| anonim_4396 a întrebat:

Se poate vindeca de homosexualitate?
Scuzati categoria, dar vreau din punct de vedere crestinhappy

PS:Am 17 ani.Nu mai stiu ce sa faccrying

101 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Ma atrage fizicul lor.Mai am si fantezii uneori, incerc sa ma abat, cred ca e doar o confuzie dar tot sunt atras de baieti.

| Maxim96 a răspuns:

De ce zici asta?

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Dilema ta este ca fiind nascut si crescut in crestinism, "regulile" acestuia, sa zic asa, iti dau de gandit si te fac sa te simti vinovat pentru viata ta si pentru ceea ce tu simti.

Nimic din ce simtim nu e pacat. Sentimentele suntem noi, ele ne formeaza si ne constituie.
Inceteaza sa mai asculti parerile celor apropiati si ale familiei care ti-a spalat creierul pana la refuz.
Dar niciodata nu e prea tarziu, mai ales ca esti tanar.

-Elibereaza-te de toate lanturile astea invizibile care te strang.Nu e o boala. Daca lumea o vede asa, e doar problema lumii.
Accepta-te pe tine insuti,fii in armonie cu tine,cu persoana ta.
Nu te gandi la porunci, la dzeu. Nimeni nu te pedepseste, nimeni nu sta cu lupa pe tine pentru a-ti observa orice gand si miscare, doar tu o faci, e doar in mintea ta.

Nu ai ce sa vindeci.

| benny34 a răspuns:

Esti la varsta in care iti poti schimba inca mentalitatea asa ca lasa prostiile si treci la lumea reala. Cand o sa devii mai "open mind" o sa iti dai seama cat de mult gresesti prin ceea ce gandesti acum, nu mai lua albul ca e alb, albul poate sa fie si negru. P.S. Ce am zis nu are legatura cu intrebarea ta de acum, are legatura cu tine in general ca am tot vazut multe postari de-ale tale.

| Nucreeed a răspuns:

Crestin gay...mai rar.Si sa inteleg ca'ti place Jackie Chan?laughing)

| Nucreeed a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

3.Hesher was here!

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Da, pe zmeu' singurul crestin gay, n-ai vazut la tv ca sunt preoti si calugari carora le plac barbatii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mno, tu ai chef de trolling, huh?

| Mădă0611 a răspuns:

La varsta ta e posibil sa fie vorba de un mecanism de aparare, te aperi de fete, "iubirea doare", si e ok sa petreci timp cu baietii ca ei nu prezinta vreun pericol in sensul asta, asa fac eu, dar invers laughing, si nu sunt gay nici un strop.
Vezi ca daca te gandesti ca iti plac baietii, poate chiar o sa ajungi sa iti placa.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu cred ca cu toti suntem bisexuali intro forma sau alta, uni din noi simnte o atractie mai mare pentru sexul opus, din pacate acei popi sunt si pedofili

| Purec a răspuns:

Roaga pe cienva sa te ia pe la spate. Dupa ce treci o tura prin patul unuio homosexual, o sa te doara dosul asa de tare ca iti trece de baietilaughing

| JajaAliensHere a răspuns:

Cu multa vointa, se poate. Important e ca deja constientizezi ca nu e bine ceea ce faci.
Apropo, ai citit sodoma si gomora?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dat laba pana te-ai plictisit de femei.
Incearca sa iesi afara din casa chiar daca nu ai motiv pentru ca toata lumea este retardata. laughing
Mai vezi o fata tampita si te indragostesti de ea, uiti de prostii.

| Maxim96 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Da am citit si stiu ca e pacat.Lupt,nustiu pana cand. Dumnezeu i-mi da putere sa merg inainte, dar m-as teme sa ma intalnesc vreodata cu El.

| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

Nu vezi ce nesimtit esti. Faci pe homosexualul ca sa-ti bati joc de Dumnezeu. Daca esti homosexual e clar ca de la prea multi draci ce te poseda se trage.
Cat tupeu, sa apari aici dupa ce razi de Dumnezeu in felul asta.
Nu spuneati ma voi ca homosexualitatea e o "nebuneala satanista". Pai alta treaba n-ai? Te-ai gandit ca esti mai smecher daca te faci homosexual si-ti bati joc de Dumnezeu, nu?
Las ca vezi tu la ce torturi o sa te puna bunul Dumnezeu pentru bataia asta de joc.

