| fullovevryou a întrebat:

Salut.am 17 ani si sufar de singuratate.simt nevoia de afectiune.imbratisari.sa spun si eu te iubesc.ma distruge ca nici.o fata nu se uita la mine.timiditatea.care e sfatul dat de Religie Dumnezeu.as vrea sa stiu.ce se spune despre asta am facut vreun pacat asa de mare recunosc ca am chicit la cafea.mi.e sa nu intru in depresie.am incercat sa imi plachez tel.in aur.sa imi schimb luku.l multe ca sa atrag atentia dar nu stiu cat mai rezist simt ca clacez.

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Sa stii ca singuratatea are mai multe cauze, am sa enumar doar cateva. dupa cum spune meme lipsa de incredere in tine insuti este una si foarte importanta. va trebui sa-ti dezvolti putin curajul. sportul este o solutie foarte buna, mai ales sportul in echipa pentru ca astfel vei fi ajutat de ceilalti. un club sportiv ar fi ideal.
la fel de important este sa intelegi ca nu te poti apropia de oameni daca te consideri superior lor, ii judeci si critici in mintea ta pentru felul cum sunt ei. nu-i asa ca te crezi mai bun decat altii? in realitate vezi la altii raul si neajunsurile pe care nu vrei sa accepti ca le ai tu. astfel trebuie sa intelegi ca egoismul si falsa identitate sunt piedici in a avea prieteni. vrei sa pari ceea ce nu esti dar visezi sa fii. astfel nu doar ca ceilalti vad ca esti fals dar nici nu au chef sa-si piarda vremea. nu ai neaparat o problema cu fetele ci cu ceilalti in general. tu nu ai prieteni deloc, nu-i asa? si cum ai putea daca nu te schimbi? nu te intelegi nici cu baietii.
vezi ce se intampla daca de acum inainte vei fi tu, asa cum esti, fara sa incerci sa pari cool sau sa-i imiti pe altii pe care-i consideri de succes. tu nu poti fi ei, tine minte asta.
a ghici nu inseamna a face in mod necesar un pacat ci problema consta in a-ti crea niste sabloane in care vei crede mai apoi. autosugestie. doar era in canita de cafea, nu-i asa? deci se va intampla. si crezi ca o mai poti vedea pe frumoasa aceea cu ochi caprui care se uita discret la tine cand tu ai vazut in cafea, horoscop sau cine stie ce altceva ca astazi "vei avea probleme la birou din cauza unei persoane necunoscute". ce idotenie. nu-i asa? dar a cui este idiotenia. a ta pentru ca crezi in prostii si nu crezi in TINE. iti place sa fii un idiot?
macar ghiceste-ti numai bine si succes. dar banuiesc ca tu inclini sa vezi partea goala a paharului. daca ai o jumatate de pahar cu apa poti sa consideri ca este pe jumatate plin sau pe jumatate gol. dar e totuna? o fi dpdv fizic dar psihologic nu.
persoanele egoiste tind sa cada in depresie tocmai pentru ca se gandesc doar la binele propriu si ma refer in acest caz particular la placeri cat mai usor de obtinut. esti tu persoana care vrea sa faca o fata fericita sau care frea sa fie facut fericit de catre o fata? raspunsul il stii si tu. chiar o si spui mai sus, te citez: "sufar de singuratate.simt nevoia de afectiune.imbratisari.sa spun si eu te iubesc.ma distruge ca nici.o fata nu se uita la mine". (se uita ele dar nu vrei tu sa le vezi, pentru ca visezi. te inteb, la care visezi tu, la rusoaice, cehoaice si poloneze care fac show pe net?) deci ce bine ar fi sa vina o fata la tine sa te faca fericit. dar fetele, dragul meu nu sunt mamica ta. nici o fata nu vrea sa-ti fie mama. mama e una singura si ea este iubita sotie tatalui tau.
nu esti singurul daca te linisteste sa stii asta. sunt o enormitate de baieti ca si tine. care mai de care, lasi egoisti, nesimtiti si prosti.
sa-ti spun ca esti atat de egoist ca nici nu ai rabdare sa cunosti o fata ca deja ti-o imaginezi cu picioarele desfacute si in loc sa o satisfaci pe ea te satisfaci pe tine ca sa ajungi la placere de unul singur. uite un pacat foarte mare. si pedeapsa este pe masura. deja esti pedepsit, nu vezi? singur ti-o faci. inceteaza sa mai gresesti si pedeapsa va inceta. e atat de simplu ca atunci cand te deplasezi cu frana de mana trasa si motorul e gata sa faca bum. din momentul in care iti dai seama ca trebuie sa eliberezi frina de mana si o faci masina incepe sa mearga absolut normal. asa si tu cu pacatele. ce egoist mai mare vrei decat acela care isi provoaca singur placere masturbandu-se. fetele nu se uita la tine pentru ca simt. stiu ce faci si nu le place. stiu ca te gandesti pe ascuns la ele. inceteaza, vorbeste cu ele si in momentul in care iti va pasa de ele se vor uita la tine.
ai ca scop sa nu cedezi pentru nimic in lume tentatiei de a avea vreo placere de unul singur si ai sa vezi ce minuni se intampla.
cauta de acum inainte sa lucrezi la caracterul tau nu la look-ul tau. nu spun sa umbli imbracat aiurea. e suficient sa fii curat, spalat si ingrijit. nu-ti trebuie haine de firma. nu-ti trebuie aur.
daca crezi in Dumnezeu, atunci am sa-ti amintesc din cele scrise de cei demul plecati la el:
1. cauta sa-ti faci comori in ceruri nu aici pe pamant, mai clar cauta sa-ti dezvolti calitati nu sa achizitionezi rahaturi de care te saturi dupa cateva zile.(exact ce-ti spunea meme: fetele se îndrăgostesc de caracterul unui baiat nu de cum arata)
2. daca faci un pas catre Dumnezeu el va face zece catre tine, tocmai ce-ti spuneam cu frana de mana.

