| wherrya69 a întrebat:

Salut TPU, baieti, fete, mingi de baschet, papagali sau ca orice v-ati identifica. Doresc sa va intreb daca dumneavoastra credeti in Dumnezeu sau nu? Multe persoane cand afla ca sunt crestin-ortodox imi spun ca Dumnezeu nu exista cu adevarat si la finalul zilei noi ar trebui sa credem doar in noi si in nimeni altcineva si nu stiu ce sa cred. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Prin spiritualitate se intelege mai multe lucruri. Exista mai multe definitii in ziua de azi.

Machiavelli are o carte Principele. Acolo spune de ce stiintele polítice trebuie sa fie la putere ci nu religia cu valorile ei. Totusi vedem ca statul (structura) are un cap(ierarhie). Leo Strauss vorbeste mai mult de filozofia política.

Interesant este ca astia s-au rebelat, au fost anarhici. Oamenii refuza sa se supuna: guvernantilor, parintilor, batranilor, legilor, pactelor, juramintelor si dumnezeilor. Au o gandire crítica nu única.

Toate astea se produc pentru ca oamenii vor sa se separe, vor democratie (fiul risipitor). Suntem liberi sau responsabili moral? (Maleahi 1:6)

Insa interesant este cum intr-un stat(structura) se delimiteaza politicul de artisticul. De ce unu trebuie sa fie cap si altul corp si de ce invers. Oare se strica structura(STATUL) asa cum vorbeste Platón de organizarea statului? Cade tot organismul, structura, statul? Asa cum virtutiile sunt un organism spiritual si daca se imbolnaveste un madular sufera tot organismul spiritual, oare asa sufera si statul atunci cand in el locuiesc viciile materiale? Vezi No Escape (lovitura de stat) cu Owen Wilson. Asa si materialistii s-au rebelat.

Trebuie sa intelegem tipurile si genurile de text(clasificarea textelor) care este dinferenta dintr-o poezie si o lege. De ce nu ne conduc poetii ci politicii sau teologicii? Cand avem de-a face cu o autostrada si cand cu o straduta? Stim care este diferenta? Stim sa facem diferența dintre prescripție și descriptivă?

Unde se pune linia divizorie si unde se sterge? Cum devin acestea legate si cu sens sau sunt facute fara sens si inconexe? Totul maniheism, devenire, relativism, indeferentism, electicism, incrementalism si rotatie in cerc fara a ajunge nici unde? Sfantul Agustín are o carte Ordinea.

Trebuie sa trecem pe la lingüística sa vedem cum se organizeaza o carte. Este doar suma de cuvinte ca la telejurnal sau niste invataturi inmutable. Plotin vorbeste de Unul. Noi avem o singura credinta, un singur Dumnezeu si un singur Domn. In Efeseni Pavel vorbeste de o singura credinta iar de celelalte ca vanturi. Lucrurile sunt determinate sau indeterminate, interminabile sau expansible? Pocaitii se lauda ca adevarul este definit doar in biblie. In stat exista oare acel adevar definit? Exista intelepciune, seriozitate sau doar estultitia asa ca Margot Robbie(din filmul Babylon) cum spune Erasmus Roterodamus in cartea Elogiul Nebuniei. In biblie sa spune cum prostia si nebunie se vrea a fii mamá crestinului. Erasmus Roterodamus este un crestin care vede aparitia umanismului care se crede renascentist. Insa doar la crestini exista renasterea din botez. El rade de renasterea umanismului. In Enneade Plotin ne invata cum sa fim UNUL.

| calutulfericit a răspuns (pentru Seba2013):

Foarte interesante si bine formulate argumentele.
M ar ajuta putin mai mult si daca mi ai zice ce filozofie ai tu?
In cateva cuvinte.

| Seba2013 a răspuns (pentru calutulfericit):

Eu am o religie a exodului(iesirii), neinterzisa si delimitata de Faraon. Escaladez pe muntele cel mai inalt la care putini se aventureaza (nu toti pot si putini ajung) ca sa le arat celor de sus ca pot si sunt demn de ei (Psalmul 23:3-6).

