565 a răspuns:

Stii ce zic eu? ar fi bine sa citesti inainte Bibliea si daca acea religie respecta in totalitate Biblia atunci mergi acolo...dar citeste cu atentie

| AllieAyl a răspuns (pentru Analytical):

Eu cred ca tu nu intelegi bine ideea cu cei 144 000.Citeste Revelatia 14:1, 2. Cei 144 000 vor guverna in cer, alaturi de Isus Cristos.Iar ceilalti vor avea perspectiva vietii vesnice pe un paradis.Va fi si o invinere.Se spune in Ioan 5:25, 26.Citeste chiar in propria ta biblie.Ei nu se lupta ca sa ajunga printre cei 144 000. Pentru ca toti cei care asculta de Dumnezeu pot trai.Si martorii lui Iehova nu se bazeaza pe reviste, ci pe BIBLIE.Revistele sunt ceva mai simplu pentru a putea intelege mai bine Biblia.Sa iti dau un exemplu: Nu iti este mai usor sa scoti din fantana apa cu galeata? Exact asa se poate compara.Biblia este fantana, iar revistele sunt galeata in sens figurativ. Daca doresti sa iti mai explic lucruri trimite-mi un mesaj

| AllieAyl a răspuns (pentru Silviuloan):

Tu stii cum e la ei? Daca nu, nu judeca o carte dupa coperta

| Analytical a răspuns (pentru AllieAyl):

Nu multumesc, tin cu demnitate la religia mea, de fapt am o credinta si aceea este in D-zeu. Nu religie, este doar felul in care te poti bucura impreuna cu poporul ales pana la venirea Lui. Da, imi asum greseala. Cei drept nu o sa inteleg poate niciodata "religia" asta si tot ceea ce cuprinde. Dar tot ce stiu este ca nu se deosebesc cu nimic fata de cei din "lume"! Si de ce o spun? Pentru ca: pot dansa, se pot machia, se pot impodobi, se ajunge la mandrie. Este sau nu un pacat? Ei bine, am dat si eu niste exemple figurative, motivul ar fi mult mai profund. De ce sa nu explicam lumii intregi DIN BIBLIE?! De ce ne trebuie ajutatoare auxiliare scrise de niste oameni care considera ca li s-a "revelat" Scriptura si au inteles-o, cu ocazia asta incearca sa-l faca pe cel de langa el sa creada in adevarul lui? Da, posibil, au fost oameni inteligenti cei care au scris-o(le putem asemana cu Apocrifele) dar, sa nu uitam BIBLIA este cheia si ea este cea insuflata de Cuvantul Lui Dumnezeu, nu reviste! In fine, pot trece, dar uite un exemplu extrem de patetic si de jalnic: O iehovista merge de haihui(sa nu jignesc, ai prins tu miezul) printr-un bloc, suna pe la toate usile facandu-si propaganda (inchizandu-i-se in nas usile vazandu-i revistele), pana da de un tanar care politicos o lasa sa-si exprime punctul de vedere, pana la urma. Ii propune sa vina odata la un serviciu de-a lor, promitandu-i ca, daca rezolva toate "cele" ii va oferi un tort! Deci, de aici ce ar trebui sa deduc? Ca, ar tebui oferita mita chiar si pentru rascumparare? Adica mantuirea se cumpara mai nou sau se plateste?! Ai prins tu ideea ca, doar esti de-a lor. In afara faptului ca, dati tarcoale si intrati in viata omului cu sau fara voia lui, nu va pot deosebi de restul! Faceti ceva caritabil in afara "serviciului divin"? Am observat ca tare zgarciti mai sunteti, (cunosc) hainele de la SecondHand, pardon DOAR de acolo! Scuzele mele, am cazuri concrete, nu judec pe nimeni, nu zic ca peste tot e roz si bine. Peste tot sunt oi ratacite chiar si printre aceste culturi. Dar, uite dupa aceste "oi" oamenii vorbesc si judeca, se poticnesc! De ce sa ma duc eu acolo cand ala face asa si asa?! Ei bine, eu nu am concluzionat aici faptele omului, suntem pacatosi, asa ne-am nascut, trebuie staruit! Ci, eu am vrut sa scot in evidenta principiile si "valorile" dupa care voi va ghidati. Si evreii cred in cele 10 porunci si nu-L recunosc pe D Isus ca Mantuitor personal chiar si in ziua de azi, insa la voi e ceva mai grav de atat! Ca sa nu crezi si sa n-ai putere de convingere ca IADUL nu exista si nu o sa faca parte din viata ta daca nu te pocaiesti, asta este cea mai mare greseala omeneasca, pacatul suprem il numesc eu aici! Oricum, convingerile tale, ideile voastre, iti recomand eu tie sa citesti o SCRIPTURA ADEVARATA! Deci, dupa cate ai vazut sunt eu destul de indoctrinata, nu am nevoie de profesor, cel putin nu de tine, din partea lor! Am de invatat nu mult, foarte mult, dar starui si sper ca D-zeu sa-mi faca cunoscut ceea ce nu pot sustine cu tarie si unde nu sunt la fel de "indoctrinata"(cazul martorilor lui iehova). Poti trece peste, caz pierdut cu mine crede-ma, am o religie, un D-zeu adevarat si nu am nevoie de profetii mincinoase! BATE LA ALTA USA! Ti-as fi recunoscatoare daca ai ramane la ce ai spus, dovedeste ca ti-a ramas o sfarama de intelepciune. Inteligenta pot fi si eu, inteleapta imi doresc ca D-l sa-mi ingaduie sa fiu! O zi buna!

| AllieAyl a răspuns (pentru Analytical):

E super ca am intalnit o persoana religioasa ca si tine.Te apreciez ca stii multe.De exemplu noi il aceptam pe Isus ca mantuitor.Si noi nu oferim mita ca cineva sa ne asculte, ci noi ne facem datoria.Problema cu second hand e dupa fiecare.Cine isi permite si cine nu.Aceasta mi se pare normal. Stii de ce avem reviste si carti? Deoarece multi oameni citesc biblia, dar nu o inteleg.Acesta este un fel de ajutor. Acestea sunt scrie sub inspiratie divina.Sunt luate din paginile Bibliei, nu sunt inventate de oameni.De exemplu cand un director doreste sa scrie o scrisoare, si o roaga pe secretara sa o scrie, inseamna ca scrisoarea e a secretarei? La fel e si in cazul acesta. Oamenii au scris-o, dar Dumnezeu a transmis ideile.De exemplu ne putem gandi la unele profetii care s-u implinit exact. Uite, eu nu doresc sa te pocaiesc sau sa iti schimb religia.

| Silviuloan a răspuns (pentru AllieAyl):

Ce esti cumva una dintre ei? nu vrei sa recunosti ca asa este?

| fllu07 a răspuns (pentru gabyyy99):

De citit l-ai fi citit, dar nu inseamna ca ii si adevarat.

| fllu07 a răspuns (pentru AlexMsA):

Nu te pune nimeni sa mergi pe strada sa aduni adepti. fiecare o face din Iubire, si fara sa fie platit. nici un martor care il vezi tu pe strada sau oriunde il vezi, nu ia bani pentru ca merge in predicare. fiecare martor merge din iubire pemntru Dumnezeu in primul rand, si pentru oameni, care trebuie sa stie adevarul.