| RedBull9988 a întrebat:

Nu prea inteleg, partea asta cu religia, adica de ce sa crezi in niste basme sau spiridusi, sau un barbos atotputernic care sta in nori, astea sunt povesti create de niste oameni pentru a manipula fraerii, sa faca bani. Nu inteleg faza cu oasele "vindecatoare", adica mii de oameni, in speranta ca daca ling oasele, se va intampla minuni, cum sa se intample minuni la 3000 de oameni, nu pare ilogic? Asta e valabil si pentru Arsenie Boca, preotul care face minuni, daca face minuni, de ce nu face la toata lumea? Acum stiu, ca ziceti de partea cu credinta in suflet, bla bla bla, dar asta este mai degraba efectul placebo, ceea ce multi nu isi dau seama. Deci, in concluzie religia, cu biblia si cu spiridusii si tot, este o poveste, realizata in speranta ca va mai exista ceva dupa moarte, si o cred oamenii care nu isi pot folosii ratiunea. Ce parere aveti, nu este religia un mare bullshit? (Sa inceapa injuraturile)

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca crezi si nu exista pierzi timp, energie, bani, asta evident, pe langa alte lucruri pe care le pierzi pentru ca spiridusul le interzice.
in al doilea rand, asta e aplicabila oricarui spiridus, si sunt mii, asa ca...de unde stii ca ai ales spiridusul care trebuie?!?

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ai baut prea mult RedBull si ti-a dat prea multe aripi?laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe oameni nu-i poti pacali.Doar se pot preface ca te cred daca ii pui cutitul la gat! Ca atare, adevarurile nu se pot spune, caci cei care te conduc nu au nici un interes. Asta functioneaza de cand lumea. Oamenii destepti care au vrut sa comunice cu alti oameni destepti, au gasit metoda formalistica, nepericuloasa de a -si spune parerile. Fara sa suporte imposibilitatea comunicarii. Religiile ascund adevaruri criptate(tautologic vorbind), de aia au si rezistat milenii, sa nu-ti inchipui ca doar tu si alti muritori, neantelegand, credeti ca totul este o inventie.Sau ca fara savanti ca voi, in slujba raului, care este mai simplu de admis, veti primi vreun premiu.Dar Dumnezeu v-a dat si voua libertatea si de a injura, desigur, asumandu-va riscurile pe care le veti vedea mai tarziu. Istoria se repeta.Dar nu am auzit vreodata, poate au existat hoti mai putin priceputi, sa se dea vreun decret ateic prin care sa fie desfiintate religiile si acela sa nu fi pierit. Ma mir si eu ca prostu in fata desteptaciunii voastre nelimitate. Think aboat!

| RedBull9988 explică (pentru oprescudorin11):

"Dar Dumnezeu v-a dat si voua libertatea si de a injura, desigur, asumandu-va riscurile pe care le veti vedea mai tarziu."
De unde stii tu ca exista, daca un lucru s-ar adeveri din ce zice povestea voastra frumoasa, cum ar fi raiul, iadul sau arca lu` Noe, sau cum a coborat Iisus din ceruri sau ca a murit pe cruce, atunci ar fi un lucru sa crezi ca exista toate prostiile din biblie, dar tu cum nu poti dovedi nici 2% din ce scria povestioara voastra, nu stiu de ce mai credeti.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RedBull9988):

Eu spuneam doar ca Cred ca exista Dumnezeu.Despre Biblie am dovezi ca si tine. Oricum nu m-am propus nici sa dovedesc altora nici mie ce scrie in Biblie, imi plac doar principiile enuntate, ma face sa inteleg mai bine si mai divers realitatea..Imi este suficient.

| Mayar a răspuns:

Nu, religia nu este un mare -@@@@@@ cum ai zis. Doar oamenii sunt prosti, leniosi sa mearga la biserica sau la orele de reli de la scoala.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu intelegi din mai multe motive.
Nu sunt inventii.Sumt povestiri care au fost preluate si de crestini.
Daca tu nu poti sa faci ceva ce altii reusesc, nu inseamna ca este imposibil.
Inseamna doar ca esti incompetent.

| RedBull9988 explică:

@Entheos Da, sunt doar povestiri, cum spui si tu, dar care nu au nicio legatura cu viata, cu realitateaa, sunt fara sens sau logica, doar sa faca bani de pe urma fraerilor creduli. Cum sa crezi in oase "vindecatoare", in minunile lu` asta, Arsenie Boca, care face icoanele sa planga. E fara sens.

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinPorumb a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu pierzi nimic, daca nu crezi in Dumnezeu si el exista ai, pierdut totul

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinPorumb):

Castigul il are la baza pe Dumnezeu. Interesant ce spui tu, nu ma tenteaza. Iti pierzi toata viata daca stai sa crezi si sa faci ce spune Dumnezeu. Nici n-ai cum sa crezi in ceva ce nu stii sigur ca exista, multi se mint ca ei cred si de fapt raman sceptici.

| RedBull9988 explică (pentru CatalinPorumb):

Da, crezi toata viata ta intr-un "dumnezeu" care nu exista, te duci la biserica si umflii buzunarele popilor, care se plimba cu masini de lux, iar cand mori, mori si gata, nu mai exista nimic, nici rai, nici iad. Si cine crezi ca are de castigat? Normal, biserica cu popii.

| CatalinPorumb a răspuns (pentru RedBull9988):

Pai ai si dreptate

| Holiday a răspuns (pentru CatalinPorumb):

Daca crezi si nu exista pierzi timp, energie, bani, asta evident, pe langa alte lucruri pe care le pierzi pentru ca spiridusul le interzice.
in al doilea rand, asta e aplicabila oricarui spiridus, si sunt mii, asa ca...de unde stii ca ai ales spiridusul care trebuie?!?