| calutulfericit a răspuns (pentru Seba2013):

O religie care se bazeaza pe evolutia trupeasca, morala, financiara si spirituala?

| calutulfericit a răspuns (pentru calutulfericit):

Folosindu te de tot ce ai la indemana?

| Seba2013 a răspuns (pentru calutulfericit):

O religie care uneste umanul cu divinul. Insa ca sa se produca aceasta unire trebuie sa demonstrez. Poate un stat sa existe fara eroi? Fara soldati, fara razboinci fara ministrii fara administratori? Putea Moise sa ajunga in Tara Promisa daca nu se lupta cu Faraonul?

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nici Platon, nici Plotin nu credeau in Dumnezeul iudeo-crestin.

| ania a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu se naște din disperarea existențială umana

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Dumnezeu nu exista cu adevarat si la finalul zilei noi ar trebui sa credem doar in noi si in nimeni altcineva"

foarte interesant spus
un sfat bun

| Holiday a răspuns:

"Multe persoane cand afla ca sunt crestin-ortodox imi spun ca Dumnezeu nu exista..."

Care naiba multe, ca din pacate e plin de mistici in Romania...sau nu locuiesti in Romania?!

| wherrya69 explică (pentru Holiday):

Traiesc undeva prin sudul Portugaliei si multe persoane de la mine din clasa se cred interesanti avand in vedere faptul ca in ziua de azi este "jmeker sa fi nerespectuos"

| Mayhem666 a răspuns:

Ma bucur ca ai inclus si mingiile si papagalii aici, chiar ma simteam ca un dulap astazi.
Nu, nu cred in asa ceva, nu am un motiv bine intemeiat sa o fac.
Acei oameni care iti spun asta sunt intelepti si isi folosesc creierul pentru a trage anumite concluzii care nu sunt copiate dintr-o carte care a fost scrisa acum mii de ani de niste misogini.
Sa ai o zi placuta in continuare!

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu și tu faci bine ca crezi. Nu-i mai asculta pe nihiliști.

| calutulfericit a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cu siguranta practici ortodoxismul,insa daca l practici la nivel de ritualuri,mers zilnic la biserica si rugaciuni intens afla ca si tu esti un nihilist.

Ca s doua tipuri de nihilist,autodistrugere prin pacate si autodistrugere prin absenta de pacate.

Orice crestin practicant in adevaratul sens al cuvantului, cum cu siguranta esti tu, este nihilist prin autodistrugere prin lipsa de pacate.

Poti sa ma minti cu ce vrei tu am incercat si nihilismul asta, sti cum ma durea fata, mintea si corpul de atata supunere?
)))

| calutulfericit a răspuns (pentru calutulfericit):

Un adaos la ce am zis, cand zic "lipsa de pacate" ma refer maxim 99% pios si 1% pacatos, ca n ai cum sa fi perfect fara de pacat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

De unde ai scos-o și pe asta. Cine zice că lipsa de păcate e auto-distrugere?

| calutulfericit a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Absolut orice ateu care a trecut prin genul asta de nihilism.
Da sti senzatia, nu trebuie sa ai nicio secunda indoiala ca nu-mi dau seama, ca esti mincinos incurabil.happy

Traiesti in supunere, traiesti cu durere psihica ca esti limitat si traiesti cu durere fizica ca stai in genunchi 20 min si simti ca nu mai poti de durere.Mai ales psihica pfffai mama,sa vezi ce fain era cand citeai din biblie ori singur,ori in grup si simteai ca s-a mai adaugat o regula pe spatele tau.happy
Sa nu mai zic de momentele (multe la numar),cand iti venea in minte un gand rau si incercai sa l ignori si era greu, fiindca logica iti spune ca nu e pacat, dar tu ca sa traiesti dupa cum vrea Miezau, ignorai, te uitai in sus, zambeai ca tu nu ca tu nu faci asta....bla bla bla.(rezultatul? 10 de min de tremurici pe fata, si la frunte.happy )

Toate aceste chestii le am si experimentat, concluzie? Da exista nihilism din lipsa de pacate.
Orice nihilism inseamna dorinta de a nu evolua si da ca logica p... imi zice clar, ma traiesti in supunere, logic ca nu evoluezi.Esti om trebuie sa evoluezi pe toate planurile (spiritual, financiar, moral, sexual), dar daca traiesti in supunere nu vor fi indeplinite toate planurile.

