| mephistto a întrebat:

de ce toata lumea crede ca Lucifer si ceilalti sunt cei rai? Si ca Iaduleste un loc in care esti chinuit vesnic si ca arzi in cazan? Vreau raspunsuri serioase si sa argumentai Funda+Vot happy

Răspuns Câştigător
| digital7shady a răspuns:

Uita-te la Highsholl DxD, joaca Darksiders 1 si 2, te budesc astea(budda = iluminare, sheeva ftw)

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Scrie in Biblie?

| danay72 a răspuns:

In Biblie iadul se refera la moarte nu chin vesnic. Apoi, Satan este conducatorul acestei lumi si incearca sa induca in eroare intregul pamant. Apocalipsa21:8,12:9

| milan9 a răspuns:

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!
Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Dumnezeu nu il poate OBLIGA pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire.
El ramane in compania ingerilor rai...

| milan9 a răspuns:

Unii, prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, "moartea a doua" ar avea sens propriu, dar ei scapă intenţionat din vedere faptul că Scriptura este plină de metafore, de la începutul ei şi până la sfârşitul ei (iar Apocalipsa este formată in mod special NUMAI din metafore!)

Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca trupul să mai fie înviat pentru vreo câteva ceasuri şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început?

Dar "moartea a doua" se referă insa doar la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, esecul libertatii lui, ratarea tintei!

Pentru lămurire, Biblia oferă zeci și zeci de exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalte...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In primul rand, sufletul nu moare. Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet ALEGE SINGUR, fericirea sau nefericirea, nu ca amplasament ci ca stare a sufletului prin implinire sau neimplinire.
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| ana233 a răspuns (pentru milan9):

Sunt total de acord cu tine.

| digital7shady a răspuns (pentru milan9):

De unde sti?

| Alcyon a răspuns:

La cazanul în care fierb nemţii, disciplină, ordine, garda diavolească se schimbă la ora fixă, foarte atenţi diavolii pentru că nemţii se silesc împreună să tot inventeze cate un mecanism şurubăresc ca să scape din fiertură. La cazanul în care fierb ruşii zgomot, înjurături, revoluţie. Diavolii stresaţi. Trebuie să îi ţină înăuntru că vor să ţaşnească cu toţii ca la 1918.

La cazanul cu români tămbălău, zgomot, mişcare, vioiciune, dar nici o gardă, nimic. Nici un diavol care să păzească cazanul. Scaraoţchi îşi întreabă şeful gărzilor din iad de ce nu păzeşte nimeni cazanul românilor?

- Ce-i asta? Nici o ordine şi disciplină? "Aha, nu-i nevoie, întunecimea voastră, la români cum încearcă unul să iasă deasupra cum îl trag ăilalţi înapoi… happy

| BlackSulphur a răspuns:

"de ce toata lumea crede ca Lucifer si ceilalti sunt cei rai?"

Because Bible.

| Titanos a răspuns:

Satana este cel rau deoarece promoveaza dacadenta morala, pe cand Dumnezeu promoveaza toate volorile umane. In plus iadul nu este descris nicaieri ca fiind in flacari cu cazane.

| Winchester308 a răspuns:

Pentru ca asa a spus Dumnezeu, iar Dumnezeu spune ca Dumnezeu are dreptate.

| TheClearMind a răspuns:

Because "God" si pentru ca biblie