| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
dupa parerea voastra care religie crestina este adevarata care respecta cuvantu Lui Dumnezeu?
Dau funda celui mai bun raspuns

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Chiar tu ai raspuns: CEA CARE RESPECTA cuvantul lui Dumnezeu, unde mai adaog si eu ceva, FARA SA ELIMINE sau SCHIMBE NIMIC din EL.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin "adevarata"...pentru ca toate au la baza aceeasi gogorita numita "Biblia", deci nici una nu are la baza ceva care merita luat in seama, sau care poate fi asociat cu "adevarat". In consecinta nici nu conteaza cine, ce si cat respecta, oricum nu se aleg cu nimic...

Asocierea cuvintelor "religie" si "adevarat" nu poate fi facuta in nici un fel...

| AvalohAlyn a răspuns:

Ortodoxia si poate...si catolicismul...care ar trebui sa fie doar Una si anume Biserica crestina a Mantuitorului Iisus Hristos.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde ce intelegi prin Dumnezeu.
Biblia a fost modificata din carte de istorie in carte de religie.
Nu a fost vorba despre niciun Dumnezeu la inceput.Au existat niste elohim care administrau teritorii si tari acum mii de ani.
Unul dintre ei Yehova, Yahve sau YHWH un militar, era conducator peste urmasii lui Jacob.
Nu am idee de unde pana unde crestinii au ajuns sa creada ca acesta ar fi" Dumnezeul".
Dintre sute de elohim au ales unul rautacios si feroce care s-a chinuit toata viata sa-si mareasca teritoriile furand si ucigand in stanga si in dreapta si pana la urma tot nu le-a dat pamanturile promise evreilor.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru TrăieşteClipa):

Satanistule nu e locu tau aicea sau ce ai fi tu

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Invata sa scrii, iar cand reusesti incearca sa si gandesti.

| Dorugar a răspuns:

Absolut niciuna, si asta pentru ca Dumnezeu nu a spus niciodata niciun cuvant adresat crestinilor.
El a dat Legea Sa, numai lui Moise, cel care a intemeiat religia Mozaica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate, desigur. Ghideaza-te dupa denumire.

| dragos38 a răspuns:

De une sti, ca religiia reprezinta cuvantul lui Dumnezeu?

| IvanMihai a răspuns:

Nici una!
Funda?

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru IvanMihai):

Funda pentru ce

| IvanMihai a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Pentru cel mai bun raspuns!

| cornelmarius a răspuns (pentru IvanMihai):

Corect!