Anticipez deja reactia ta, asa ca iti zic de pe acum sa mi giugiulesti barzoiulhappy.Cu toata stima si respectul.happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

Deci nu accepți adevărul ca alti oameni trăiesc religia intr-un mod plăcut și nu chinuitor cum ai facut-o tu? Dacă pentru tine religia a fost un chin înseamnă că pentru toți trebuie să fie un chin, iar cine nu are exact aceeasi experienta cu a ta înseamnă că minte. De asta ma și faci mincinos, nu? Că nu trăiesc religia în modul chinuitor în care l-ai trăit tu. Ce fel de mentalitate bolnavă și disperata e asta? Unde scepticismul? Sau te încrezi în părerile tale ca și cum ar fi sfinte pentru tine? Nu ești cu nimic diferit fata de orice fanatic religios din punctul asta de vedere. Și tu și orice fanatic religios se încredere în propriile credințe și păreri fără sa se îndoiască măcar un pic.

Și nici nu știi ce e aia nihilism. Nihilism vine de la cuvântul latinesc nihil care înseamnă "nimic". Nihilismul este credința că nu există un sens obiectiv în existenta. Religia e opusul nihilismului deoarece crede ca exista un sens obiectiv.

Și ce-i cu atitudinea asta a ta frustrata si agresiva? De ce nu ești mai prietenos? Nici măcar nu mai e vorba de creștinism acum. Trăim în aceeasi societate. Nu mai fi asa de agresiv și anti-social. Fii mai prietenos cu oamenii chiar dacă e mediul virtual.

| calutulfericit a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci nu accepți adevărul ca alti oameni trăiesc religia intr-un mod plăcut și nu chinuitor cum ai facut-o tu?-Minciuunaaaalaughing laughing laughing

Daca tie iti place sa te chinui nu i treaba mea.happy
Dacă pentru tine religia a fost un chin înseamnă că pentru toți trebuie să fie un chin, iar cine nu are exact aceeasi experienta cu a ta înseamnă că minte. -universal religia e un chin,fiindca omul nu e o creatura a extremelor-inca o idee zisa de tine si care imi demonstreaza din nou,ca si frunza din copac are mai mare contributie la evolutia universului.happy

" Sau te încrezi în părerile tale ca și cum ar fi sfinte pentru tine?"-si normal ca ma incred in parerile mele.
"Nu ești cu nimic diferit fata de orice fanatic religios din punctul asta de vedere. "-deci dragul meu esti ortodox practicant si ma faci pe mine fanatic religios?laughing laughing laughing In p... mea de special,is pe forum de cateva luni si n ai mai vazut ca s agnostic.laughing laughing laughing

"Și nici nu știi ce e aia nihilism. Nihilism vine de la cuvântul latinesc nihil care înseamnă "nimic". Nihilismul este credința că nu există un sens obiectiv în existenta. "-asta e nihilismul cu placeri,cand te imbeti,fumezi la greu si da consideri ca nu e un sens in viata.

Insa eu vorbeam de nihilismul religios scumpule, nu degeaba adevarata definitie a nihilismului, ma refer la cea generala e AUTODISTRUGEREA VOITA.

nihilistul demonic-daca tot nu are nimic sens, sa mi satisfac nevoile, multi continuand acest drum pana la autodistrugere.

nihilistul religios-il am pe Dumnezeu si daca fac altfel decat cum vrea ma indepartez de el, hai sa ignor lumea si sa traiesc impotriva firii mele.

