| OctavianDanielMaria a întrebat:

Se pare Jesus e copia lui Mithra, ce parere aveti? In APOLOGIA 1 A LUI IUSTIN MARTIRUL zice ca demonii au copiat si le-a pus in cultul lui Mithra. Dar e o problema. Mithra a existat mai inainte de Jesus.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te opri la aparențe. Nimic nu e ce pare a fi.
Eu nu stiu sa iti dau prea multe detalii despre Mithra pentru ca nu-l cunosc, dar stiu cine este Domnul Isus.
În trecut si eu am studiat foarte mult si am citit o grămadă de lucruri care pot sa spun ca mi-au facut mai mult rau decat bine. Dar ii multumesc lui Dumnezeu ca intotdeauna a stiut sa scoată din acele lucruri adevarul pe care eu trebuia sa il vad, e un har ce l-am capat. Ma rog ca asta sa faca si cu tine si o sa ajungi sa cunosti adevarul sau "pe adevar" pentru ca "adevarul" este o persoana. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vreau sa intru in polemici religioase, Dumnezeu se descoperă personal in functie de credinta fiecaruia. happy Iti doresc toate cele bune!

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acel "zeu iudeu" pe care Îl numește așa e Cel ce ți-a dat viața și tie
Și ca vrei sau nu vrei, El intr-o zi o sa te cheme la judecata pentru faptele tale dacă nu te căiești și nu îl cauți

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai zis bine
Cum tu ai părinți, așa și părinții tău au avut părinți
Dar dacă continui, nu s-ar sfârși persoanele?
NASA a demonstrat ca Biblia e adevarată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoasterea nu e o hula, nici un pacat, mai mare pacat au cei care, de frica, nu vor sa cunoasca si alte lucruri noi(ex fariseii si saducheii).