| TiberiuFasole a întrebat:

Salut, asta e o intrebare un pic mai grea. Tatal e musulman, mama crestina. Mama imi zice ca daca vreau sa ma botez ca sa fiu crestin, trebuie sa am 20 de ani. Nu se prea pricepe la asemenea lucruri. E adevarat faza cu 20 de ani?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si tu nu poti sa fii baiet destept sa fii agnostic cel putin pina esti sigur ca vrei o treaba? Daca nu ai nici un botez la activ inca, fii fericit! Esti printre putinii care au avut norocul asta...

| doctorandus a răspuns:

Te sfatuiesc ca daca ai astfel de ganduri sa nu mai pui niciodata piciorul intr-o tara islamica, ca risti sa sfarsesti cu streangul de gat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Botezul il faci cand crezi tu ca esti pregatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta se insala. Botezul se poate face la orice varsta, nu trebuie sa ai 20 de ani!
Iata ce spune Iisus Hristos:

"Iar Iisus a zis: Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor."(Matei 19, 14)

Sfantul Apostol Pavel:

"Caci, cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat." (Galateni 3:27)

Sfintii Apostoli botezau "case", adica familii si cu copii:

"Si o femeie, cu numele Lidia, vanzatoare de porfira, din cetatea Tiatirelor, tematoare de Dumnezeu, asculta. Acesteia Dumnezeu i-a deschis inima ca sa ia aminte la cele graite de Pavel.
Iar dupa ce s-a botezat si ea si casa ei, ne-a rugat, zicand: De m-ati socotit ca sunt credincioasa Domnului, intrand in casa mea, ramaneti. Si ne-a facut sa ramanem." (Faptele Apostolilor 16, 14-15)

Nici Iisus, nici Sfintii Apostoli nu au stabilit o varsta minima pentru botez, nici nu au stabilit vreo exceptie de la botez.
Toti oamenii se pot boteza, daca nu sunt deja botezati, si indiferent de varsta.