| William a răspuns (pentru Xpressurself):

Vrei sa-ti spun un secret? Propozitiile incep cu litara mare.

| Xpressurself a răspuns (pentru William):

Cand asta chiar conteaza, da, le pot scrie cu majuscule. acum nu este cazul. dar tu la scoala sa faci cum este corect.

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Problemele acestea se rezolva cu timpul. Totul pare complicat pentru ca realitatea in care traim este foarte complexa. Aceasta ''complexitate" insa poate fi rezolvata cu rabdare, intr-o directie pozitiva, si chiar relativ simplu... happy
Numitorul comun al tuturor acestor probleme este insa unul singur: SINGURATATEA debusolanta... thinking

Alternativa ei... grupul de prieteni, nu e intotdeauna solutia mai buna (spiritual spre exemplu, prin directiile viciate spre care se indreapta o astfel de amicitie...), dar, pentru iesirea din depresie, comuniunea cu ceilalti este in mod sigur solutia mai buna.

Un mesaj util pentru cazurile in care depresia este resimtita in mod sufocant:
"În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.
- Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.
- Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
- Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
- Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii..."

Mult succes happy

| Doub a răspuns:

Da, buna treaba, placheaza-ti telu in aur.

| KillMePlease a răspuns:

şi ai numa' 17 ani...nasol

| Alcyon a răspuns:

Ai 17 ani, omule! Sunt barbati de 30+ de ani, care-s singuri si nu dau in depresie.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cam devreme la 17 ani sa clachezi. Vai, vai! Dar gandeste putin, ce te impiedica sa studiezi Biblia? Eu iti fac o sugestie : acceseaza www.jw.org.ro acolo cauti cartea,, Tinerii se intreaba -raspunsuri practice ", sa vezi ca si alti tineri s-au confruntat cu stari ca ale tale. Chiar poti sa soliciti un studiu biblic gratuit la domiciliu. Si vei vedea cum problemele tale se rezolva, ba o sa fii si fericit. Cine ajunge sa-l cunoasca pe Dumnezeu invata sa iubeasca, caci Dumnezeu este iubire ne spune Biblia.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ca sa te simti bine in pielea ta trebuie sa te apuci de un sport.
Daca erai crestin de biserica mai aveai vreo 2 portite ca sa iti sporesti increderea in tine. Pana cand vei fi mergi pe sport.

| memesee a răspuns:

În primul rând se scrie look-ul (nu luku). Clachez (nu clacez).În al doilea rând, fiind fată am să-ți dau un sfat. Fi și tu mai încrezător în propriile forțe. Să știi că fetele sunt atrase de băieți puternici din fire (și nu vorbesc de fizic) care să le inspire încredere. Tu te plângi ca o fată. Nu inspiri nici pe departe încredere.Și ține minte :''fetele se îndrăgostesc de ceea ce aud iar băieții de ceea ce văd''.

| Xpressurself a răspuns (pentru memesee):

Corect

| sabin89 a răspuns (pentru memesee):

* Fii și tu

| fullovevryou explică:

Xpressurseself.e greu chiar exagerat de greu sa ai o iubita.mi-e frica.dar sper sa ma obisnuiesc cu idea ca o sa imbratanesc singur.si tell.ll am placat cu aur si multe dasea.crezand ca le.a trag atentia.si nu sunt pe interes prefer fara sex toata viata dar sa fie cineva LG. mine