| Deliiiiiia a întrebat:

Sambata sau Duminica? ..ma poate lamuri si pe mine cineva? Eu sunt Ortodoxa si tin duminica...dar nu am niciun motiv biblic care sa ateste asta! ...stiu ca in a treia zi a inviat Hristos...si de acea.dar dupa Biblie? ..m.ati putea ajuta?
Fundita! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"in a treia zi a inviat Hristos" - EXACT! Iar asta este dupa Biblie, desigur...
Crestinii din Noul Testament se adunau pentru rugaciunile lor in mod special in ziua de Duminica.
Tot Duminica este si ZIUA COBORARII DUHULUI SFANT- al doilea mare eveniment dupa Inviere. happy

8 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cred ca un timp Sfintii Apostoli nu au stiut daca sa puna bazele un noi religii sau sa mai adauge ceva la cea iudaica.
Cred ca Sf Stefan si Pavel au sesizat ca spiritualitatea iudaica este atat de puternica incat crestinismul ar putea fi doar o traditie adaugata la iudaism si nu ceva nou.
In Duhul Sfant Apostolul Pavel a inteles ca crestinismul trebuia sa fie o religie noua. Iar asta a insemnat si alte sarbatori.

| milan9 a răspuns:

Sambata NU mai este valabila. Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dupa dumnezeul biblic este sambata.
Dupa evreul Saul cu cetatenie romana (PAOLO) ar fi duminica.
Ambii sunt impostori, deci faci cum vrei.

| Dorugar a răspuns:

Constantin cel Mare dupa ce a hotarat infintarea religiei crestine pe baza Bibliei religiei mozaice/iudaice, stiind ca iudeii tin sambata, a hortarat ca toti crestinii sa tina Duminica ca zi libera, tocmai ca sa se deosebeasca de iudaici care tineau libera sambata pentru ca asa scrie in Biblie, si din aceasta cauza ortodocsi le tin pe amandoua, si tot din cauza creeri unei diferente intre evreii si crestini, daca evreilor le-a fost interzis sa manance carne de porc, crestinii au fost obligati sa taie porcii de Ignat in ajun de Craciun pentru ca la Craciun sa consume carne de porc, asta desi Biblia interzice acest lucru. Aici e vorba de fortarea unei diferente intre cele doua religii in care crestinismul a furat Biblia religiei mozaice si toata galeria de personaje ale acestei religii!
Chestia asta nu are nicio legatura cu mincinoasa inviere a lui Isus care nu a murit crucificat ci a fost eliberat, ci cu fortarea unei diferente intre religia crestina si cea mozaica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine'le pe aman2 si YA ESTA!

| Deliiiiiia explică:

Multumesc frumos, Milan9...mi.ai fost de un real ajutor!winking :*

Întrebări recente