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde de tine si doar de tine.
Dumnezeu ti-a dat femeia, nu barbatul pentru a iubi.
Din punct de vedere religios, nu e bine dar. daca asta esti tu, n-ai ce-i face.
Ce poti face? ambitie de a renunta la asa ceva, si dorinta.
Uita-te la ..filme cu femei,doreste o femeie, fa-ti o prietena, nu te mai gandi la asta omule ce-ai!?
O seara buna, depinde doar de tine nu uita, fi tare si luptawinking.

| BlackSulphur a răspuns:

Maxime, Maxime, Maxime...
Homosexualitatea nu-i o boala, nu te teme. Este firea ta, si modul naturii de a spune "Gata, sunteti prea multi! Stop!". Bucura-te ca esti homosexual, este mai usor sa iti intelegi viitorul partener, plus ca nu mai trebuie sa-ti bati capul cu femeile (Stiu ca par cam misogin, dar... Uneori, sunteti si voi imposibile, mai ales dupa ce am vazut niste intrebari puse de voie pe TPU).
A, nu-i convine lu' domane-doamne? Daca nu te poate iubi asa cum esti, inseamna ca nu merita. Gaseste pe cineva care sa o faca.

| ErrorFound a răspuns:

Adica? Esti...d-ala? happy
Adica tu vrei ca Dumnezeu sau un preot sa te vindece de "problema" asta?
Fa o operatie si elimina o parte din glanda ce produce eterogen.(nu stiu daca exista, totusi incearca happy )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.sugi melul pana-ti trece.si cand ti se va dezvolta simtul paternitatii, si vei auzi chemarea strabunilor, vei parasi taragotul, pentru a pune botul la savarina.dar atentie; copii nu se fac nici cu limba, nici cu destul.se fac cu scula.si nu e un punct de vedere crestin ci doar laic.adica lumesc. Stiu ce vorbesc.cat despre trolling, vorbe inutile, fara haz si fara miez aci la religie.incearca cu mucosii tai. sigur va merge.ei pun botul

| Felys a răspuns:

Nu cred,de ce esti atras vei fi toata viata,eu pentru nimic in lume nu as putea devenii lezbiana, sunt hetero si asa o sa mor, exact asa si tu, de ce parte a sexualitatii esti atras, nu ai cum sa iti schimbi parerea doar pentru ca asa vor unii sau asa este bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Cati ani ai, presimt ca acest e doar o dereglare hormonala adolescentina se mai intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Se poate vindeca de homosexualitate?"
In anumite cazuri da, mai exact:
Cand cauza atractiei homosexuale de cea "normala" e una psihologica (ex: ai avut exepriente negative, traume si te-ai "reorientat" sexuala).
Cand sunt schimbari hormonale adolescentine (adica se intampla pana la un moment dat sa fi atras de fete, iar apoi de baieti, in cazul asta sunt doar schimbari minore care s-ar putea "vindeca" de la sine.
Iar in al 3 lea caz cand esti atras de acelasi sex fara nicio influenta atunci, in acest caz nu e vindecabil.
Cea ce ma face sa te intreb pana acum ai fost atras sexual de fete sau ai fost atras de baieti din totdeuna?
Parinti tai sunt impreuna? Ai fost maltratat de mama ta? Ce relatie ai cu tatal tau? Il cunosti macar?
Aceste intrebari imi va face o vaga idee de cazul tau.

| sublime89 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Ca esti de acord sau nu, homosexualitatea exista. E dovedit stiintific ca unii oameni sunt atrasi de persoane de acelasi sex. Ce ar trebui sa le facem? Sa ne bagam in viata lor intima, sa le interzicem sa iubeasca? Adevarul trebuie acceptat si respectat.

| Dreamer a răspuns:

Parca erai mare,, crestin'' si sustineai in sus si tare Vechiul Testament si existenta lui Dumnezeu...acum iesi in fata si spui ca esti gay?!

On : Fa-te ateu si dai cu fundul inainte. Iti uram succes happy

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu este o boală...
Tulburările acestea deviante (pederastia) nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci doar contextual de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări affective denaturate..., imorale!

Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extreme de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu eşti gay. Ideea a pornit probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

Evită total să priveşti vreodată astfel de imagini gay, pentru că toate acestea se acumulează în subconştient şi te vor tulbura tocmai din cauza grozăviei lor şi a contrastului pe care îl au cu normalitatea!

Străduieşte-te să separi lucrurile, să defineşti corect pe de o parte, amiciţia cu ceilalţi băieţi, iar pe de altă parte, admiraţia faţă de frumuseţea şi senzualitatea unei femei.

Învaţă să recunoşti lucrurile care te atrag şi te fac să te îndrăgosteşti de o fată!

NOname
| NOname a răspuns (pentru milan9):

Cât de idiot să fii să repeţi aceleaşi inepţii ani de zile?

| andrei a răspuns:

NU este o boala.

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Bine că tu în schimb eşti fată deşteaptă! happy
Poaste că în mare îmi repet ideile a doua sau a treia oară, DAR, din moment ce întrebarea este aceeaşi, mi se pare normal ca nici răspunsul să nu bată prea departe, din moment ce soluţiile şi studiile ştiinţifice au rămas tot aceleaşiwinking

Dacă ideile prezentate ţi se par inepţii, zi-mi te rog ce am greşit...
Cu condescendenţă...winking