Ia aici un link unde Nietzsche vorbeste despre nihilismul religios
https://ibn.idsi.md/ro/vizualizare_articol/107087

Și ce-i cu atitudinea asta a ta frustrata si agresiva? De ce nu ești mai prietenos?-Crede ma ca sunt extrem de calm, numai ca tu ai uitat un detaliu orice tanar calm din ziua de azi injura cu poftalaughing laughing laughing

"Fii mai prietenos cu oamenii chiar dacă e mediul virtual."-ca veni vorba de mediul virtual, absolut niciunul cu care am discutat in privat, nu a avut sange in instalatie sa incerce sa mi demonteze ideile.

Totu era asa roz cand ne limitam la 2, 3 mesaje, dar cand am vrut sa trec la intalnire face to face, fara sa zic nimic care sa dea 0, 01 % impresia de jignire, brusc fugeau toti.happy

Concluzie, toti va dati filozofi si mai ales dascali pe net, cand vine vorba de viata reala, toti fugiti.happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

Nu poți accepta că religia nu trebuie sa fie un chin și nici extremism. Pentru tine trebuie să fie un chin pentru că ți-ai construit întreaga identitate în opoziție cu religia în loc să-ți construiești o identitate autentica care sa nu fie în opoziție cu nimic. Nu-mi pasa dacă ești calm sau nu. Comportă-te civilizat. Eu nu te-am înjurat și nu te-am jignit în niciun fel deci nici tu nu ai dreptul sa ma jignești și nici n-ai motiv sa o faci. Nu ți-am făcut nimic. N-am zis sa fii calm, am zis sa fii prietenos. Puțin îmi pasa cât de calm sau cât de necalm ești. Fii prietenos

| calutulfericit a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Religia e un chin si un extremism, ca Iisus trebuie sa fi asa ca...te ai contrazis singur.Esti cu siguranta prea batran sa intelegi sintagma "tinerii injura cu pofta" laughing laughing laughing.

De altfel eu cred ca vorbi o vulgareasca prieteneasca fara flame.happy
Din nou prea batran ca sa intelegi.

Nu ți-am făcut nimic. -aberezi de cand am interactionat in primul mesaj acum cateva luni, deci violarea logicii mele nu ti se pare fapta din partea ta?laughing laughing

In fine rasai prea tare, pur si simplu refuzi tu sa intelegi ca nihilismul crestin e cerut inclusiv de Iisus :"Cine vrea sa vina dupa mine, sa se lepede de sine, sa si ia crucea in spate si sa ma urmeze".

Totodata vorbesc din experienta caci am incercat destul acest drum si nu mi convine.Tu zici ca religia nu trebuie sa fie un chin fiindca esti ortodox si ca tine am fost si eu.Am fost ortodox 13 ani, deci ce vrei mai mult de atat.

Orice ortodox pune mai presus traditiile, decat biblia insasi.
Contrazice ma si vei primii ignore.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

Ortodoxia pune pe primul loc Biblia. Minți când spui ca ai fost ortodox 13 ani. De fapt n-ai fost ortodox nici măcar o singură secundă în viața ta. Dacă ai fost ai fi știut că punem Biblia pe primul loc, iar tradiția e doar manifestarea scripturii în viața creștinului.

| Sophieka a răspuns:

Ti-l recomand pe Parintele Calistrat... Gasesti o multime de videoclipuri deosebite pentru minte, trup si suflet pe Youtube.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca ai fi crestin-ortodox, ai stii ce este bunul-simt si nu te-ai adresa unor oameni cu apelative de genul "mingi de baschet" si papagali"!

| calutulfericit a răspuns:

Multe persoane se iau de tine, mai special ca restul denominatiuniilor, fiindca esti ortodox, iar motivul pentru care fac asta e ca ortodoxismul se axeaza prea mult pe traditii decat pe biblie.In ochii maselor ateiste ortodoxismul e cea mai comoda religie crestina si incearca sa te faca pe tine sa intelegi nu doar ca Dumnezeu nu exista ci si ca esti un pacatos fiindca nu urmezi calea cu adevarat stramta si pioasa.

Personal nu stiu cat de departe sau cat de aproape e ortodoxismul de biblie.