| MasterOfDisaster a întrebat:

Am o intrebare pentru crestini.
Profa mea de religie ne-a spus ca un crestin adevarat,( mai ales de craciun), este foarte darnic, si ajuta pe cei mai saraci decat el.
Pe strazi sunt o gramada de oameni fara adapost, care ingheata (iarna), sau mor de foame in fiecare zi.
Voi, crestinilor, in ziua de craciun, cati oameni fara adapost ati primit in casa, i-ati imbracat, i-ati hranit? Pentru cate persoane ati luat medicamente?
A mai spus un preot ca nu trebuie sa mananci in exces (ca e pacat), trebuie sa mananci doar cat sa nu mori de foame, si sa nu faci risipa. Deci, dupa ce ati mancat cat sa nu muriti de foame, la cati oameni ai strazi ati dat prajituri, sucuri, si mancarea pe care ati pregatit-o pentru craciun?
Multumesc pentru raspunsuri.

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

''Profa''de religie nu a spus bine.Trebuie sa facem aceste lucruri in fiecare zi.Sa fie un mod de viata.Motto-ul meu este sa nu treaca nici o zi fara sa fac macar un bine.Fie ca imi ramane mancare buna si eu o incalzesc si o pun frumos in borcane si o duc oamenilor de la gunoi.

| MasterOfDisaster explică (pentru EmaS):

Am mai spus o data: ''un crestin adevarat,( MAI ALES de craciun), este foarte darnic'' nu (DOAR de craciun)!

| EmaS a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Exact. Foarte bine atunci! Iti doresc spor la fapte bune si nu uita:atitudinea conteaza! happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa fii bun, doar in timpul unei sarbatori...Chiar suntem pierduti.

| MasterOfDisaster explică (pentru OOOLEOOO):

Eu am pus in paranteza 'mai ales de Craciun' nu 'doar de Craciun'.

| RAY a răspuns:

Frate situatia sta astfel ok azi il ajuti dar maine ca va face? locuri de munca nu sunt, locuinte, viitor =zero, sperante=zero, asa ca da e bine sa ajutam pe cei care o duc mai greu ca noi, poate daca am schimba de acolo de sus pe 9 decembrie s-ar putea schimba ceva in bine

nu-i da omului o paine dai un loc de munca sa o aiba mereu

| milan9 a răspuns:

Este trist dacă un creştin dă dovadă de ignoranţă faţă de ceilalţi şi lipsă de empatie. Devine trist din moment ce rămâne fără fapte!

| M25M a răspuns:

Uite de asta nu imi place mie perioada care va veni fiindca sunt tot felul de clisee."trebuie sa fim mai buni", "trebuie sa fim mai darnici ". Problema este ca raman la stadiul de vorbe aceste afirmatii idioate si ipocrite fiindca crestineste ar trebui sa fii bun mereu.
Daca chiar avem nevoie de o perioada in care imperativul bunatatii sa primeze in acel interval de timp este de-a dreptul trist.

| MasterOfDisaster explică (pentru M25M):

Toti crestinii sunt ipocriti, mai mult sau mai putin.
Tot biblia ne invata sa traim modest, dar acum cati dintre crestinii care respecta invataturile din biblie nu au un telefon, calculator, internet, masina? Asa cum acum 1000 de ani oamenii au trait fara toata tehnologia, ar putea si crestinii de azi sa traiasca bine mersi. Ca biblia nu s-a schimbat.

| EmaS a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Spre deosebire de voi ateii care sunteti perfecti!

| MasterOfDisaster explică (pentru EmaS):

1. Nu sunt atee.
2. Nu cred ca ateii sunt perfecti.
3. Este 100% adevarat ceeace am spus eu: Majoritatea credinciosilor sunt credinciosi doar de ochii lumii. Pentru ca au anumite beneficii, sau pentru ca pur si simplu vor sa aiba imagine de sfant, cert e ca se prefac, si e un pacat mai mare decat sa nu mergi la biserica, sa dai bani sa aiba popii pentru termopane si plasme.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Profu' meu de religie a venit cu calendarele sa le vanda mai scump laughing
(si boii au cumparat)

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Am un calendar in format pdf cum il scot pe imprimanta?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

O varianta ar fi sa mergi la un xerox cu fisierul.pdf descarcat pe un stick sau card de memorie sau mp3/mp4 sau ce ai tu si sigur au programul necesar pentru printare.
Daca nu, cauti pe internet un convertor pdf-word si mergi la xerox cu el.
Alta varianta, daca ai imprimanta si folosesti programul Adobe acrobat reader, dai la Print si ar fi recomandat sa activezi optiunea page scaling-fit to printable area.

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Faza e ca e calendar mare nu cred ca pe o pagina va putea fi descarcat, mai ales ca scrisul e mic

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

E calendar stiintific

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Acum l-am descarcat si eu, chiar este mare pentru o singura pagina...nu stiu ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La crestini nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta.nici nu se striga in gura mare binele facut. tine de credinta si bunul simt al fiecaruia.si nu se fac fapte bune si milostenii numai la sarbatori.la cantinele saracilor de pe langa bisericile crestine, mananca zilnic si sant imbracati oameni flamanzi si goi.dar nu e nevoie sa strigam, ca sa se stie.

| C0nstantin a răspuns:

Nu trebuie sa fii crestin sau sa crezi in dumnezeu ca sa ajuti persoane nevoiase... Oricum majoritatea crestinilor stau cu curu langa soba la caldura si se indoapa ca spartii cu mancare si bautura si a doua zi merg la biserica ca ei is credinciosi.

| MasterOfDisaster explică (pentru C0nstantin):

Mda, stiu. Vreau doar sa vad daca ar recunoaste careva dintre userii care sunt mari crestini pe TPU, ca nu au facut asta niciodata.

| C0nstantin a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Eu is ateu nu zic de Craciun prefer sa stau sa ma relaxez alaturi de familie si prieteni si sa profit ca am si eu timp liber. In rest macar 1 data la saptamana incerc sa imi fac drum la o casa de copii din zona in care stau eu sa le duc ori ceva dulciuri ori doar sa ma duc sa stau cu acei copii si incerc sa ii ajut in limita posibilitatilor. Sunt curios si eu cati din cei care se dau mari crestini pe aici pe site merg macar 1 data pe an la o casa de copii sau un azil de batrani sa faca ceva pentru acei oameni...

| MasterOfDisaster explică (pentru C0nstantin):

Uite, si eu asta am intrebat.
Dar se pare ca majoritatea crestinilor se fac ca nu vad intrebarea asta.
Oricum, ma bucur ca exista cineva ca tine, care, chiar daca este ateu, face fapte bune. Si este mai.bun (sper ca e cuvantul potrivit), decat majoritatea credinciosilor care in esenta sunt mai pacatosi decat ateii si cei de alte religii la un loc.

| andreisirghi27as a răspuns:

Profa ta a spus ca ar fi bine sa faci.tu poti sa faci cat vrei sau cat ai.nu te obliga nimeni.cred ca e mai frumos sentimentul cand cai cuiva ceva care sti ca are nevoie.

| MasterOfDisaster explică (pentru andreisirghi27as):

Normal, poti sa daruiesti cat vrei. Si daca vrei.
Dar eu vorbeam despre CRESTINI, care trebuie sa aiba un anumit comportament pentru a fi mantuiti. Printre care, sa fie milosi, sa daruiasca, sa ii ajute pe cei mai saraci decat ei. Eu nu am intrebat nimic de sentimente. Am intrebat cati crestini au ajutat cati oameni de Craciun.