| Dorugar a întrebat:

Se stie ca in religie exista doua personaje importante, Dumnezeu si Diavolul.
Caruia din acestia i se inchina crestini?
Pun aceasta intrebare, avand unele nelamuriri, pentru ca unul din ei este Creatorul iar altul este doar o creatura care nu a creat nimic altceva decat rau si nenorociri.
Crestinii se roaga unuia din ei in rugaciunea "Tatal nostru" intr-un fel cam ciudat!
ca de ex.
1- "Sfinteasca-se numele Tau".
Intrebare:
Oare numele lui Dumnezeu trebuie sfintit?
Pai nu este destul de sfant numele de Dumnezeu?
Dar care este acel nume care trebuie sfintit pentru ca nu este inca, Nu cumva cel de Lucifer
2 "Vie imparatia ta"
cum adica"
Noi nu traim in lumea/imparatia creata de Dumnezeu? si ca atare trebuie sa asteptam ca sa vina?
3 "Faca-se voia Ta precum in ceruri asa si pe pamant"
Ce vrea sa zica, in ceruri este vid, este rece adica 0 absolut, exista radiatii cosmice "gama" care sunt distrugatoare, exista sori si planete improprii pentru dezvoltarea vietii, asa ca ce vrea sa zica, nu cumva vrea sa distruga viata pe pamant, asa cum in Biblie chiar in Geneza a spus ca vrea sa distruga toata creatia Sa, mai ales pe oameni?
4 Painea noastra cea de toate zilele da ne-o noua astazi... si iata ca vedem ca E nu ne da nimic, sute de mii de copii mor de foame fara sa primeasca nimic fiind prea mici ca sa si-o poata procura singuri
5 "Si nu ne duce in ispita" Pai ce fel de Dumnezeu este acela care ispiteste oamenii de ex la furt sau la violuri? O fi cumva un "dumnezeu" ortodox? Intreb asta ca desi 95% dintre romani se decalara credinciosi, furtul si violul au devenit sporturi nationale?
Revenim la intrebare
Nu cumva crestinii il slavesc ca Dumnezeu pe Lucifer?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

"Se stie ca in religie exista doua personaje importante, Dumnezeu si Diavolul."

Se știe dacă nu ai habar în ce lume ești și consideri că există o singură religie în toată lumea ceea ce e chiar îngrijorător.

| Dorugar explică (pentru T0T):

Din pacate pentru tine in religiile Monoteiste este exact asa cum am spus.

| relian a răspuns:

Eu cred ca religiosii sau credinciosi cum sior mai spune cauta sal linguseasca prin aceste fraze, versuri.Stii asa cum fac si oamenii cu dictatorii,unia se dau pe linga ei, ii omagiaza, ce tari sint, sa fie si mai tari, mai destepti bla bla.Probabil asa si cu acesti credinciosi incearca care mai de care sa isi faca un loc pe linga SEF sperind ca asa or sa se scoata, ori acum ori pe lumea ailanta deo fi vreuna.Deci sint "versuri"scoase de credinciosi nu spuse de un anume Dzeu.

| Dorugar explică (pentru relian):

Asa este. Vad ca esti bine si corect orientat, asta inseamna ca NU esti fraier, ci din contra, baiat destept.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun

| Suaa a răspuns:

Buna,tinere! Nu judec pe nimeni, căci nu am acest drept dar sunt 2 feluri de creștinicall meare cred
-care se prefac ca,cred.
Întrebările sunt foarte bine puse,dar nu cred ca ai înțeles bine rugăciunea.,, Și nu ne duce pe noi în ispită,\Ci ne izbăvește de cel rău" se refera:el nu ne spune niciodată să facem rău,să facem prosti să zic așa,ci ne apăra, ne atenționează din a face un păcat.
Sincer, eu în locul tau as citi mai cu atenție rugăciunea și apoi cu inima, nu doar cu capul mi-as,, traduce-o".

| Dorugar explică (pentru Suaa):

Nici nu am spus ca rugaciunea ne cere sa facem rau, dar m-am mirat ca trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa nu ne ispiteasca, si eu stiam ca ispititorul el cel cu coarne si coada. Adica Dumnezeul veacului acesta.
Asa ca nedumerirea mea era carui Dumnezeu ne rugam cu aceasta rugaciune.
Nu cumva Dumnezeului veacului acesta?