| Jardelin a întrebat:

Spune cineva pe aici ca se pune presiune pe elevi si pe parinti sa se semneze cererile de fecventare a orei de Religie.

Dar cum comentati gestul unei diriginte de la un liceu din Iasi care a spus hotarat "La clasa mea nu admit sa se faca ora de Religie?"

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A rabufnit si dracul, nu poate sta ascuns tot timpul

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si sursa.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Lui ala de a spus ca elevii sunt presati i-ai cerut sursa, impartialule?

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Lui ala de a spus ca elevii sunt presati i-ai cerut sursa, impartialule?"

Deci n-ai sursa, e doar radio BOR sant, am inteles...

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Bai "Vacanta spre iad", informatia am gasit-o pe net intr-un comentariu la un articol. Era marturia unui elev din acea clasa, nu crestin ci ateu. Deci, da recunosc, nu am o sursa cat de cat oficiala.

Dar chiar daca nu avem certitudinea ca informatia este veridica, putem comenta asa ca principiu atitudinea acelei diriginte. Este interesanta opinia fiecaruia dintre noi, legata de atitudinea dirigintei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Am mai adus si alte declaratii a persoanelor de pe internet dupa primul meu mesaj in intrebarea mea + am dat si sursa. si mai pot aduce.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Am sosit. eu sunt acel cineva.
intrebarea ta e foarte simpla. orice caz de abuz in care copiii sunt amenintati ca vor pati ceva daca nu semneaza sau semneaza acea cerere. e un caz ce trebuie raportat si profesorul sanctionat. din punctul meu de vedere vor fi mai multe cazuri de abuzuri in care vor fi fortati sa semneze decat cazuri in care vor fi fortati sa nu semneze. pentru ca preotii s-au obisnuit sa predea. definitia inertiei: tendinta de a isi pastra directia si viteza.

| a3e6u9 a răspuns:

Îndoctrinarea ar trebui să fie scoasă complet din școli. Există suficiente biserici dacă părinții vor să-și spele pe creier odraslele.