| CorneliuN a întrebat:

Salut, vreau sa vad cati oameni cred într-o zeitate si cati nu. Eu sunt ateu, nu cred in Dumnezeu pentru ca asa este la noi in familie si spre asta tind sa cred si eu pentru ca daca ne uitam prin cate a trecut planeta noastra pentru a ajunge cum e astazi. Toate acele perioade: Cretacic, Combrian, Permian, Jurasic toate au sfarsit printr-o apocalispa. Si planeta noastra a renascut din nou de fiecare data. Probabil dupa ce vom disparea noi pe planeta vor aparea alt fel de vietuitoare. Pare ca si cum suntem doar un eveniment pe acest pamant. Si totusi ce var face pe voi sa credeti in ceva cu super puteri, cand e clar ca asa ceva nu existat.

Răspuns Câştigător
| AG777 a răspuns:

Eu tind sa nu mai cred in nicio zeitate, fie ea budha, lucifer, zalmoxis sau dumnezeu.

| CorneliuN explică (pentru AG777):

Asa sa faci frate, no god's

| RAY a răspuns (pentru AG777):

Budha era agnostic, nu credea in zeii nici nu a spus ca stie cv sau ca e zeu

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De unde să fie clar că nu există? Dacă nu ar exista nimic care să nu aibă o cauză și înainte de orice cauzare n=a existat nimic, cum a început să existe ceva? Nimicul nu cauzează ceva.

| RAY a răspuns:

în 6 Noiembrie | ania a răspuns:
De unde să fie clar că nu există? Dacă nu ar exista nimic care să nu aibă o cauză și înainte de orice cauzare n=a existat nimic, cum a început să existe ceva? Nimicul nu cauzează ceva.

si fix zeul tau exista pentru ca te ai nascut in ro, dintre atatia zei, religi fix pe iahve si el fiind interpretat diferit in en religi, secte crestine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Modalitatea noastră de a naviga prin existență este cu știință și prin credință. Cu știința construim corabia, cu credința avem speranța că vom ajunge undeva, cândva. Scopul vieții este supraviețuirea. Viața supraviețuiește oricum, cea de aici până se stinge soarele. Dar noi oamenii, care avem privilegiul conștiinței și limitările ei, avem nevoie de credință ca să reușim la cârma corăbiei pe furtună. Să numim Dumnezeu acea putere superioară nouă, așa cum și-o poate închipui și un ateu. Un meme de referință a esenței vieții.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si daca acea zeitate despre care vorbesti, a facut exact prima farama din univers, care mai apoi a evoluat incet incet... ce ai spune atunci big grin. Tu nu crezi in Dumnezeul din poveste, dar asta inseamna ca nu crezi in nimic? thinking

| CostinAlamariu a răspuns:

"Ceva cu super puteri"
Ce gandire ingusta...
Nici macar nu poti justifica existenta Logicii fara sa-L presupui pe Dumnezeu si atunci despre ce vorbim?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatiile acestea pot fi verificate, chiar te rog sa verifici ceea ce iti spun, in biblie nu scrie ''crede si nu cerceta'' asta e o vorba din popor.
Biblia spune in 1 Tesaloniceni 5:21-28 ''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun si adevarat''
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex.

| Whydidmufasadie a răspuns (pentru Irinel15123532):

Buna seara. Știu că nu v-am pus eu întrebarea la care ați răspuns, dar mi-a plăcut răspunsul dvs. și sunt de acord cu el. Totusi, pe lângă faptul că avem motive pentru care sa credem în Dumnezeu, sunt atâtea religii in lumea asta, care interpretează divinitatea diferit. După părerea dvs in care ar merita sa credem? As fi putut pune o întrebare diferita, desigur, dar, vazandu-va răspunsul am fost curioasa sa vă întreb.

| CorneliuN explică (pentru Irinel15123532):

Se vede ti-a luat ceva pana ai scris asta. Dar si asa, nah nimic care m-ar putea face sa cred in Doamne Doamne. Explica si mie cum pestele numit Hynerpeton din periaoda devoniana a reusit sa ii creasta membre sa poata merge pe uscat sigur asta s-a intamplat in foarte multi ani, sute. Poate asa am reusit sa evoluam din maimuțe. Orice este legat de o divinitate suprema nu are logiga pentru mine, si cauta istoria copapacilor cand au aparut si cum. Pamantul este foarte batran si cate specii de vietati au existat inainte de dinozauri, cauta te rog vietuitoarele din acele perioade scrise de mine mai sus si vei vedea despre ce e vorba.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Whydidmufasadie):

Buna seara! Ma bucur ca raspunsul meu v-a fost de folos, ma bucura interesul pe care il aveti pentru Dumnezeu.
Am studiat mai multe invataturi de-a lungul anilor, pot spune din experienta pe care am acumulat-o ca Biblia este autentica si demna de incredere, in nici o religie pe care am studiat-o eu, nu am gasit un fir care continua fara intreruperi de la inceput pana la sfarsit, Coranul, printre cele mai cunoscute carti, nu are un fir logic, nu are inceput si nu are sfarsit, chiar in Coran este scris de catre Mahomed ca nu este perfect si ca ce este scris in el se poate schimba cu timpul si poate fi modificat, in biblie nu se scrie asa ceva, ci contrariul, nimeni nu poate adauga sau scoate ceva, pentru ca Dumnezeu a fost cel care a poruncit pana unde se va scrie.
In Coran se spune ca in rai vor curge rauri de vin, alcool, si oferirea unor femei fecioare, orgii, Dumnezeul Coranului ofera in rai ce Dumnezeul nostru nu ne permite sa avem nici macar pe pamant.
Dumnezeu spune sa nu ne imbatam, sa avem sotia/sotul nostru, sa nu curvim, etc.
Dumnezeu a vorbit omului, dar Mahomed nu a vorbit niciodata cu Dumnezeu, el pretinde ca i-a spus un inger ce si cum sa scrie.
Ar fi foarte multe lucrurile pe care as vrea sa vi le descrui, dar mi-ar fi mult mai usor, avand si siguranta ca nu uit ceva esential, sa va dau cateva meteriale pe care le puteti studia.

Voi atasa 2 link-uri:

https://moldovacrestina.md/este-biblia-autentica-partea-1/

https://moldovacrestina.md/este-biblia-autentica-partea-2/

Si recomand cu caldura urmatorul video, este o predica intitulata '' Dumnezeul nostru nu este Dumnezeul lor'' se fac comparatii intre diferite religii cu crestinismul, se arata autenticitatea Bibliei.
Va rog fierbinte sa o urmariti:

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| CorneliuN explică (pentru Irinel15123532):

Sa nu curvim. Pacat ca am făcut-o odata, dar imbatat sa nu mai spun. Sunt curios cati ani ai. Si tu nu faci nici una nici alta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum ti-ai imagina viata daca Dumnezeu ar trai cu tine pe pamant?